Optilyte

 1. Optilyte co to jest
 2. Dawkowanie Optilyte
 3. Skutki uboczne leku
 4. Optilyte w ciąży
 5. Optilyte a karmienie piersią
 6. Interakcję z alkoholem
 7. Optilyte opinie

Optilyte co to jest

Optilyte to roztwór do infuzji, który dostępny jest w aptekach wyłącznie na receptę. Lek nie jest objęty refundacją. Występuje w opakowaniach o pojemność 500 i 1000 ml.

Płyn podawany jest dożylnie w postaci kroplówki. W 100 ml roztworu znajduje się:

 • 5,75 g chlorku sodu,
 • 4,62 g trójwodnego octanu sodu,
 • 0,90 g dwuwodnego cytrynianu sodu,
 • 0,26 g dwuwodnego chlorku wapnia,
 • 0,38 g chlorku potasu,
 • 0,20 g sześciowodnego chlorku magnezu.

Taki skład powoduje, że preparat przypomina skład elektrolitowy osocza, dzięki czemu pomaga wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową człowieka. Jego dożylne podanie pozwala na odtworzenie w organizmie chorego fizjologicznych stężeń jonów, a także na przywrócenie odpowiedniej ilości wody.

W leku Optilyte znajdują się jony sodu. Ich nadmierne dostarczanie lub zbyt małe usuwanie z organizmu może prowadzić do powstawania obrzęków. Pozostałe jony (wapnia, potasu) również wpływają na zaburzenia elektrolitowe, dlatego ich dawkowanie powinno być starannie zaplanowane przez lekarza. Po podaniu roztworu może dojść do niewielkiego podniesienia ciśnienia krwi u pacjenta, głównie na skutek wzrostu jej objętości. Preparat wydalany jest w większości przez nerki, w znacznie mniejszym stopniu organizm usuwa go wraz z potem czy za pośrednictwem układu pokarmowego.

Wskazaniem do podania leku jest konieczność wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej w sposób pozajelitowy. Przyczyną zaburzeń tej równowagi mogą być:

 • biegunka,
 • wymioty,
 • przetoka jelitowa,
 • przetoka żółciowa,
 • zbyt mała doustna podaż płynów.

Preparat stosuje się również w procesie nawadniania okołooperacyjnego.

Dawkowanie Optilyte

Lek podawany jest w formie kroplówki. Jego dawkowanie jest uzależnione w dużym stopniu od stanu klinicznego pacjenta, który wymaga tego rodzaju terapii. Pod uwagę bierze się  zapotrzebowanie pacjenta na płyny i wodę, jego wiek, masę ciała oraz wyniki badań laboratoryjnych.

Zazwyczaj w praktyce lekarskiej stosowana jest dawka Optilyte 1000 ml na dobę. Jeżeli chodzi o szybkość infuzji – powinna być ona dostosowana do stanu pacjenta i jego zapotrzebowania na elektrolity. Zazwyczaj zaleca się podawanie 3 ml/kg masy ciała/godzinę. W ten sposób elektrolity dostają się do organizmu z optymalną prędkością i mają szansę na naturalne wyrównanie fizjologicznych stężeń. Jeżeli zaś chodzi o maksymalną dawkę, to nie powinno się przekroczyć 40 ml/kg masy ciała na dobę.

Podawanie preparatu wymaga obserwacji stanu pacjenta. W razie potrzeby należy monitorować stężenie elektrolitów, ilość wydalanego moczu i parametry równowagi kwasowo-zasadowej. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi lub pielęgniarce.

U niektórych pacjentów stosowanie Optilyte, choć nie jest zakazane, wymaga uwzględnienia szczególnych środków ostrożności. Producent wskazuje, że u osób cierpiących na hiperkalciurię lub kamicę nerkową wymagana jest kontrola wapnia wydalanego z moczem. Ponadto zachowanie ostrożności jest konieczne u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, niewydolnością krążenia i w innych schorzeniach z obrzękami powstałymi w skutek zatrzymania jonów sodu ze względu na ich obecność w preparacie. W przypadku przetaczania krwi nie należy podawać Optilyte jednocześnie przez ten sam zestaw, ponieważ zawartość jonów wapnia w preparacie może spowodować ryzyko wykrzepiania.

W przypadku szybkiego podawania preparatu mogą pojawić się obrzęk płuc lub niewydolność krążenia. Na te skutki najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku i z obniżoną tolerancją na przeciążenie układu krążenia.

Przeciwwskazaniem do podania Optilyte 500 ml i 1000 ml jest przede wszystkim nadwrażliwość pacjenta na substancje czynne i pomocnicze. Ponadto leku nie powinno się podawać również pacjentom cierpiącym na:

 • ostrą niewydolność nerek,
 • ostrą niewydolność płuc,
 • hiperwolemię,
 • hipernatremię,
 • hiperkaliemię,
 • hiperkalcemię,
 • hipermagnezemię.

Skutki uboczne leku

Najczęściej obserwowano bardzo dobrą tolerancję preparatu Optilyte. Podawanie leku może się jednak wiązać z różnorodnymi działaniami niepożądanymi o nieznanej częstotliwości. Wśród nich zdarzały się:

 • zapalenie żyły w miejscu podania,
 • wynaczynienie,
 • podniesienie temperatury ciała,
 • zakrzepica żyły.

Gdyby doszło do niepokojących objawów lub zanotowano u pacjenta wzrost temperatury ciała, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.

Optilyte w ciąży

Lek nie powinien być podawany kobietom w ciąży. Można zastosować go jedynie, jeżeli lekarz uzna, że jest niezbędny do wyrównania gospodarki wodnej i elektrolitowej ciężarnej pacjentki, gdy dojelitowe środki nie przyniosą wymaganych rezultatów.

Optilyte a karmienie piersią

W przypadku kobiet karmiących piersią, Optilyte może zostać wdrożony wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjentkę. Jeżeli kobieta karmiąca ma zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową, a jej wyrównanie za pomocą doustnego nawadniania nie jest efektywne, wdrożenie leku może okazać się konieczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by powiadomić lekarza nadzorującego podanie roztworu o karmieniu dziecka. Jego zadaniem jest wówczas zapewnienie bezpieczeństwa pacjentce i niemowlęciu.

Interakcje z alkoholem

W ulotce nie ma informacji na temat ryzyka łączenia leku Optilyte i alkoholu.

Optilyte opinie

Wśród pacjentów lek cieszy się dobrymi opiniami. Jego działanie jest doceniane głównie dlatego, że w stosunkowo krótkim czasie pozwala na wyrównanie poziomu wody oraz stężenia elektrolitów w organizmie. Daje zauważalną poprawę nie tylko stanu zdrowia, ale również samopoczucia pacjenta, który poddawany jest terapii. Kontrola zespołu medycznego pozwala na zachowanie bezpieczeństwa i uniknięcie ryzyka przedawkowania, stąd też trudno doszukiwać się opinii negatywnych.

Dystrybutor na terenie Polski: Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.