Piascledine

piascledine

Postać

kapsułki twarde

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

olej awokado, olej sojowy

Wskazania

choroba zwyrodnieniowa stawów

  1. Piascledine co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Piascledine w ciąży i okresie karmienia piersią
  5. Interakcje z innymi substancjami
  6. Środki ostrożności

Piascledine co to jest

Piascledine to ziołowy produkt leczniczy w postaci twardych kapsułek należący do grupy innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych w celu łagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i towarzyszących jej dolegliwości bólowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Jak działa Piascledine 300? Preparat jest sklasyfikowany wśród leków znanych jako objawowo, powolnie działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Substancje czynne preparatu to niezmydlające się frakcje oleju awokado oraz oleju sojowego. Składniki te wywierają wspomagające działanie na syntezę makrocząsteczek macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki i ograniczają niszczenie jej składników. Dzięki temu lek potencjalnie ułatwia regenerację i zwiększa ochronę składników macierzy. Działanie preparatu może wystąpić z opóźnieniem do kilku tygodni i zazwyczaj utrzymuje się po zakończeniu leczenia.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Piascledine? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, produkt stosowany jest u osób dorosłych w leczeniu objawowym zwyrodnieniowego uszkodzenia chrząstki stawowej, w tym dolegliwości bólowych i trudności w poruszaniu się. 

Kiedy nie stosować tego leku

Preparat może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe. Niewskazane jest stosowanie Piascledine u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Ponadto przeciwwskazania stanowią:

  • uczulenie na awokado, soję lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • uczulenie na orzechy ziemne.

Producent zaleca wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem lub farmacuetą przed rozpoczęciem leczenia preparatem.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Piascledine 300 zawiera 100 mg niezmydlającej się frakcji oleju awokado i 200 mg niezmydlającej się frakcji oleju sojowego.
Substancje pomocnicze to: tlenek żelaza zółty, dwutlenek koloidalny krzemu, dwutlenek tytanu, butylohydroksytoluen, erytrozyna, żelatyna.
Powłoka uszczelniająca kapsułkę: żelatyna wołowa typu B, polisorbat 80, tusz do oznaczania kapsułki.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie Piascledine dla osób dorosłych, w tym seniorów, to 1 kapsułka na dobę. Preparat należy zażywać podczas posiłku popijając szklanką wody. Kapsułki należy połykać w całości – nie wolno ich rozgryzać ani żuć.

Jak długo stosować Piascledine 300? Leczenie trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy. Działanie preparatu może wystąpić z opóźnieniem. Dlatego też nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, jeżeli pacjent nie zauważa szybkich efektów leczniczych. Natomiast jeśli po kilku tygodniach stosowania kapsułek nie nastąpi poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, to powinien zasięgnąć porady  lekarza.

Przyjęcie większej ilości leku niż zalecana

W przypadku przedawkowania Piascledine należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie przyjęcia dawki preparatu

Jeśli pacjent zapomniał zażyć kapsułkę leku, to nie powinien jej uzupełniać poprzez podwajanie kolejnej dawki.

Możliwe skutki uboczne

U niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne Piascaldine. Wśród najczęściej pojawiających się działań niepożądanych znajdują się objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Niezbyt często, u 1 do 10 na 10 000 osób, występowały:

  • ból brzucha,
  • ból lub pieczenie w żołądku,
  • biegunka,
  • ból głowy,
  • czerwona wysypka na skórze,
  • zmiana koloru moczu (ciemny mocz).

Bardzo rzadko, u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów, występowały:

  • wymioty i nudności,
  • zapalenie wątroby,
  • swędzenie skóry,
  • wysypka lub zaczerwienienie skóry,
  • wzrost stężenia cholesterolu we krwi,
  • żółtaczka lub wzrost aktywności enzymów wątrobowych we krwi – zwłaszcza aminotransferaz lub gamma-glutamylotranspeptydazy,
  • ból stawów.

Piascledine w ciąży i okresie karmienia piersią

Nie należy przyjmować kapsułek Piascledine w ciąży. Pacjentkom w wieku rozrodczym, które stosują lek, zaleca się korzystanie ze skutecznej metody antykoncepcji. Preparat nie wpływa na płodność.

Stosowanie preparatu podczas laktacji jest niewskazane. Dotychczas nie udało się wykluczyć szkodliwego wpływu leku na noworodki i niemowlęta karmione piersią.

Interakcje z innymi substancjami

Wskazane jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich środkach farmakologicznych, które pacjent stosuje obecnie lub przyjmował ostatnio, a także o tych, które zamierza zacząć stosować. Należy o tym pamiętać szczególnie, jeśli Piascaldine ma być przyjmowany w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Do tej pory nie odnotowano, by między lekiem Piascledine a innymi lekami dochodziło do interakcji. Nie przewiduje się również interakcji z jedzeniem i napojami - podczas terapii pacjent może jeść i pić jak dotychczas.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Piascledine należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Preparat nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Lek przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych. Nie powinien być podawany dzieciom ani młodzieży. Należy zwrócić uwagę, by przechowywać kapsułki w miejscu poza zasięgiem dzieci.

Nie należy stosować większych dawek, niż jest to zalecane. Nie powinno się stosować wyrobu po upływie terminu ważności. 

Dystrybucja na terenie Polski: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #