Mesopral

mesopral-opis-leku

Nazwa handlowa

Mesopral

Dostępność

Na receptę

Postać

Kapsułki dojelitowe

Dawka

20 mg, 40 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Espomeprazol

Opakowanie

28 sztuk, 56 sztuk, 84 sztuki

Działanie

Zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku

Ciąża

Należy zachować ostrożność w razie stosowania

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Mesopral co to jest?

Mesopral to lek, który można kupić wyłącznie w aptece na receptę. Preparat dostępny jest w postaci twardych kapsułek dojelitowych  20 mg oraz 40 mg, w opakowaniach po 28, 56 lub 84 sztuki. Lek podlega refundacji w przypadkach określonych w zaleceniach charakterystyki produktu leczniczego.

W preparacie zastosowana została substancja czynna esomeprazol pod postacią dwuwodnej soli magnezowej. Dodatkowo w leku znajdują się także: sacharoza, parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu. Kapsułki Mesopral klasyfikowane są jako inhibitory pompy protonowej, działające w komórkach okładzinowych w błonie śluzowej żołądka. Mechanizm działania leku polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Lek stosowany jest również w leczeniu skojarzonym w przebiegu niektórych zakażeń bakteryjnych. Charakteryzuje się szybkim wchłanianiem po przyjęciu doustnym, osiągając maksymalne stężenie po ok. 1-2 godzinach od zażycia preparatu.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Mesopral zawiera odpowiednio 20 mg lub 40 mg ezomeprazolu w postaci ezoineprazolu magnezowego dwuwodnego.
Pozostałe składniki:
- zawarte w kapsułce: sacharoza, ziarenka (sacharoza i skrobia kukurydziana), hypromeloza 3 cP, dimetykon emulsja 35% (zawiera dimetykon, propylu parhydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), kwas sorbinowy, sodu benzoesan, glikol polietylenowy, sorbitanu monolaurynian, oktylofenoksy-polietoksyetanol, glikol propylenowy), polisorbat 80, mannitol, diacetylowane monoglicerydy, talk, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30% (zawierający kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu, sodu laurylosiarczan i polisorbat 80), trietylu cytrynian i makrogolglicerydów stearyniany.
- tworzące otoczkę żelatynową kapsułki: żelaza tlenek czarny (El72), szelak, żelatyna, żelaza tlenek żółty (E172) i tytanu dwutlenek (E171).

Wskazania do stosowania

Na co stosuje się Mesopral? Wśród podstawowych wskazań do przyjmowania preparatu wymienić należy refluksowe zapalenie przełyku. Lek stosowany jest do leczenia nadżerek towarzyszących chorobie, a także w celu zapobiegania jej nawrotom i w leczeniu objawowym. Preparat wykorzystywany jest również w leczeniu pacjentów, którzy stosowali niesteroidowe leki przeciwzapalne przez długi czas.

W szczególności, jeśli na skutek ich przyjmowania konieczne było rozpoczęcie leczenia wrzodów żołądka, a także w celu zapobiegania występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz u pacjentów zakwalifikowanych do grupy ryzyka. Preparat Mesopral podawany jest również w celu zapobiegania występowania ponownego krwawienia z wrzodów trawiennych, jako kontynuacja wcześniejszej terapii dożylnej.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu nie powinni stosować pacjenci nadwrażliwi na jego substancję czynną lub pozostałe składniki. Przeciwwskazanie stanowią również nadwrażliwość na pochodne benzoimidazolu oraz jednoczesne przyjmowanie nelfinawiru.

Dawkowanie preparatu

Lek można stosować u osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Decyzję o dawkowaniu, jak również jak długo stosować Mesopral. podejmuje lekarz prowadzący. Uwzględnia on przyczynę podania leku, indywidualną sytuację pacjenta i jego wiek.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce leku, kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Nie należy ich dzielić ani kruszyć. U pacjentów, u których występują problemy z połknięciem leku, dopuszcza się możliwość otworzenia kapsułki oraz rozpuszczenia jej zawartości w połowie szklanki niegazowanej wody. Co ważne, do ewentualnego rozpuszczenia kapsułki nie wolno stosować innej niż woda cieczy, aby nie doprowadzić do uszkodzenia otoczek zabezpieczających. Tak przygotowany roztwór należy przyjąć maksymalnie do 30 minut od chwili sporządzenia, a następnie ponownie napełnić szklankę wodą do połowy wysokości, zamieszać i wypić.

U pacjentów dorosłych, chorujących na chorobę refluksową przełyku z występującymi nadżerkami, zazwyczaj stosowana jest dawka 40 mg raz na dobę przez okres 4 tygodni. Jeżeli po tym okresie zapalenie przełyku nie zostało do końca wyleczone lub u pacjenta nadal występują objawy choroby, wówczas okres terapii może zostać wydłużony o kolejne 4 tygodnie. W przebiegu leczenia podtrzymującego, gdy zapalenie przełyku zostało wyleczone, zaleca się kontynuowanie terapii w celu podtrzymania poprawy stanu zdrowia pacjenta w dawce 20 mg przyjmowanej raz na dobę.

W leczeniu objawowym choroby refluksowej należy zastosować dawkę 20 mg w ciągu doby, o ile nie występuje zapalenie przełyku. Co ważne, preparat Mesopral 20 mg może być wykorzystywany także w celu doraźnego podania, gdy nasilają się dolegliwości choroby. Wyjątek stanowią pacjenci leczeni niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, u których ze względu na zwiększenie ryzyka choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy nie powinno się stosować leku doraźnie w razie nawrotu objawów.

U chorych przyjmujących na stałe leki niesteroidowe przeciwzapalne, Mesopral wykorzystywany jest do leczenia wrzodów żołądka (20 mg przyjmowane raz na dobę przez okres od 4 do 8 tygodni) oraz w dawce 20 mg, jeśli pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka choroby wrzodowej, jako terapia zapobiegawcza. Kontynuacja leczenia po zakończonej terapii dożylnej, w zapobieganiu powtórnego krwawienia z wrzodów trawiennych, wymaga stosowania dawki w wysokości 40 mg przyjmowanych raz na dobę przez okres 4 tygodni.

Możliwe skutki uboczne

Do najczęściej występujących skutków ubocznych leku zalicza się dolegliwości ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, biegunki bądź zaparcia, wzdęcia, nudności i wymioty, łagodne polipy dna żołądka. U pacjentów często pojawiał się także ból głowy.

W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki leku, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a następnie zastosować do uzyskanych wytycznych.

Interakcje z alkoholem

Jak dotąd nie zgromadzono odpowiednich danych, które wskazywałyby na występowanie interakcji leku Mesopral z alkoholem. Mimo to należy zachować szczególną ostrożność, a w razie wątpliwości poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Mesopral w ciąży

Przeprowadzone badania nie wskazały, by stosowanie leku wpływało na ryzyko wystąpienia wad rozwojowych lub innego szkodliwego działania na płód. Należy jednak zachować ostrożność stosując Mesopral u kobiet w ciąży.

Mesopral a karmienie piersią

Na podstawie zebranych informacji nie można w sposób jednoznaczny określić, czy lek przenika do pokarmu kobiet. Dlatego też nie zaleca się przyjmowania preparatu paniom w trakcie laktacji.

Dystrybutor na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S. A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Mesopral
  • #