Plasmalyte

lek-plasmalyte
  1. Plasmalyte co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Plasmalyte w ciąży i okresie laktacji

Plasmalyte co to jest

Plasmalyte to roztwór do infuzji stosowany w celu uzupełnienia płynów po dużej utracie. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Występują dwie pojemności leku:

  • 500 ml,
  • 1000 ml.

Pełny skład preparatu

Plasmalyte jest lekiem złożonym. W 1 litrze płynu znajdują się substancje czynne w następujących ilościach:

  • chlorek sodu - 5,26 g,
  • chlorek potasu - 0,37 g,
  • chlorek sześciowodny magnezu - 0,30 g,
  • glukonian sodu - 5,02 g,
  • octan trójwodny sodu - 3,68 g.

Substancje pomocnicze to wodorotlenek sodu i woda do wstrzykiwań.

Wskazania do stosowania

Najczęściej, roztwór Plasmalyte podawany jest pacjentom po oparzeniach, złamaniach, urazach głowy, podczas występującego zakażenia lub przy podrażnieniu otrzewnej. Ponadto lek podawany jest pacjentom w trakcie operacji, gdy koniecznie jest uzupełnienie płynów, podczas wstrząsu krwotocznego lub gdy stan kliniczny pacjenta wymaga jak najszybszego przetoczenia krwi. Plasmalyte podawany jest również osobom cierpiącym na łagodną bądź umiarkowaną kwasicę metaboliczną.

 

Kiedy nie stosować tego leku

Leku nie należy stosować u pacjentów wykazujących nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik. Przeciwwskazania stanowią również następujące stany: blok serca, niewydolność nerek, hiperkaliemia, hipochlorhydria, alkaloza metaboliczna lub oddechowa.

Dawkowanie preparatu

Roztwór Plasmalyte podaje się dożylnie. Możliwe jest podanie preparatu podczas przetaczania krwi, a także przed lub po takim zabiegu. Infuzję leku można wykonać również do żyły obwodowej. 

Dawkowanie Plasmalyte oraz szybkość infuzji należy dostosować do stanu pacjenta, jego wieku i masy ciała. Dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia zalecana ilość leku to 0,5 - 3 l na dobę. Roztwór podaje się u nich najczęściej z szybkością 40 ml/kg mc. na dobę, natomiast w czasie operacji tempo podawania może być szybsze i wynosić ok. 15 ml/kg mc. na godzinę.

Stosowanie Plasmalyte u dzieci było praktykowane, jednak nie prowadzono odpowiednich badań nad bezpieczeństwem i skutecznością terapii w tej grupie pacjentów. Możliwe dawkowanie to w zależności od wagi dziecka:

  • poniżej 10 kg - do 100 ml/kg mc. dziennie;
  • od 10 do 20 kg -1000 ml + 50 ml na każdy kg mc. powyżej 10 kg dziennie;
  • powyżej 20 kg - 1500 ml + 20 ml na każdy kg mc. powyżej 20 kg dziennie.

Szybkość infuzji u dzieci również zależy od wagi małego pacjenta i wynosi:

  • poniżej 10 kg - 6-8 ml/kg mc. na godzinę;
  • od 10 do 20 kg - 4-6 ml/kg mc. na godzinę;
  • powyżej 20 kg - 2-4 ml/kg mc. na godzinę. 

Możliwe skutki uboczne

Podobnie jak inne środki farmakologiczne, tak i Plasmalyte może wywołać skutki uboczne. Szczególnie niebezpiecznym działaniem niepożądanym są reakcje alergiczne. Pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeżeli zauważy u siebie poniższe objawy:

  • utrudnione oddychanie,
  • obrzęk twarzy, warg i/lub gardła,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wysypkę na skórze.

Poza reakcjami nadwrażliwości pacjenci zgłaszali następujące efekty uboczne preparatu: reakcje anafilaktyczne powodujące zawroty głowy lub utrudnione oddychanie, obrzęk obwodowy, gorączkę, pokrzywkę, jeżenie się włosów, dziwne samopoczucie, napady drgawek, astenię, przekrwienie, zaczerwienienie, uczucie pieczenia, ból lub reakcję w miejscu wkłucia, zakażenie w miejscu wkłucia, podrażnienie i stan zapalny żyły (do której aplikowany jest roztwór), powstawanie skrzepów w miejscu podania, wyciek podawanego roztworu do przestrzeni okołonaczyniowej (mogący skutkować powstawaniem blizn), wzrost objętości płynów w organizmie, ból lub uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, kołatanie serca, przyspieszoną pracę serca, przyspieszony oddech, duszności.

Producent informuje, że podobne leki powodowały także skutki uboczne obejmujące hiperkaliemię oraz objawy nadwrażliwości takie jak: świszczący oddech, spadek ciśnienia krwi, dreszcze, zimne poty.

Plasmalyte w ciąży i okresie laktacji

Nie są dostępne dane kliniczne odnośnie stosowania u pacjentek ciężarnych lub karmiących piersią. Roztwór Plasmalyte w ciąży może być podawany, ale musi się to odbywać pod kontrolą i za zgodą lekarza. U kobiet karmiących piersią sytuacja wygląda podobnie. Konieczne jest monitorowanie poziomu płynów w organizmie pacjentki oraz stężenia elektrolitów w jej krwi.

Dystrybucja na terenie Polski: Baxter Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #