Nootropil

nootropil-opis-leku

Nazwa handlowa

Nootropil

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane, roztwór doustny

Dawka

Tabletki powl.: 1,2 g i 800 mg; Roztwór doustny: 200 mg/ml i 333 mg/ml

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Piracetam

Opakowanie

20 szt., 30 szt., 60 szt., 90 szt.; butelka 150 ml, butelka 125 ml

Działanie

Nootropowe

Ciąża

Stosowanie dopuszczone, gdy korzyści przewyższają ryzyko

Karmienie piersią

W razie konieczności stosowania należy odstawić dziecko od piersi

Nootropil co to jest?

Nootroopil to lek stosowany w leczeniu zaburzeń poznawczych mózgu. Wydawany jest wyłącznie za okazaniem recepty. Występuje w dwóch postaciach o różnej zawartości substancji czynnej i wielkości opakowań. Są to:

 • tabletki powlekane 1,2 g, 20 sztuk
 • tabletki powlekane 1,2 g, 60 sztuk
 • tabletki powlekane 800 mg, 30 sztuk
 • tabletki powlekane 800 mg, 90 sztuk
 • roztwór doustny 20%, butelka 150 ml
 • roztwór doustny 33%, butelka 125 ml

Żadna wersja nie podlega refundacji.

Substancją czynną preparatu jest piracetam - lek nootropowy. Charakteryzuje się działaniem nieswoistym dla żadnego z rodzajów komórek i narządów. Początkuje proces odtwarzania struktury błon fosfolipidowych, co prawdopodobnie poprawia ich stabilność i pozwala na przywrócenie prawidłowych funkcji białek błonowych i przezbłonowych. Wykazuje działanie także na ścianki naczyń krwionośnych i właściwości krwi. Zmniejsza skurcz naczyń włosowatych i agregację płytek krwi oraz zwiększa elastyczność erytrocytów i obniża ich przyleganie do ścian naczyń krwionośnych. Po podaniu doustnym piracetam wchłania się szybko i w dużym stopniu. Maksymalne stężenie w osoczu po zażyciu na czczo obserwowane jest po godzinie od zażycia. Posiłki nie zmniejszają wchłaniania, ale wpływają na spadek stężenia maksymalnego leku i wydłużenia czasu niezbędnego do jego osiągnięcia. Piracetam przenika do wszystkich tkanek w organizmie człowieka za wyjątkiem tkanki tłuszczowej. Przekracza barierę krew – mózg i barierę łożyskową. Usuwany jest wraz z moczem, a czas jego połowicznego rozpadu u osób dorosłych to około pięć godzin, niezależnie od sposobu jego przyjęcia (doustnie lub dożylnie).

Wskazania do stosowania

Na co stosować Nootropil? Lek jest wskazany w:

 • leczeniu mioklonii pochodzenia korowego,
 • leczeniu zaburzeń dyslektycznych u dzieci, jako wsparcie terapii logopedycznej,
 • zawrotach głowy o pochodzeniu ośrodkowym, jak i obwodowym.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Nootropil 800 mg oraz 1,2 g zawiera opowiednio 800 mg lub 1200 mg piracetamu.
Substancje pomocnicze to: makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa.
Skład otoczki: Opadry Y-1-7000 white (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400), Opadry OY-S-29019 clear (hypromeloza, makrogol 6000).

1 ml roztworu Nootropil 20% zawiera 200 mg piracetamu.
Substancje pomocnicze to: glicerol 85%, sacharyna sodowa, octan sodu trójwodny, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), aromat morelowy 52247/A,
aromat karmelowy 052929 A7, kwas octowy lodowaty, woda oczyszczona.

1 ml roztworu Nootropil 33% zawiera 333 mg piracetamu.
Substancje pomocnicze: glicerol 85%, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu
parahydroksybenzoesan (E216), sodu octan trójwodny, kwas octowy lodowaty, woda oczyszczona.

Kiedy nie stosować tego leku

Istnieją pewne przeciwwskazania do przyjmowania preparatu. Wśród nich znajdują się:

 • nadwrażliwość na substancję czynną leku lub substancje pomocnicze,
 • nadwrażliwość na inne pochodne pirolidonu,
 • krwawienie śródmózgowe u pacjenta,
 • schyłkowa niewydolność nerek,
 • pląsawica Huntingtona.

