Loxon Max

Loxon-Max

Nazwa handlowa

Loxon Max

Dostępność

Bez recepty

Postać

Płyn na skórę

Dawka

50 mg/ml

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Minoksydyl

Opakowanie

60 ml

Działanie

Stymulowanie mieszków włosowych do wzrostu

Ciąża

Stosowanie przeciwwskazane

Karmienie piersią

Stosowanie przeciwwskazane

Loxon Max co to jest?

Loxon Max to lek na łysienie androgenowe dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną minoksydyl w stężeniu 5%, dlatego znany jest również pod nazwą Loxon 5%. Preparat ma postać płynu na skórę i należy aplikować go wyłącznie na owłosioną skórę głowy. Może być stosowany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Jak działa zawarty w leku minoksydyl? Substancja czynna stymuluje do wzrostu mieszki włosowe, które zostały osłabione na skutek łysienia androgenowego. Przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W szczególności należy ustalić przyczynę wypadania włosów, jeśli w rodzinie pacjenta nie występowało dotychczas androgenowe wypadanie włosów.

Na pełne efekty działania Loxon Max 5% należy poczekać około 12 miesięcy. W tym czasie trzeba stosować płyn regularnie. Pierwsze rezultaty w postaci zmniejszenia wypadania włosów zaobserwowano w trakcie 2 miesiąca leczenia. Natomiast najczęściej po upływie 2 miesięcy stosowania leku następuje wzrost nowych włosów.

Wskazania do stosowania

Loxon Max stosuje się jako lek na łysienie androgenowe u kobiet oraz mężczyzn. Płyn jest przeznaczony dla pacjentów od 18 do 65 roku życia.

Kiedy nie stosować tego leku

Ten preparat jest przeciwwskazany dla pacjenctów:

 • u których występuje nadwrażliwość na minoksidil lub inny składnik leku;
 • chorujących na nadciśnienie tętnicze;
 • w wieku poniżej 18 lub powyżej 65 lat;
 • z chorobami skóry głowy jak łuszczyca, a także gdy skóra głowy jest objęta stanem zapalnym, jest bolesna, podrażniona lub zaczerwieniona;
 • z ogoloną skórą głowy;
 • u których łysienie przebiegło nagle, zostało spowodowane chorobami jak np. toczeń rumieniowaty układowy, stan zapalny skóry głowy, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy lub gdy przyczyna utraty włosów jest nieustalona;
 • stosujących jednocześnie inne leki miejscowe lub wykonujących opatrunki okluzyjne na głowie.

Pełny skład preparatu

1 ml płynu Loxon Max 5% zawiera 50 mg minoksydylu.
Substancje pomocnicze to: glikol propylenowy, woda oczyszczona, kwas cytrynowy, etanol 96% (alkohol).

Dawkowanie preparatu

Zalecenia dotyczące dawkowania płynu Loxon Max 5% są następujące:

 • zaleca się stosować lek 2 razy na dobę - rano oraz wieczorem;
 • pojedyncza dawka powinna wynosić 1 ml płynu, co odpowiada 10 naciśnięciom pompki;
 • maksymalna dawka dobowa to 2 ml, czyli ok. 20 rozpyleń preparatu. Taka ilość leku zawiera 100 mg minoksidilu.

Lek można nakładać wyłącznie na zdrową skórę głowy w miejscach objętych wypadaniem włosów. Przed aplikacją zarówno skóra głowy, jak i włosy muszą pozostawać suche. Preparat należy rozprowadzić na obszarach łysienia i wmasować. Trzeba przy tym uważać, by nie pokryć nim innych miejsc ciała, a w szczególności by lek nie dostał się do oczu, ust ani nosa. Nieuważne nakładanie płynu może spowodować wzrost włosów w niezamierzonych miejscach (jeśli zostana nim pokryte). Po aplikacji trzeba więc dokładnie umyć ręcę.

Jak długo trzeba stosować Loxon Max 5%? Zazwyczaj leczenie łysienia androgenowego jest długotrwałe. Najczęściej wzrost nowych włosów obserwuje się po 2 miesiącach stosowania minoksidilu. Po zauważeniu efektów działania leku należy kontynuować jego stosowanie. Zaprzestanie terapii może spowodować utratę efektów i powrót do stanu sprzed leczenia. Jeśli jednak po upływie roku stosowania płynu stan włosów nie ulegnie poprawie, lek należy odstawić.

