Linomag

linomag

Nazwa handlowa

Linomag

Dostępność

Bez recepty

Postać

Maść, krem, płyn na skórę

Dawka

Krem 200 mg/g, maść 200 mg/g, płyn na skórę 1 g/g

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Olej lniany

Działanie

Natłuszczające i nawilżające

Ciąża

Stosowanie możliwe, gdy korzyści przewyższają ryzyko

Karmienie piersią

Stosowanie możliwe, gdy korzyści przewyższają ryzyko

Linomag co to jest?

Linomag to natłuszczający lek do stosowania na skórę dostępny bez recepty. W aptekach sprzedawane są:

  • krem 200 mg/g,
  • maść 200 mg/g,
  • płyn na skórę 1 g/g.

Preparat ma działanie natłuszczające i nawilżające. Nie tylko redukuje suchość oraz złuszczanie się naskórka, ale również tworzy na skórze ochronną warstwę, dzięki czemu pomaga zachować właściwe uwodnienie naskórka i zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry. Preparat zawiera nienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe – kwas linolowy oraz linolenowy. Substancje te normalizują funkcję skóry, przyspieszają proces jej odnowy i ułatwiają regenerację naturalnej bariery skóry. Są niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu skóry.

Wskazania do stosowania

Zaleca się stosowanie Linomag maść i krem wspomagająco:

  • na odparzenia,
  • na wyprysk,
  • na wyparzenia i tym podobne choroby skórne,
  • w celu łagodzenia objawów łuszczycy,
  • w stanach nadmiernej suchości skóry.

Kiedy nie stosować produktu?

Podstawowe przeciwwskazanie do stosowania stanowi nadwrażliwość na substancję czynną lub na którykolwiek składnik preparatu. Dodatkowo krem i maść są przeciwwskazane w przypadku wyprysku łojotokowego, ponieważ ich użycie może powodować miejscowe reakcje skórne, jak np. kontaktowe zapalenie skóry.

Uwaga! Krem nie jest przeznaczony dla dzieci, ponieważ zawiera kwas borowy.

Pełny skład preparatu

1 g Linomag krem zawiera 200 mg oleju lnianego z pierwszego tłoczenia z nasienia lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L., semen) w proporcji (3:1).
Substancje pomocnicze to:
- maść z kwasem borowym 3% - wazelina biała i kwas borowy;
- euceryna - cholesterol, parafina stała, lanolina bezwodna, wazelina biała;
- lanolina bezwodna.

1 g Linomag maść zawiera 200 mg oleju lnianego z pierwszego tłoczenia z nasienia lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L., semen) w proporcji (3:1).
Substancje pomocnicze to:
- lanolina bezwodna,
- wazelina biała.

Płyn na skórę składa się tylko z Lini oleum virginale 3:1.

Dawkowanie preparatu

Lek linomag przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznie na skórę. Dawkowanie zależy od postaci leku i przyczyny podania – należy zaznaczyć, że u dzieci i niemowląt powinien być stosowany w postaci maści lub płynu.

Zalecenia dotyczące maści i kremu

Zalecane dawkowanie Linomag maść i krem to najczęściej od 1 do 3 aplikacji na dobę. Wyjątek stanowi stosowanie Linomag na łuszczycę lub wyprysk u niemowląt i dzieci, kiedy to zaleca się korzystanie z maści od dwóch do trzech razy na dobę.

Maść oraz krem można stosować zarówno na powierzchnię skóry, jak i do tamponów. Jeśli lek jest stosowany bezpośrednio na skórę, to należy lekko rozprowadzić cienką warstwę maści lub kremu na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Alternatywnie można nałożyć grubą warstwę na stosowanym opatrunku.

Uwaga! Podczas stosowania Linomag krem na rozległe powierzchnie skóry uszkodzonej przez długi czas należy zachować ostrożność. Kwas borowy, który znajduje się w tej postaci leku jest łatwo wchłaniany przez uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe.

Zalecania dotyczące płynu na skórę

Płyn Linomag można stosować do wcierania, pędzlowania, jak również w postaci tamponów i przymoczek. Bardzo ważne jest, by opatrunek pozostawał cały czas nasączony preparatem. Zalecane dawkowanie na przymoczki to 10-20 kropli płynu lub w przypadku stosowania na większe obszary skóry 30-40 kropli. Opatrunki należy zmieniać od 2 do 4 razy na dobę, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Jeśli opatrunek przyschnie do skóry, należy zwilżyć go płynem i dopiero potem zastąpić nowym.

Uwaga! Nie należy aplikować płynu na rany lub skórę uszkodzoną w inny sposób.

Linomag dla dzieci

Odpowiednią wersją preparatu dla niemowląt oraz dzieci jest maść, nazywana także Linomag zielony z powodu koloru swojego opakowania. U małych pacjentów można również stosować płyn. Nie należy natomiast korzystać z kremu z uwagi na zawartość w nim kwasu borowego. 

U dzieci często stosuje się Linomag maść na odparzenia. Wówczas należy stosować maść 1-3 razy dziennie lub płyn 2-4 razy na dobę. Natomiast w przypadku wyprysku skórnego lub łuszczycy u dzieci oraz niemowląt zaleca się korzystanie z maści (nie płynu) 2 lub 3 razy dziennie.

Możliwe skutki uboczne

Dotychczas nie zebrano informacji o występowaniu działań niepożądanych preparatu.

Środki ostrożności

Lek należy przechowywać poza zasięgiem dzieci, w miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 25°C.

W przypadku wrażenia, że działanie preparatu jest zbyt silne lub zbyt słabe, skonsultuj się z lekarzem.

Linomag w ciąży

Krem Linomag w ciąży powinien być stosowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że oczekiwane korzyści dla pacjentki przewyższają możliwe zagrożenia dla płodu. Jeśli chodzi o maść i płyn, to nie są dostępne dane o bezpieczeństwie stosowania w ciąży.

Linomag a karmienie piersią

W okresie laktacji sytuacja wygląda podobnie, co w ciąży – karmiąc piersią kremu można używać jedynie, jeżeli korzyści dla matki są większe niż ryzyko dla niemowlęcia. Brak jest natomiast danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania maści i płynu.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dystrybutor na terenie Polski: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne "Ziołolek" Sp. z o.o.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Linomag
  • #