Pimafucin

lek-pimafucin
  1. Pimafucin co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Pimafucin w ciąży
  5. Pimafucin a karmienie piersią

Pimafucin co to jest

Pimafucin to antybiotyk polienowy wydawany na receptę. Ma działanie przeciwgrzybicze, a jego  substancją czynną jest natamycyna. Lek dostępny jest w postaci kremu oraz globulek dopochwowych Pimafucin.

Wskazania do stosowania

Pimafucin maść stosowany jest w leczeniu drożdżycy (kandydozy) skóry oraz błon śluzowych, które wywołane jest przez drożdże Candidia albicans. Jak należy smarować kremem Pimafucin? Lek stosowany jest miejscowo, na skórę oraz błony śluzowe.

Pełny skład preparatu

1 g kremu Pimafucin zawiera 20 mg natamycyny.
Substancje pomocnicze leku to: decylu oleinian, estry cetylowe wosku, alkohol cetostearylowy, sodu laurylosiarczan, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

1 globulka dopochwowa Pimafucin zawiera 100 mg natamycyny.
Substancje pomocnicze leku to: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, sorbitanu trioleinian, polisorbat 80, sodu wodorowęglan, kwas adypinowy.

 

Dawkowanie preparatu

Jak stosować krem Pimafucin? Preparat należy makładać miejscowo na skórę oraz błony śluzowe zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku kremu zaleca się stosowanie niewielkiej ilości zazwyczaj 1 do 4 razy dziennie. Z kolei przy stosowaniu globulek Pimafucin należy stosować 1 globulkę raz na dobę, najlepiejwieczorem. Okres leczenia w przypadku globulek wynosi najczęściej 3-6 dni. Pimafucin globulki nie należy stosować u pacjentek, u których stwierdzono nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku, a także u pań w trakcie miesiączki.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Substancja czynna leku działa miejscowo i nie jest wchłaniana przez błony śluzowe ani skórę. Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania Pimafucin, nawet po połknięciu preparatu.

Możliwe skutki uboczne

Jeżeli pojawią się skutki uboczne Pimafucin, to należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Po zastosowaniu kremu rzadko występowały reakcje nadwrażliwości, podrażnienie lub uczucie pieczenia. Globulki dopochwowe niekiedy powodują uczucie pieczenia w miejscu aplikacji oraz reakcje nadwrażliwości ze względu na zawarty w nich alkohol cetylowy.

Pimafucin w ciąży

Stosowanie globulek Pimafucin w ciąży jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy lekarz podejmie decyzję o konieczności zastosowania tego preparatu.

Pimafucin a karmienie piersią

W przypadku kobiet karmiących piersią, decyzja dotycząca włączenia leku Pimafucin podejmowana jest przez lekarza prowadzącego.

Dystrybucja na terenie Polski: LEO Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #