Maść ichtiolowa

masc-ichtiolowa

Nazwa handlowa

Maść ichtiolowa

Dostępność

Bez recepty

Postać

Maść

Dawka

1 g/10 g

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Sulfobituminian amonowy

Działanie

Bakteriostatyczne, ułatwiające odchodzenie ropy.

Ciąża

Stosowanie zaleca się skonsultować z lekarzem

Karmienie piersią

Stosowanie zaleca się skonsultować z lekarzem

Maść ichtiolowa co to jest?

Maść ichtiolowa to lek dostępny bez recepty. Znajduje zastosowanie w leczeniu wyprysków, czyraczności i trądziku jako środek bakteriostatyczny oraz ułatwiający odchodzenie ropy. W zależności od producenta opakowania leku mogą różnić się wielkością. Zazwyczaj maść sprzedawana jest w aluminiowej tubie o pojemności 10 g, 20 g lub 30 g.

Substancją czynną preparatu jest sulfobituminian amonowy. Ma działanie ściągające i przeciwbakteryjne, dzięki czemu pomaga w leczeniu zmienionych chorobowo miejsc.

Wskazania do stosowania

Na co pomaga maść ichtiolowa? Lek jest zalecany w przebiegu:

  • trądziku,
  • wyprysku,
  • czyraczności.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparat nie powinien być stosowany na uszkodzoną skórę, w tym na otwarte rany. Przeciwwskazanie stanowi również nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku.

W przypadku ropnych zmian skórnych zaleca się konsultację z lekarzem przed użyciem preparatu.

Pełny skład preparatu

10% maść ichtiolowa zawiera 1 g sulfobituminianu amonowego na 10 g.
Substancje pomocnicze: wazelina żółta, lanolina.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować maść ichtiolową? Lek przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Zaleca się nakładać go 1 - 2 razy dziennie. Na zmienionej chorobowo skórze należy rozprowadzić cienką warstwę maści. Podczas aplikacji należy uważać, by preparat nie dostał się do oczu, a po każdym użyciu powinno się dokładnie umyć ręce.

W sytuacji, gdy pomimo używania leku nie dojdzie do złagodzenia objawów, lub wręcz symptomy nasilą się, należy niezwłocznie zaprzestać stosowania i zasięgnąć pomocy lekarza.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak inne środki farmakologiczne, tak również maść ichtiolowa może wywołać skutki uboczne u części pacjentów. Jeśli pojawią się efekty niepożądane, pacjent powinien poinformować lekarza.

Na skutek stosowania leku może dojść do podrażnienia skóry – zaleca się wówczas odstawienie maści. Zawarta w niej lanolina może wywoływać reakcje alergiczne o charakterze miejscowym.

Środki ostrożności

Obecnie nie zebrano wystarczającej ilości danych o stosowaniu maści ichtiolowej u dzieci. W związku z tym zanim lek zostanie użyty u pacjenta poniżej 18 lat zaleca się konsultację z lekarzem.

Preparat nie wywiera wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Lek należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu, w zacienionym miejscu o temperaturze nie przekraczającej 25°C. Chronić przed dostępem dzieci. Nie używać preparatu po przekroczeniu terminu ważności, który jest widoczny na opakowaniu i oznacza ostatni dzień wskazanego miesiąca.

Interakcje z innymi lekami

Dotychczas nie zaobserwowano, by ta maść wchodziła w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Zaleca się poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta akutalnie i ostatnio oraz o tych, które pacjent ma zamiar zacząć przyjmować.

Maść ichtiolowa w ciąży

W ulotce preparatu nie wskazano przeciwwskazań odnośnie stosowania przez kobiety ciężarne. Należy jednak pamiętać, że pacjentki w ciąży przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Maść ichtiolowa a karmienie piersią

Producent zaznacza, że kobiety karmiące piersią przed użyciem maści powinny zasięgnąć porady lekarza.

Dystrybutor na terenie Polski: Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Maść ichtiolowa
  • #