Panthenol Spray

panthenol-spray-opis-leku

Postać

aerozol

Substancja czynna

deksapantenol

Wskazania

oparzenia słoneczne, podrażnienia skóry

 1. Panthenol Spray co to jest
 2. Jak stosować preparat
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Panthenol Spray w ciąży i okresie laktacji
 5. Środki ostrożności
 6. Interakcje z innymi lekami

Panthenol Spray co to jest

Panthenol Spray to lek stosowany na oparzenia słoneczne oraz w celu poprawy gojenia, zwiększenia stopnia nawilżenia i elastyczności skóry. Ma postać aerozolu, który po wydobyciu z pojemnika zamienia się w piankę. Spray Panthenol jest dostępny w aptekach bez recepty. Sprzedawany jest w opakowaniach o pojemności 138 ml.

Substancją czynną preparatu jest deksapantenol - alkoholowy analog witaminy B5 (kwasu pantotenowego). Posiada on takie same właściwości biologiczne jak witamina B5. Badania wykazują, że stosowanie dekspantenolu może uzupełniać zwiększone zapotrzebowanie na kwas pantotenowy, jakie występuje w uszkodzonej skórze lub błonie śluzowej. Lek po aplikacji jest wchłaniany z powierzchni skóry.

Wskazania do stosowania

Na co stosować piankę Panthenol? Lek może być stosowany jako środek wspomagający leczenie dolegliwości takich jak:

Kiedy nie stosować tego preparatu

Nawet mimo wskazań nie wszyscy pacjenci mogą korzystać z tego leku. Zgodnie z ulotką, przeciwwskazania do stosowania preparatu to:

 • nadwrażliwość na deksapantenol lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu,
 • zmiany dotyczące oka.

Pełny skład preparatu

1 g Panthenol Spray ma w składzie 46,3 mg substancji czynnej dekspantenolu.
Substancje pomocnicze to: kwas nadoctowy, gaz wytłaczający (propan, n-butan, izobutan), woda oczyszczona, alkohol cetylostearylowy, płynny wosk, płynna parafina.

Jak stosować preparat

Jak stosować lek Panthenol w piance? Preparat nakłada się na uszkodzoną powierzchnię skóry raz lub kilka razy na dziennie. Podczas aplikacji należy trzymać pojemnik z lekiem pionowo, z głowicą na górze. Aby uzyskać jak najlepszą jakość pianki, przed każdym użyciem należy mocno wstrząsnąć pojemnikiem, zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie preparat nie był używany.

Jak długo stosować Panthenol Spray? W ulotce nie ma informacji na temat maksymalnego czasu stosowania preparatu. Długość leczenia zależy od rodzaju choroby oraz jej przebiegu.

Przyjęcie zbyt dużej dawki preparatu

Jeżeli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami, to przedawkowanie Panthenol Spray jest niemożliwe. Jeśli natomiast doszło do przypadkowego przyjęcia dużej ilości preparatu doustnie, prawdopodobieństwo zatrucia lekiem jest niewielkie. Ewentualne dolegliwości żołądkowo-jelitowe należy leczyć objawowo.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak w przypadku innych leków, tak również po zastosowaniu Panthenol w piance mogą wystąpić skutki uboczne u niektórych pacjentów. Odnotowano pojedyncze przypadki reakcji uczuleniowej w miejscu podania preparatu. W razie pojawienia się jakichkolwiek objawów niepożądanych należy zasięgnąć porady lekarza.

Panthenol Spray w ciąży i okresie laktacji

Nie ma przeciwwskazań do stosowania aerozolu Panthenol Spray w ciąży oraz okresie karmienia piersią.

Środki ostrożności

Nie należy stosować Panthenol w piance na oczy, do nosa oraz w jamie ustnej. Ponadto nie należy aplikować preparatu bezpośrednio na twarz. W przypadku chęci użycia leku w tych okolicach powinno się rozpylić produkt na dłoń, a następnie nanieść na uszkodzoną skórę na twarzy.

Nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania leku. Korzystanie z Panthenol Spray u dzieci powinno się odbywać w obecności osoby dorosłej.

Podczas terapii należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów chorujących na:

 • astmę,
 • schorzenia płuc,
 • choroby oskrzeli.

Ponadto należy uważać, by pacjent nie wdychał nośnika leku podczas rozpylania, ponieważ może to spowodować atak astmy lub podrażnienia błony śluzowej.

Preparat powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C, z dala od promieni słonecznych oraz poza zasięgiem małych dzieci.

Uwaga: Produkt jest łatwopalny. Aerozol Panthenol Spray należy przechowywać w miejscach znajdujących się daleko od źródeł ognia, a w trakcie aplikacji preparatu bezwzględnie nie można palić papierosów. Pojemnik leku jest pod ciśnieniem. W pomieszczeniach słabo wietrzonych istnieje ryzyko powstawania mieszanki wybuchowej.

W składzie leku znajduje się parafina. Jeśli pianka Panthenol jest stosowana w okolicach narządów płciowych lub odbytu, może to wpłynąć na osłabienie wytrzymałości prezerwatyw. Tym samym skuteczność tej metody antykoncepcji może zostać obniżona.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #