Medispirant Stepspray

medispirant-stepspray-opakowanie
  1. Medispirant Stepspray co to jest
  2. Dawkowanie
  3. Skutki uboczne leku
  4. Medispirant Stepspray w ciąży i okresie laktacji
  5. Środki ostrożności

Medispirant Stepspray co to jest

Medispirant Stepspray jest lekiem stosowanym na nadmierne pocenie się stóp. Preparat dostępny jest bez recepty i nie podlega refundacji. Występuje w postaci płynu na skórę, w opakowaniu o pojemności 100 g.

Dzięki zahamowaniu aktywności gruczołów potowych produkt zmniejsza nadmierne wydzielanie potu. Zatrzymuje rozwój bakterii, co pozwala likwidować nieprzyjemny zapach stóp. Jednocześnie wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, wysuszające oraz miejscowe działanie znieczulające, przez co zmniejsza swędzenie skóry. Do dodatkowych zalet płynu Medispirant należy pobudzanie zakończeń nerwów czuciowych, w efekcie czego pojawia się uczucie przyjemnego chłodu.

Skład preparatu

1 gram płynu Medispirant Stepspray zawiera następujące ilości substancji czynnych:

  • 10 mg mentolu,
  • 20 mg metenaminy,
  • 10 mg kwasu salicylowego.

Substancje pomocnicze to Etanol 96% oraz woda oczyszczona 

Wskazania do stosowania

Zaleceniem do stosowania leku jest nadmierna potliwość stóp.

Przeciwwskazania

Produktu nie powinny używać osoby, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik. Leku nie należy aplikować na duże powierzchnie skóry, skórę uszkodzoną lub na błony śluzowe. Ponadto nie zaleca się jego stosowania długotrwale oraz u dzieci poniżej 12 lat.

Dawkowanie

Płyn Medispirant Stepspray może być stosowany przez osoby dorosłe, a także młodzież powyżej 12 roku życia. Lek nakłada się zewnętrznie na skórę stóp - najlepiej robić to wieczorem, po umyciu nóg. Aplikację należy powtarzać codziennie przez kilka dni.

Podczas spryskiwania nóg należy uważać, by produkt nie dostał się do błon śluzowych ust, nosa i oczu. Jeżeli tak się stanie należy szybko zmyć go czystą wodą.

Skutki uboczne leku

Stosowanie preparatu może wiązać się z występowaniem działań niepożądanych, przejawiających się głównie jako miejscowa reakcja alergiczna skóry. Jeżeli okaże się, że pacjent jest nadwrażliwy na lek,  należy niezwłocznie zrezygnować z jego dalszego stosowania.

Medispirant Stepspray w ciąży i okresie laktacji

W okresie ciąży nie zaleca się stosowania leku, ponieważ dotychczas nie uzyskano odpowiednich informacji, które świadczyłyby o jego bezpieczeństwie dla kobiet ciężarnych. U kobiet karmiących piersią sytuacja jest podobna - Medispirant Stepspray nie powinien być używany przez panie w okresie laktacji ze względu na brak informacji dotyczących bezpieczeństwa.

Środki ostrożności

Lek należy przechowywać w miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 25°C.

Nie odnotowano zgłoszeń odnośnie przedawkowania Medispirant Stepspray po zastosowaniu miejscowym. W razie zauważenia u siebie niespodziewanych objawów zaleca się odstawienie preparatu i konsultację z lekarzem.

Do tej pory nie stwierdzono, by lek wchodził w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi.

Płyn nie zmienia zdolności pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Dystrybutor na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.