W początkowej fazie leczenia wypadanie włosów może się nasilić. Przejściowa zwiększona utrata włosów pojawia się zazwyczaj po 2 do 6 tygodni od rozpoczęcia terapii. Przerwanie stosowania minoksydylu i konsultacja z lekarzem są wymagane, jeśli taki stan trwa powyżej 2 tygodni.

Postępowanie po pominięcie dawki

Jeśli pacjent zapomni zastosować płyn Loxon Max 5%, to zaleca się zaaplikować lek od razu po przypomnieniu. Jeżeli jednak nadchodzi pora kolejnej aplikacji, to nie należy uzupełniać pominiętej dawki, a w szczególności nie należy nakładać na skórę podwójnej ilości leku.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Lek należy stosować zgodnie z instrukcją znajdującą się w ulotce lub według zaleceń lekarza. Zwiększanie dawkowanie nie spowoduje, że efekty leczenia będą szybciej widoczne.  Uważa się, że prawdopodobieństwo przedawkowania Loxon Max 5% jest znikome, jeśli lek jest stosowany prawidłowo. Dotychczas nie zaobserwowano, by miejscowa aplikacja minoksydylu powodowała wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Maksymalna zalecana dawka leku dla osób dorosłych wynosi 100 mg na dobę – tyle zawiera 2 ml płynu.

Możliwe skutki uboczne

Podczas leczenia może zdarzyć się, że wystąpią skutki uboczne Loxon Max 5%. Niebezpieczne dla pacjenta mogą być zwłaszcza reakcje uczuleniowe – jeśli się pojawią, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Do ciężkich reakcji alergicznych należy obrzęk naczyniorychowy, którego objawy obejmują obrzęk warg, twarzy, języka lub gardła powodujący trudności w oddychaniu i/lub połykaniu.

Należy zasięgnąć porady lekarza i odstawić płyn Loxon Max również, jeżeli u pacjenta pojawią się:

 • przyspieszona akcja serca,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • zbyt niskie ciśnienie krwi,
 • omdlenia,
 • zawroty głowy,
 • obrzęk dłoni lub stóp,
 • nagły przyrost masy ciała,
 • podrażnienie lub zaczerwienienie skóry głowy, które utrzymuje się przez dłuższy czas.

W ulotce leku wymieniono skutki uboczne leku według częstości ich występowania.

Często preparat powodował: miejscowy rumień, świąd, zapalenie skóry, obrzęk, miejscowy rumień, nadmierny wzrost włosów, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej.

Rzadko pacjenci zgłaszali: przejściową utratę włosów, suchość i/lub łuszczenie się skóry głowy, niedociśnienie tętnicze.

Z częstością nieznaną odnotowano reakcje alergiczne, w tym opisany wyżej obrzęk naczynioruchowy.

Ogólnoustrojowe działania minoksydylu mogą wystąpić po omyłkowym połknięciu leku. Takie objawy wymagają, by pacjent jak najszybciej udał się dolekarza. Należą do nich:

 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • tachykardia,
 • zatrzymanie płynów powodujące nagły przyrost masy ciała.

Środki ostrożności

Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia rytmu serca lub choroby układu krążenia, powinien skonsultować stosowanie minoksydylu na łysienie z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

W składzie płynu Loxon Max 5% znajduje się alkohol – etanol 96%. Może on podrażniać oczy i błony śluzowe.  Preparat należy aplikować ostrożnie, aby nie dostał się do oczu, ust lub nosa. Jeśli dojdzie do zabrudzenia oka, zaleca się dokładnie przemyć je czystą wodą.

Trzeba zwrócić uwagę, by nie wdychać rozpylonej mgiełki i oparów leku. Połykanie płynu jest zabronione – może wywołać skutki uboczne ciężkie dla serca.

Stosowanie Loxon Max 5% u dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia oraz u seniorów
powyżej 65 roku życia jest niewskazane.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C  oraz poza zasięgiem dzieci.

Odnotowano przypadki zmiany struktury i/lub koloru włosów po terapii minoksydylem.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre substancje do nakładania miejscowego mogą powodować wzrost wchłaniania płynu Loxon Max 5% do krwiobiegu. Takie działanie wynika ze zmiany ochronnych właściwości warstwy rogowej naskórka, którą mogą wywoływać m.in.

 • ditranol,
 • kortykosteroidy,
 • tretynoina,
 • wazelina.

Dlatego też podczas stosowania płynu nie należy aplikować na skórę głowy innych preparatów.

Loxon Max w ciąży

Loxon max w ciąży jest przeciwwskazany.

Loxon Max a karmienie piersią

Koszystanie z minoksidilu podczas laktacji jest przeciwwskazane.

Dystrybutor na terenie Polski: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Loxon Max
 • #