Dawkowanie preparatu

Preparat należy przyjmować doustnie. Można zażyć go podczas posiłku lub w przerwie między posiłkami - nie ma to znaczenia dla działania terapeutycznego. Tabletki należy popić odpowiednią ilością wody. Dawka dobowa zależna jest od schorzenia pacjenta i zaleca się przyjmować ją w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Dawkowanie Nootropil w przypadku mioklonii pochodzenia korowego leczenie należy rozpocząć od dawki 7,2 g na dobę. Co 3 lub 4 dni należy ją zwiększać o 4,8 g na dobę pamiętając, by nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej 24 g. Dobową dawkę należy podzielić na 2 lub 3 mniejsze. Jeżeli Nootropil podawany jest w skojarzeniu z innymi lekami przeciwmioklonicznymi, to ich dawki należy utrzymać na zalecanym poziomie. Po uzyskaniu poprawy klinicznej i w razie takiej możliwości dawki innych leków powinny być zmniejszone. Możliwa jest ewolucja objawów mioklonii. W związku z tym co 6 miesięcy należy podjąć próbę odstawienia preparatu lub przynajmniej zmniejszenia jego dawki. W tym celu przyjmowaną dawkę obniża się co 2 dni o 1,2 grama. Nie należy odstawiać leku nagle, by uniknąć nawrotu choroby.

W leczeniu zaburzeń dyslektycznych prowadzonego równocześnie z terapią logopedyczną u dzieci w przedziale wiekowym między 8 a 13 rokiem życia stosuje się dawkę 3,2 grama piracetamu na dobę w 2 dawkach podzielonych.

Leczenie zawrotów głowy pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego prowadzi się dawkę dobową 2,4 g w 3 dawkach podzielonych po 0,8 grama. Czas trwania terapii wynosi 8 tygodni.

Do szczególnych grup pacjentów należą osoby z niewydolnością czynności nerek. Dawkowanie leku należy dostosować u nich do klirensu kreatyniny. W przypadku łagodnych zaburzeń stosuje się zazwyczaj 2/3 standardowej dawki dobowej w podziale na 2-3 mniejsze. Pacjenci z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek powinni stosować 1/3 zazwyczaj zalecanej dawki na dobę w podziale na 2 mniejsze. Pacjentom z ciężkimi zaburzeniami pracy nerek zaleca się 1/6 standardowej dawki Nootropil 1 raz na dobę. W schyłkowej niewydolności nerek preparat jest przeciwwskazany.

Możliwe skutki uboczne

Wśród działań niepożądanych znajdują się takie, które występują często i takie, które występują rzadziej. Zostaną wymienione zgodnie z częstością ich pojawiania się u pacjentów.

Działania niepożądane, które występują często to: nerwowość, hiperkinezja, zwiększenie masy ciała.

Działania niepożądane, które występują niezbyt często: depresja, senność, astenia.

Jest też grupa objawów, których częstość występowania nie została jeszcze jednoznacznie poznana. Są to: zaburzenia krwotoczne, reakcje anafilaktoidalne, nadwrażliwość, pobudzenie, lęk, splątanie, omamy, ataksja, zaburzenia równowagi, nasilenie padaczki, ból głowy, bezsenność, zawroty głowy, bóle w obrębie jamy brzusznej, bóle w nadbrzuszu, biegunka, nudności, wymioty, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, pokrzywka.

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z powyższych, lub też innego skutku ubocznego, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę. Pozwala to poszerzyć dostępne informacje na temat preparatu i zwiększyć bezpieczeństwo jego stosowania. W razie pojawienia się zaczerwienienia skóry, pokrzywki, duszności, obrzęku krtani czy problemów z oddychaniem konieczne jest natychmiastowe powiadomienie specjalisty, który zadecyduje o możliwości dalszego stosowania leku.

Nootropil w ciąży

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować preparatów, w których substancją czynną jest piracetam. Jedynym wyjątkiem są wyraźne wskazania, gdy korzyści z wdrożenia terapii dla pacjentki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Wówczas możliwe jest stosowanie Nootropilu przez kobiety w ciąży pod nadzorem lekarza. Ograniczenia wynikają z przenikania leku przez barierę łożyskową. U noworodków, których matki przyjmowały piracetam, jego stężenie we krwi wynosiło 70% - 90% stężenia notowanego we krwi matki. W ulotce nie ma jednak informacji, by lek powodował wady wrodzone lub komplikacje okołoporodowe.

Nootropil a karmienie piersią

Piracetam, który jest substancją czynną preparatu, przenika do mleka kobiecego. Produktu należy więc unikać w okresie laktacji lub na czas terapii odstawić dziecko od piersi. O tym, jakie rozwiązanie będzie właściwe, decyduje się w oparciu o porównanie korzyści z leczenia dla matki z korzyściami jej pokarmu dla dziecka.

 

Dystrybutor na terenie Polski: UCB Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Nootropil
 • #