Laticort

laticort-opis-leku

Nazwa handlowa

Laticort

Dostępność

Na receptę

Postać

Maść, krem, płyn

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Maślan hydrokortyzonu

Działanie

Przeciwzapalne, przeciwświądowe, obkurczające naczynia krwionośne

Ciąża

Stoswanie możliwe w razie konieczności

Karmienie piersią

Stosowanie możliwe z zachowaniem ostrożności

Laticort co to jest?

Laticort to lek dostępny w postaci maści, kremu i płynu na skórę. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Nie ma możliwości, aby kupić preparat Laticort bez recepty.

Lek zawiera substancję czynną maślan hydrokortyzonu. Należy on do grupy syntetycznych kortykosteroidów o umiarkowanie silnym działaniu przeciwzapalnym. Preparat posiada właściwości nie tylko przeciwzapalne, ale również przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Zaletą leku jest fakt, iż bardzo łatwo przenika do skóry, docierając do warstwy rogowej. Wchłanianie do organizmu nie jest natomiast duże, a substancje, które się do niego dostaną ulegają metabolizmowi w wątrobie, a następnie są wydalane głównie z moczem. Pacjenci, którzy poszukują maści na uczulenie bez recepty, muszą wybrać preparat bez sterydów.

Pełny skład preparatu

1 g kremu Laticort zawiera 1 mg hydrokortyzonu 17-maślanu.
Pozostałe składniki to: wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, metylu parahydroksybenzoesan (E218), woda oczyszczona.

1 g maści Laticort zawiera1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu.

1 ml płynu na skórę Laticort zawiera 1 mg hydrokortyzonu 17-maślanu.
Pozostałe składniki to: glicerol, powidon, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Stosowanie Laticort krem jest bardzo szerokie. Zarówno krem, jak również maść oraz płyn wykorzystywane są do leczenia zmian skórnych o podostrym i przewlekłym charakterze. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce Laticort, preparat stosowany jest na zakażone oraz sączące zmiany na skórze o różnej przyczynie. Często zalecany jest pacjentom zmagającym się z alergią, dlatego może być postrzegany jako maść na uczulenia. W przypadku alergii dużą zaletą jest fakt, iż jest to maść przeciwświądowa, dzięki czemu łagodzi uczucie swędzenia. Efekt ten osiągany jest dzięki temu, że Laticort to maść z hydrokortyzonem, należącym do grupy kortykosteroidów. Lek sprawdza się w szczególności jako maść na uczulenie skóry, wywołane alergią lub w schorzeniach, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Lek stosowany jest przez pacjentów podczas terapii w łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, w wyprysku kontaktowym alergicznym, toczniu rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym.

Laticort sprawdza się doskonale także jako maść na liszaje, głównie pokrzywkowym oraz płaskim. Rodzaj stosowanego preparatu zależy bardzo często od fazy leczenia. Zaleca się, aby w pierwszej kolejności stosować krem bądź płyn, a następnie maść. Laticort maść stosowana jest na zmiany skórne o charakterze suchym i łuszczącym. Lek w postaci płynu sprawdza się najlepiej w przypadku, gdy leczeniu należy poddać owłosioną skórę.

Dawkowanie preparatu

Szczegółowe dawkowanie preparatu ustala lekarz, który uwzględnia przyczynę podania leku oraz intensywność objawów. Leku Laticort, bez względu na postać, nie należy stosować częściej niż 2 razy dziennie. Maksymalny okres ciągłego stosowania wynosi 2 tygodnie, a w przypadku leczenia zmian skóry twarzy okres ten nie powinien być dłuższy niż 7 dni. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci, które ukończyły 2 rok życia. Producent zaznacza, że u najmłodszych pacjentów leczenie powinno zostać przeprowadzone ostrożnie, na niewielkiej powierzchni skóry, a w przypadku skóry twarzy nie zaleca się stosowania preparatu w ogóle. U dzieci lek należy nanosić wyłącznie raz na dobę.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również Laticort może wywoływać działania niepożądane. Preparat może wywoływać u niektórych pacjentów objawy trądzikopodobne, zanik naskórka i tkanki podskórnej, przesuszenie skóry, nadmierne owłosienie bądź łysienie, odbarwienia, rozstępy, wtórne zakażenia czy podrażnienie skóry. W związku z tym, że Laticort to maść ze sterydem, może powodować także plamicę posteroidową.

Interakcje z alkoholem

Nie ma jednoznacznych informacji świadczących o interakcji leku z alkoholem. Jednak należy zachować szczególną ostrożność lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Laticort w ciąży

W okresie ciąży maść Laticort z hydrokortyzonem może być stosowana, w sytuacji całkowitej konieczności. Jednocześnie nie zaleca się przyjmowania leku w I trymestrze, dopuszczalne jest wykorzystanie preparatu w II oraz III trymestrze. Terapia lekiem powinna być jak najkrótsza i dotyczyć niewielkiej powierzchni skóry.

Laticort a karmienie piersią

U kobiet karmiących piersią nie ma przeciwwskazań do łączenia terapii z karmieniem. Jednocześnie należy zachować ostrożność, ograniczając czas leczenia do niezbędnego minimum.

Dystrybucja na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Laticort
  • #