Mysimba

mysimba-opis-leku

Postać

tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

chlorowodorek naltreksonu, chlorowodorek buprioprionu

Wskazania

nadwaga lub otyłość z dolegliwościami związanymi z otyłością

  1. Mysimba co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Mysimba w ciąży
  6. Mysimba a karmienie piersią

Mysimba co to jest

Mysimba to lek przeciw otyłości w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Preparat nie jest dostępny bez recepty i nie podlega refundacji. Tabletki Mysimba są lekiem złożonym, w którym zastosowano dwie substancje czynne: chlorowodorek naltreksonu oraz chlorowodorek buprioprionu.

Lek ma działanie ośrodkowe. Substancje czynne preparatu oddziałują wzajemnie na siebie. Sposób interakcji nie został dokładnie poznany i wyjaśniony, ale wiadomo, że skojarzenie chlorowodorku naltreksonu oraz chlorowodorku buprioprionu hamuje mechanizmy neurochemiczne, które są odpowiedzialne za uczucie łaknienia. Obie substancje wykazują istotne działanie na jądro łukowate podwzgórza oraz obszar mezolimbiczny.

Wskazania do stosowania

Tabletki Mysimba stosuje się u pacjentów dorosłych z nadwagą lub otyłością, gdy nadmiernej masie ciała towarzyszy co najmniej z 1 dolegliwości związanych z otyłością, np:

  • dyslipidemia,
  • cukrzyca typu II,
  • wyrównane nadciśnienie tętnicze.

Wartość wskaźnika BMI, od której zaleca się stosować preparat to 27 kg/m. Przyjmowanie Mysimba stanowi uzupełnienie kuracji odchudzającej opartej na diecie i ćwiczeniach fizycznych. W przypadku braku wystarczających efektów odchudzania po 16 tygodniach leczenia, tj. jeśli pacjent nie utraci przynajmniej  5% swojej wyjściowej wagi, lek należy odstawić.

 

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu nie można jednak stosować u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań producent zaznacza, że lek Mysimba nie może być podawany:

  • osobom, u których została stwierdzona nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą leku,
  • chorym na nadciśnienie tętnicze, gdy nie zostało ono wyregulowane lekami,
  • pacjentom z występującymi obecnie lub ustalonymi w wywiadzie napadami padaczki w przeszłości,
  • osobom z guzem nowotworowym zlokalizowanym w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • bezpośrednio po nagłym odstawieniu alkoholu,
  • pacjentom ze stwierdzoną chorobą afektywną dwubiegunową,
  • osobom, u których obecnie bądź w przeszłości występowała żarłoczność psychiczna lub jadłowstręt psychiczny,
  • uzależnionym od niektórych leków,
  • pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynnościami wątroby.

Pełny skład preparatu

1 tabletka zawiera 8 mg chlorowodorku naltreksonu, co odpowiada 7,2 mg naltreksonu, oraz 90 mg chlorowodorku bupropionu, co odpowiada 78 mg bupropionu.
Substancje pomocnicze w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, laktoza bezwodna, laktoza jednowodna, cysteiny chlorowodorek, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, disodu edetynian, krzemionka koloidalna, lak aluminiowy indygotyny E132.
Skład otoczki tabletki: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu E171, makrogol 3350, talk oraz lak aluminiowy indygotyny E132.

Dawkowanie preparatu

Preparat należy stosować doustnie popijając wodą. Przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. Co ważne - tabletek nie można gryźć ani żuć.

Dawkowanie leku Mysimba rozpoczyna się od okresu przystosowania organizmu, który wynosi najczęściej 4 tygodnie. Przez ten czas dawka preparatu z tygodnia na tydzień jest zwiększana. Ogólnie zalecane dawkowanie Mysimba:

  • w 1 tygodniu kuracji: 1 tabletka dziennie, rano;
  • w 2 tygodniu: 2 tabletki dziennie, po 1 rano i wieczorem;
  • w 3 tygodniu: 3 tabletki dziennie, 2 rano oraz 1 wieczorem;
  • w 4 tygodniu: 4 tabletki dziennie, 2 rano i 2 wieczorem.

Osiągnięta w czwartym tygodniu kuracji dawka stanowi maksymalną dawkę dobową. Terapię należy kontynuować przez kolejnych 16 tygodni, a następnie lekarz prowadzący powinien dokonać weryfikacji jej skuteczności. Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do pominięcia dawki, nie należy jej przyjmować z opóźnieniem, a kontynuować terapię zgodnie z ustalonym rytmem.

Możliwe skutki uboczne

Przyjmowanie Mysimba, tak jak i innych leków, może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych. W ulotce preparatu wymieniono wiele zaobserwowanych działań niepożądanych o zróżnicowanym charakterze. Wszelkie niepokojące dolegliwości powinny zostać zgłoszone lekarzowi prowadzącemu. Najczęściej pojawiały się:

  • lęk,
  • bezsenność,
  • ból głowy,
  • dolegliwości w obrębie układu pokarmowego, jak wymioty, nudności, zaparcia, bóle brzucha,
  • niepokój ruchowy,
  • bóle stawów lub mięśni.

Interakcje z alkoholem

Podczas terapii lekiem Mysimba należy zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu lub całkowicie zaprzestać jego spożywania. Nie jest znany żaden wpływ alkoholu na naltrekson, natomiast zaobserwowano, że picie alkoholu w czasie terapii bupoprionem powodowało mniejszą tolerancję na alkohol lub wystąpienie neuropsychiatrycznych skutków ubocznych. Ze względu na silną interakcję zaleca się, aby lek nie był podawany osobom od razu po nagłym odstawieniu alkoholu.

Mysimba w ciąży

U kobiet ciężarnych, a także tych, które próbują zajść w ciążę, nie można stosować preparatu Mysimba. Nie wykluczono, czy lek ma działanie szkodliwe na rozrodczość, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza nie tylko o fakcie lub podejrzeniu ciąży, ale także o planowaniu dziecka.

Mysimba a karmienie piersią

Karmienie piersią wskazywane jest jako jedno z przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii lekiem. Jeżeli kobieta karmi, powinna o tym fakcie poinformować lekarza prowadzącego.

Dystrybutor na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #