- Kalms co to jest
- Dawkowanie Kalms
- Skutki uboczne leku
- Kalms w ciąży i okresie laktacji
- Środki ostrożności
- Interakcje z innymi lekami
Kalms co to jest
Kalms to leczniczy produkt ziołowy dostępny bez recepty. Stosowany jest w celu poprawy jakości snu i łagodzenia napięcia nerwowego. Preparat ma postać tabletek drażowanych i jest dostępny w opakowaniach o zawartości:
- 40 sztuk,
- 100 sztuk.
Skład preparatu
1 tabletka Kalms zawiera:
- 45 mg sproszkowanych szyszek chmielu,
- 33,75 mg suchego wyciągu korzenia kozłka lekarskiego w proporcji 4:1,
- 22,5 mg wyciągu z korzenia goryczki żółtej w proporcji 4:1.
Substancje pomocnicze zastosowane do sporządzenia wyciągów to maltodekstryna i koloidalny bezwodny dwutlenek krzemu,
Pozostałe substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, guma arabska, sacharoza, kwas stearynowy, glikolan sodowy skrobi, stearynian magnezu, koloidalny dwutlenek krzemu.
Skład otoczki: shellack varnish (szelak i alkohole farmaceutyczne), sacharoza, węglan wapnia, talk, guma arabska, dwutlenek tytanu, wosk pszczeli, wosk Carnauba, mastercote white SP0950 G (dwutlenek tytanu, sacharoza, woda oczyszczona, alkohole farmaceutyczne).
Wskazania do stosowania
Tradycyjnie stosuję się tabletki Kalms na sen (problemy ze snem) oraz w łagodnych stanach napięcia nerwowego. Preparat przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia. Należy pamiętać, że jest to produkt roślinny, a podstawą jego skuteczności jest doświadczenie i długotrwale przyjmowanie.
Przeciwwskazania
Osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik tabletek nie mogą stosować preparatu.
Dawkowanie Kalms
Tabletki należy przyjmować doustnie. Zalecane dawkowanie Kalms zależy od przyczyny podania i jest takie samo u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Nie należy stosować Kalms u dzieci poniżej 12 lat.
Jeśli lek jest stosowany na wspomaganie snu, to należy przyjmować dawkę 3 tabletki Kalms przed snem na raz 30 minut przed położeniem się spać. Jeżeli taka dawka będzie niewystarczająca, można zastosować dodatkową dawkę wieczorem. Z kolei w stanach łagodnego napięcia nerwowego zalecana dawka jednorazowa wynosi 3 tabletki i można ją stosować 3 razy na dobę, a w razie konieczności maksymalnie 4 razy na dobę.
Należy zasięgnąć porady lekarza, jeżeli po upływie 4 tygodni regularnego czasu stosowania Kalms objawy nadal się utrzymują.
Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej
Aby uniknąć przedawkowania Kalms należy stosować maksymalnie takie dawki, jakie zaleca producent leku. W składzie preparatu znajduje się wyciąg z suchego korzenia kozłka lekarskiego – ta roślina w ilości ok. 20 g powoduje łagodne efekty niepożądane, które mijają w przeciągu 24 godzin. Jeżeli wystąpią poniższe objawy przedawkowania, to należy zgłosić się do lekarza:
- drżenie rąk,
- rozszerzenie źrenic,
- skurcze w jamie brzusznej,
- ucisk w klatce piersiowej,
- zmęczenie,
- zawroty głowy.
Skutki uboczne leku
Możliwe skutki uboczne Kalms obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak skurcze brzucha i nudności. Nie można określić ich częstości występowania, ponieważ nie ma wystarczająco dużo danych.
Kalms w ciąży i okresie laktacji
U kobiet ciężarnych i matek karmiących przyjmowanie leku jest niewskazane. Dostępne dane są niewystarczające, by potwierdzić bezpieczeństwo stosowania Kalms w ciąży dla zarodka/płodu, kobiety ciężarnej i noworodka, jak również dziecka karmionego piersią podczas laktacji.
Środki ostrożności
Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli w trakcie przyjmowania Kalms tabletki:
- objawy ulegają nasileniu,
- pojawią się cięższe zaburzenia, np. stany neurotyczne, nerwice wegetatywne.
W składzie leku znajduje się sacharoza – dokładnie 248 mg sacharozy w 1 tabletce. Preparat może być stosowany przez cukrzyków, ale nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na rzadkie dziedziczne zaburzenia nietolerancji fruktozy lub galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy lub niedobór laktazy typu Lapp.
Preparat należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C.
Kalms może pogarszać sprawność psychofizyczną pacjenta i zmniejszać zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent powinien powstrzymać się od wykonywania czynności wymagających koncentracji i szybkiego reagowania, jeżeli po zastosowaniu leku odczuwa senność.
Interakcje z innymi lekami
Podczas badań klinicznych nie zaobserwowano, by lek Kalms wchodził w interakcje z preparatami metabolizowanymi przez układy:
- CYP 2D,
- CYP 3A4/5,
- CYP 1a2,
- CYP 2E1.
Należy wziąć pod uwagę, że dane odnośnie interakcji z innymi środkami farmakologicznymi są ograniczone.
Nie zaleca się stosowania Kalms jednocześnie z syntetycznymi lekami na uspokojenie.
Dystrybutor na terenie Polski: Orkla Care S.A.
Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.