Memotropil

memotropil-opis-leku

Nazwa handlowa

Memotropil

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane, roztwór do infuzji, roztwór do wstrzykiwań

Dawka

Tabl. powlekane: 800 mg, 1200 mg; Roztwór do infuzji: 0,2mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań: 0,2mg/ml

Podanie

Doustne, dożylne

Substancja czynna

Piracetam

Działanie

Nootropowe

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Memotropil co to jest?

Memotropil to lek stosowany w zaburzeniach procesów poznawczych. Dostępny jest wyłącznie za okazaniem recepty. Występuje w różnych dawkach substancji czynnej oraz pod kilkoma postaciami. Substancją czynną preparatu jest piracetam. Dostępne warianty leku to:

  • tabletki powlekane 800 mg, 60 sztuk
  • tabletki powlekane 1200 mg, 60 sztuk
  • roztwór do infuzji 20%, 60 ml
  • roztwór do wstrzykiwań 20%, 12 ampułek po 5 ml
  • roztwór do wstrzykiwań 20%, 4 ampułki po 15 ml

Jak działa Memotropil

Jest to lek nootropowy. Działa ochronnie na zdolności poznawcze i pozwala przywrócić je u pacjentów z różnorodnymi uszkodzeniami mózgu. Jego mechanizm nie został dokładnie poznany - Piracetam działa prawdopodobnie na wiele układów przekaźnikowych w obwodowym układzie nerwowym. Przypuszczalnie wzmaga aktywność układu GABA-ergicznego, ułatwia uwalnianie dopaminy, wywiera wpływ na aminokwasy pobudzające i na układ cholinergiczny. Podawany dożylnie modyfikuje reologiczne właściwości krwi – wywiera wpływ na płytki krwi, krwinki czerwone i ścianki naczyń krwionośnych. Obniża agregację płytek krwi, skurcz naczyń włosowatych i przyleganie erytrocytów do ścian naczyń krwionośnych, jednocześnie zwiększając elastyczność erytrocytów. Podawany doustnie jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego. Jego stężenie maksymalne we krwi jest osiągane już po 1 godzinie po przyjęciu tabletki. Wydalany jest z organizmu wraz z moczem w postaci niezmienionej, gdyż nie jest metabolizowany.

Na co pomaga Memotropil?

Zalecenia do stosowania preparatu są różne w zależności od jego postaci.

Tabletki Memotropil stosuje się:

  • u dzieci w leczeniu zaburzeń dyslektycznych, w połączeniu z terapią logopedyczną,
  • w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego,
  • w leczeniu zawrotów głowy, które mają pochodzenie obwodowe i ośrodkowe.

Infuzje oraz roztwór do wstrzykiwań wskazane są natomiast tylko w leczeniu mioklonii korowych.

Dawkowanie preparatu

Preparat w postaci tabletek przyjmowany jest doustnie. Dzienna ilość preparatu zależy od przyczyny podania.

  • W celu leczenia zaburzeń dyslektycznych u dzieci powyżej 8 lat i młodzieży Memotropil powinien być przyjmowany w ilości 3,2 g na dobę. Dawkę tę należy podzielić na 2 osobne.

W mioklonii pochodzenia korowego dawkowanie Memotropil rozpoczyna się od 7,2 g piracetamu na dobę w postaci 2 tabletek 1,2 gramowych podawanych 3 razy na dobę. W razie konieczności dawka ta może być zwiększana co 3 lub 4 dni o 4,8 g leku na dobę. Maksymalna dawka dobowa, której nie należy przekraczać, wynosi 24 g. W terapii skojarzonej z innymi lekami przeciw mioklonii należy utrzymywać ich dawki na zalecanym poziomie terapeutycznym, a w razie zauważenia poprawy zmniejszać ich ilości. Objawy mioklonii mogą się zmieniać. Z tego względu co 6 miesięcy zaleca się próbę odstawienia leku lub zmniejszenia jego dawki. Proces ten polega na zmniejszaniu dawki o 1,2 g substancji czynnej na dobę co 2 dni, by zapobiec nawrotom choroby.

  • W leczeniu zawrotów głowy podaje się 2,4 – 4,8 g leku na dobę w podziale na 2 lub 3 dawki.

Memotropil w postaci roztworu do wstrzykiwań oraz roztworu do infuzji podaje się dożylnie. Terapię rozpoczyna się od ilości 7,2 g substancji czynnej na dobę. Dawkę można w razie potrzeby zwiększać co 3 lub 4 dni o 4,8 g na dobę. Nie należy przy tym przekraczać maksymalnej dobowej dawki piracetamu w wysokości 24 g. Terapia powinna być kontynuowana przez cały czas utrzymywania się pierwotnej choroby mózgu. W przypadku chorych z ostrym epizodem może wystąpić spontaniczna zmiana objawów. Z tego powodu należy co 6 miesięcy próbować zmniejszyć dawkę lub odstawić lek. By zapobiec nawrotom choroby lub drgawkom z odstawienia proces ten powinien polegać na zmniejszaniu dawki o 1,2 g co 2 dni, a w przebiegu zespołu Lance i Adamsa co 3-4 dni. Leczenie skojarzone z innymi lekami przeciwdrgawkowymi wymaga utrzymywania ich dawek w zalecanych ilościach terapeutycznych. Po uzyskaniu poprawy w razie możliwości należy zmniejszyć ich dawkowanie.

Możliwe skutki uboczne

Memotropil może wywoływać różnorodne działania niepożądane. Wśród nich znajdują się często występujące: hiperkinezja, zwiększenie masy ciała, nerwowość.

Niezbyt często występują: depresja, senność, astenia.

Rzadko obserwowane są następujące skutki uboczne: zaburzenia krwotoczne, reakcje anafilaktoidalne, nadwrażliwość, pobudzenie, lęk, splątanie, omamy, ataksja, zaburzenia równowagi, nasilająca się padaczka, bóle głowy, bezsenność, zawroty głowy, bóle w obrębie jamy brzusznej, bóle w nadbrzuszu, nudności, biegunka, wymioty, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, pokrzywka.

Interakcje z alkoholem

W badaniach wykazano, że jednoczesne spożywanie alkoholu i piracetamu nie miało wpływu na stężenie piracetamu w surowicy krwi. Również podanie dawki 1,6 g leku nie wywołało wpływu na stężenie alkoholu.

Memotropil w ciąży

Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży. Badania wykazały, że piracetam przenika przez barierę łożyskową. Stężenie substancji we krwi noworodków kobiet, które przyjmowały lek, wynosi 70 – 90% stężenia we krwi matki. Dopuszcza się stosowanie leku u kobiet ciężarnych jedynie wtedy, gdy stan pacjentki wymaga podania piracetamu lub korzyści z jego przyjęcia przez kobietę są większe, niż ryzyko dla płodu lub noworodka.

Memotropil a karmienie piersią

Substancja czynna preparatu przenika do mleka kobiecego, a tym samym dostaje się do organizmu dziecka. Zaleca się unikać stosowania piracetamu w okresie karmienia piersią. Jeżeli jednak prowadzenie terapii jest konieczne, to dla bezpieczeństwa dziecka należy odstawić je od piersi.

Dystrybutor na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma" S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Memotropil
  • #