Octeangin

 1. Octeangin co to jest
 2. Dawkowanie Octeangin
 3. Skutki uboczne leku
 4. Octeangin w ciąży
 5. Octeangin a karmienie piersią
 6. Interakcje z alkoholem
 7. Octeangin opinie

Octeangin co to jest

Octeangin to lek antyseptyczny dostępny wyłącznie na receptę wydaną przez lekarza. Nie podlega refundacji - jest pełnopłatny dla każdego pacjenta. Występuje pod postacią twardych pastylek do ssania.

Preparat jest stosowany w chorobach układu oddechowego oraz w chorobach gardła. Jego głównym składnikiem jest dichlorowodorek oktenidyny. W każdej tabletce znajduje się w ilości 2,6 mg. Ma on właściwości powierzchniowo czynne - wykazuje działanie antyseptyczne na bakterie, wirusy otoczkowe i grzyby. Zwalcza patogeny, które są przyczyną powstawania stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Ponadto lek zawiera izomalt – jest to substancja pomocnicza, która wspiera działanie głównej substancji czynnej.

Pastylki do ssania Octeangin stosowane są jako lek wspomagający przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Zaleca się go najczęściej, gdy w przebiegu choroby występują zaczerwienienie, obrzęk i ból. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik.

Dawkowanie Octeangin

Lek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Nie zaleca się stosowania go u dzieci młodszych.

Pojedynczą tabletkę Octeangin należy powoli rozpuszczać w jamie ustnej. Kolejne dawki przyjmować co 2 – 3 godziny. Należy pamiętać, by nie przekroczyć dobowej dawki 6 tabletek. Nie należy stosować preparatu dłużej, niż 4 dni.

Przedawkowanie

Jak dotąd nie zgłoszono przypadków przedawkowania. W każdej takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne leku

Działania niepożądane, jakie może wywołać preparat, opisane zostały w ulotce Octeangin. Producent zaznacza, że występują one z nieustaloną częstotliwością. Są wśród nich następujące dolegliwości:

 • reakcje alergiczne,
 • podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej,
 • podrażnienie błony śluzowej żołądka,
 • zaburzenia smaku,
 • uczucie suchości w jamie ustnej,
 • niestrawność,
 • nudności,
 • ból brzucha.

Pojawienie się skutków ubocznych w czasie stosowania leku wymaga konsultacji z lekarzem.

Octeangin w ciąży

Badania prowadzone na zwierzętach nie wykazały działania szkodliwego na płód ani związku z powstawaniem wad rozwojowych. Brak natomiast dostatecznych informacji na temat leku, by wykluczyć szkodliwe działanie na ludzki płód. Dla zachowania bezpieczeństwa odradza się przyjmowanie Octeangin przez kobiety ciężarne, a także kobiety w wieku rozrodczym, które nie stosują środków antykoncepcyjnych.

Octeangin a karmienie piersią

Nie ma dostępnych dostatecznych informacji na temat przenikania dichlorowodorku oktenidyny do mleka kobiecego. By wykluczyć zagrożenie dla dziecka, odradza się stosowanie leku podczas karmienia piersią.

Interakcje z alkoholem

Producent nie podaje informacji na temat interakcji leku Octeangin z alkoholem. Dla zachowania bezpieczeństwa i wykluczenia ewentualnego ryzyka lepiej nie spożywać alkoholu podczas zażywania preparatu.

Octeangin opinie

Lek ma nieliczne opinie. Te, które pojawiają się po jego stosowaniu, są raczej pozytywne lub neutralne.

Dystrybutor na terenie Polski: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.