Lactovaginal

Lactovaginal

Nazwa handlowa

Lactovaginal

Dostępność

Bez recepty

Postać

Kapsułki dopochwowe

Podanie

Dopochwowo

Substancja czynna

Żywe pałeczki bakterii kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus 573

Opakowanie

10 sztuk, 14 sztuk, 28 sztuk

Działanie

Utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy

Ciąża

Stosowanie należy skonsultować z lekarzem

Karmienie piersią

Stosowanie należy skonsultować z lekarzem

Lactovaginal co to jest?

Lactovaginal to lek wykorzystywany jest w ginekologii. Preparat stosuje się w celu przywrócenia bądź utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Jest dostępny bez recepty. Lactovaginal występuje w postaci kapsułek dopochwowych. Sprzedawany jest w opakowaniach po:

  • 10 sztuk,
  • 14 sztuk,
  • 28 sztuk.

Jak działa Lactovaginal? Substancją czynną leku Lactovaginal są żywe pałeczki bakterii kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus 573. Preparat oddziałuje na obecne w pochwie związki, rozkładając je do kwasu mlekowego, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego, kwaśnego odczynu pochwy. Takie pH pozwala zahamować namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

Po zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwrzęsistkowych w leczeniu stanów zapalnych pochwy, Lactovaginal pomaga przywrócić równowagę mikrobiologiczną, normalizować wydzieliny z pochwy i ograniczyć liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dobroczynny wpływ preparatów probiotycznych z żywymi bakteriami Lactobacillus znajduje swoje zastosowanie w nieprawidłowościach we florze bakteryjnej pochwy. Tego typu zaburzenia mają miejsce m.in. podczas zmian hormonalnych, antybiotykoterapii, stresu czy złych nawyków higienicznych oraz seksualnych.

Lactovaginal skład

Jaki jest skład Lactovaginal? Jedna kapsułka dopochwowa zawiera około 1010, w tym nie mniej niż 108 CFU, substancji czynnej – żywych pałeczek bakterii kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus 573.

Substancje pomocnicze to: sacharoza, L-glutaminian sodu, odtłuszczone mleko w proszku, skrobia
ziemniaczana, mannitol, stearynian magnezu.

Składniki kapsułki to: dwutlenek tytanu, żelatyna.

Wskazania do stosowania Lactovaginal

Kiedy stosować lek Lactovaginal? Preparat ma działanie przywracające bądź uzupełniające prawidłową florę bakteryjną pochwy. Preparat wskazany jest do stosowania:

  • w przypadku stanów zapalnych narządów rodnych, po leczeniu lekami przeciwgrzybiczymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwrzęsistkowymi;
  • w przypadku pojawienia się upławów;
  • profilaktycznego.

Przeciwwskazania

Nie wszystkie pacjentki mogą przyjmować ten lek. Lactovaginal nie może być stosowany przez kobiety, które cierpią na nadwrażliwość na pałeczki Lactobacillus lub którąkolwiek z substancji pomocniczych preparatu. Uczulenie może objawiać się np. pieczeniem lub świądem po zastosowaniu preparatu.

Dawkowanie preparatu

Lactovaginal jak stosować? Kapsułkę należy umieścić głęboko dopochwowo, należy przy tym zachować zasady higieny osobistej. Zalecane dawkowanie Lactovaginal to 1 do 2 kapsułek raz na dobę – rano i wieczorem – przez okres 7 dni.

O ewentualnym wydłużeniu leczenia może zadecydować lekarz. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń dotyczących terapii należy zasięgnąć porady lekarza.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli pacjentka zapomniała zastosować lek Lactovaginal, to nie powinien stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętych tabletek. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie następnej dawki o zwykłej porze i kontynuowanie terapii jak dotychczas.

Przerwanie przyjmowania kapsułek

Ewentualne wątpliwości związane z przerwaniem stosowania leku Lactovaginal należy omówić z lekarzem bądź farmaceutą.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Ewentualne zastosowanie większej dawki leku Lactovaginal nie jest groźne.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak i inne leki, tak również Lactovaginal może powodować skutki uboczne. Preparat najczęściej jest dobrze tolerowany przez organizm.

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce Lactovaginal, podczas stosowania kapsułek dopochwowych bardzo rzadko, rzadziej niż u1 na 10 000 pacjentek pojawiały się:

  • zwiększona wydzielina z pochwy,
  • pieczenie,
  • świąd.

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia skutków ubocznych, również tych, które nie zostały wymienione w ulotce leku, wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem.

Środki ostrożności

Podczas stosowania Lactovaginal należy zachować szczególną ostrożność, w przypadku stwierdzenia u pacjentki ciężkich nieprawidłowości układu odpornościowego. Przez rozpoczęciem terapii w takim przypadku zalecane jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem.

Preparat powinien być przechowywany w lodówce, w temperaturze 2°C - 8°C. Nie wolno stosować wyrobu po upływie terminu ważności. W okresie ważności Lactovaginal można przechowywać w temperaturze do 25°C przez okres do 4 tygodni.

Lek nie ma wpływu na zdolność obsługi maszyn oraz prowadzenia pojazdów. Należy zwrócić uwagę, aby miejsce, w którym produkt jest przechowywany było niedostępne dla małych dzieci.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli chodzi o zażywanie Lactovaginal z innymi lekami, konieczne jest poinformowanie lekarza o preparatach przyjmowanych w ostatnim okresie, aktualnie oraz o tych, które planuje się stosować. Kapsułek nie powinno się stosować jednocześnie z lekami przeciwgrzybiczymi, przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi, poza metronidazolem oraz kotrimoksazolem. Ich skojarzenie może hamoważ wzrost lub zabijać pałeczki L. rhamnosus 573. Substancja czynna leku jesy oporna na kotrimoksazol i metronidazol.

Lactovaginal w ciąży

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce Lactovaginal, kobiety w ciąży, panie planujące mieć dziecko lub niestosujące skutecznej metody antykoncepcji, przed zastosowaniem preparatu powinny zapytać lekarza o opinię. Aktualnie nie ma badań, które świadczyłyby o bezpieczeństwie stosowania preparatu dla płodu i ciężarnej pacjentki.

 

Lactovaginal a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią przed zastosowaniem tego leku powinny zapytać lekarza o opinię.

Dystrybutor na terenie Polski: Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Lactovaginal
  • #