Nasen

nasen-na-bezsennosc

Nazwa handlowa

Nasen

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

10 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Zolpidem

Opakowanie

20 sztuk, 30 sztuk

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Nasen co to jest?

Nasen to preparat o działaniu nasennym stosowany w leczeniu bezsenności. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Lek ma postać tabletek powlekanych 10 mg i dostępny jest w 2 wielkościach opakowań:

  • 20 sztuk,
  • 30 sztuk.

Nasen zawiera substancję czynną zolpidem – lek nasenny o krótkotrwałym działaniu z grupy imidazopirydyn o działaniu podobnym do benzodiazepin. Preparat polepsza długość i jakość snu pacjenta, zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy oraz ułatwia zasypianie. Ponadto ma właściwości uspokajające.

Pełny skład preparatu

1 tabletka zawiera 10 mg winianu zolpidemu.
Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, hypromeloza,
magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa typu A.
Otoczka tabletki: laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol 6000, dwutlenek tytanu E 171.

Wskazania do stosowania

Tabletki Nasen zalecane są osobom dorosłym w leczeniu bezsenności, gdy dolegliwości są bardzo uciążliwe lub utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Lek przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania.

Kiedy nie stosować tego leku

Niektóre stany lub choroby sprawiają, że nie należy stosować tego leku. Wśród nich znajdują się:

  • nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik tabletek,
  • miastenia,
  • ciężka niewydolność oddechowa,
  • bezdech senny,
  • ciężka niewydolność wątroby,
  • wiek poniżej 18 lat.

Dawkowanie preparatu

Lek przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych. Zalecane dawkowanie Nasen to 1 tabletka 10 mg doustnie tuż przed snem. Jest to jednocześnie maksymalna dawka dobowa zolpidemu i nie należy jej przekraczać. W razie wykonywania czynności wymagających wzmożonej koncentracji trzeba odczekać minimum 8 godzin po zażyciu leku.

Jak długo można stosować Nasen? Czas leczenia to najczęściej od kilku dni do 2 tygodni. Zaleca się, by stosować preparat możliwie jak najkrócej. Maksymalny okres przyjmowania tabletek wynosi 4 tygodnie.

Szczególne grupy pacjentów

U części pacjentów zaleca się, by rozpoczynać leczenie bezsenności od niższej dawki Nasen, tj. 1/2 tabletki (5 mg) raz na dobę. Do tej grupy należą osoby w wieku powyżej 65 lat, pacjenci cierpiący na niewydolność wątroby oraz pacjenci osłabieni. Jeśli lek będzie dobrze tolerowany, to możliwe będzie zwiększenia dawki.

Zakończenie terapii

Odstawienie Nasen powinno odbywać się stopniowo. Jeśli pacjent, który stosował wysokie dawki preparatu zakończy leczenie nagle, może wystąpić u niego zespół odstawienny. Jego charakterystyczne objawy to m.in: bóle głowy, bóle mięśni, nasilony lęk i napięcie, drażliwość, stany splątania, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe. Ponadto w ciężkich przypadkach mogą pojawić się: derealizacja, depersonalizacja, omamy, drętwienie i mrowienie kończyn, napady padaczkowe, nadwrażliwość na dźwięki, hałas, światło i/lub dotyk.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W razie przedawkowania Nasen należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Na skutek zażycia zbyt dużej dawki mogą wystąpić zaburzenia świadomości, a także senność lub nawet śpiączka. Przedawkowanie zolpidemu jest szczególnie niebezpieczne, jeśli lek zostanie zmieszany z alkoholem lub innymi środkami farmakologicznymi o działaniu hamującym na układ nerwowy. Jeśli od zażycia zbyt dużej dawki preparatu minęła mniej niż 1 godzina, zaleca się wywołanie wymiotów i podanie węgla aktywowanego. W razie utraty przytomności należy wykonać płukanie żołądka. Zolpidemu nie da się usunąć z organizmu poprzez hemodializę. Po zatruciu lekiem konieczne jest monitorowanie krążenia i czynności oddechowych pacjenta. Należy również zastosować leczenie podtrzymujące i objawowe.

Możliwe skutki uboczne

Możliwe, że wskutek terapii pojawią się skutki uboczne Nasen. Dotychczas zgłaszano działania niepożądane obejmujące:

  • reakcje nadwrażliwości: pokrzywkę, wysypkę;
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego: bóle głowy, zawroty głowy, zmianę smaku, senność, zaburzenia snu, poczucie oszołomienia, wahania nastrojów, apatię, zaburzenia pamięci, zaburzenia koordynacji (ataksję), niepewny chód;
  • zaburzenia natury psychicznej: niepokój nocny, koszmary senne;
  • nieprawidłowości w wynikach badań krwi: zmiany składu krwi (np. leukopenię) lub agranulocytozę;
  • nieprawidłową pracę serca: kołatania serca, arytmię (w pojedynczych przypadkach);
  • zaburzenia widzenia;
  • kaszel lub astmę;
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe: wzdęcia, nudności, wymioty, biegunkę;
  • zmiany metabolizmu: zmiany masy ciała, obniżony apetyt, zwiększone pragnienie;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • spadek libido;
  • skurcze mięśni i zapalenia stawów.

Niepamięć następcza po zażyciu leku pojawia się zwłaszcza, gdy po zażyciu tabletki pacjent nie prześpi minimum 7-8 godzin.

Skutki uboczne wypływające na sprawność psychoruchową, w tym zaburzenia zdolności do prowadzenia pojazdów mogą pojawiać się częściej, jeżeli pacjent:

  • zażył większą od zalecanej dawkę leku;
  • nie zachował wymaganych 8 godzin odstępu między połknięciem tabletki a wykonywaniem czynności wymagających wzmożonej koncentracji;
  • spożywał jednocześnie alkohol, narkotyki, leki powodujące wzrost stężenia zolpidemu we krwi lub inne środki farmakologiczne, które również mają hamujący wpływ na OUN.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować u pacjentów poniżej 18 roku życia, ponieważ nie są dostępne dane odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Jedną z substancji pomocniczych tabletek Nasen jest laktoza. Z tego powodu preparat nie jest odpowiedni dla osób z nietolerancją niektórych cukrów - niedoborem laktazy typu Lapp, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz z nietolerancją galaktozy.

Niektóre stany lub choroby powodują, że pacjent jest bardziej narażony na występowanie skutków ubocznych terapii lub innych powikłań. Z tego powodu zaleca się ostrożnie stosować lek, jeśli pacjent:

  • ma zaburzenia oddychania – preparat może pogłębić niewydolność oddechową;
  • ukończył 65 rok życia – u seniorów występuje zwiększone ryzyko skutków ubocznych terapii. Wskazane jest rozpoczęcie leczenia od dawki 0,5 tabletki raz na dobę;
  • choruje na niewydolność wątroby lub jest osłabiony – tak jak w przypadku osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie 0,5 tabletki na dobę;
  • nadużywa(ł) leków lub alkoholu lub był leczony z powodu przedawkowania;
  • ma objawy depresji – u tych osób mogą pojawić się myśli i zachowania samobójcze;
  • cierpi na chorobę psychiczną.

Zaleca się, by czas stosowania Nasen był jak najkrótszy. Wraz z wydłużeniem okresu przyjmowania leku oraz wzrostem jego dawki rośnie ryzyko uzależnienia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Podczas długotrwałej terapii może rozwinąć się tolerancja na lek, co skutkuje coraz słabszym jego działaniem. Dla zachowania bezpieczeństwa leczenie włącznie z odstawieniem preparatu nie powinno przekraczać 4 tygodni.

Jednym z możliwych skutków ubocznych preparatu są reakcje paradoksalne. Należy odstawić tabletki na bezsenność, jeżeli wystąpią: urojenia, omamy, psychozy, pobudzenie psychoruchowe, zmiany zachowania, drażliwość, bezsenność, koszmary nocne.

Interakcje z alkoholem

Spożywanie Nasen z alkoholem jest przeciwwskazane, ponieważ może mieć poważne skutki dla pacjenta. Wiadomo, że takie połączenie ma negatywny wpływ na funkcje poznawcze i koordynację psychoruchową. Picie alkoholu powoduje nasilenie właściwości nasennych tabletek, a także podnosi ryzyko skutków ubocznych ze strony ośrodkowego układu nerwowego, tj. reakcji paradoksalnych obejmujących m.in. agresję, drażliwość i pobudzenie psychoruchowe. Co więcej, alkohol może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia związanych z terapią zaburzeń zachowania podczas snu.

Nasen w ciąży

Stosowanie tabletek na bezsenność Nasen u kobiet ciężarnych jest niezalecane, szczególnie w trakcie I trymestru. Przyjmowanie benzodiazepin i podobnych farmaceutyków w II i III trymestrze ciąży oraz okresie okołoporodowym może spowodować, że u noworodka wystąpią:

  • niewydolność oddechowa,
  • hipotermia,
  • hipotonia.

Ponadto jeśli kobieta w ciąży stosowała lek przez długi czas, u jej dziecka może pojawić się zespół odstawienny lub uzależnianie.

Nasen a karmienie piersią

Tak jak w okresie ciąży, tak również podczas laktacji przyjmowanie leku jest niezalecane. Powodem jest przenikanie substancji czynnej zolpidem do pokarmu kobiecego.

Dystrybutor na terenie Polski: Polfarmex S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Nasen
  • #