Kalms

kalms-opis-leku

Nazwa handlowa

Kalms

Dostępność

Bez recepty

Postać

Tabletki drażowane

Dawka

45 mg + 33,75 mg + 22,5 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Szyszki chmielu, kozłek lekarski, korzeń goryczki żółtej 

Opakowanie

40 sztuk, 100 sztuk

Działanie

Poprawa jakości snu, łagodzenie napięcia nerwowego

Ciąża

Stosowanie niezalecane z uwagi na brak badań

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane z uwagi na brak badań

Kalms co to jest?

Kalms to leczniczy produkt ziołowy dostępny bez recepty. Stosowany jest w celu poprawy jakości snu i łagodzenia napięcia nerwowego. Preparat ma postać tabletek drażowanych i jest dostępny w opakowaniach o zawartości:

 • 40 sztuk,
 • 100 sztuk.

Wskazania do stosowania

Tradycyjnie stosuję się tabletki Kalms na sen (na problemy ze snem) oraz w łagodnych objawach napięcia nerwowego. Preparat przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia. Należy pamiętać, że jest to produkt roślinny, a podstawą jego skuteczności jest doświadczenie i długotrwale przyjmowanie.

Kiedy nie stosować tego leku

Osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik tabletek nie mogą stosować preparatu.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Kalms zawiera sybstancje czynne w następujących ilościach:

 • sproszkowane szyszki chmielu - 45 mg,
 • suchy wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego w proporcji 4:1 - 33,75 mg ,
 • wyciąg z korzenia goryczki żółtej w proporcji 4:1 - 22,5 mg.

Substancje pomocnicze zastosowane do sporządzenia wyciągów to maltodekstryna i koloidalny bezwodny dwutlenek krzemu,

Pozostałe substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, guma arabska, sacharoza, kwas stearynowy, glikolan sodowy skrobi, stearynian magnezu, koloidalny dwutlenek krzemu.

Skład otoczki: shellack varnish (szelak i alkohole farmaceutyczne), sacharoza, węglan wapnia, talk, guma arabska, dwutlenek tytanu, wosk pszczeli, wosk Carnauba, mastercote white SP0950 G (dwutlenek tytanu, sacharoza, woda oczyszczona, alkohole farmaceutyczne).

 

Dawkowanie preparatu

Tabletki należy przyjmować doustnie. Zalecane dawkowanie Kalms zależy od przyczyny podania i jest takie samo u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Jeśli lek jest stosowany na wspomaganie snu, to należy przyjmować 3 tabletki przed snem na raz 30 minut przed położeniem się spać. Jeżeli taka dawka będzie niewystarczająca, można zastosować dodatkową dawkę wieczorem. Z kolei w stanach łagodnego napięcia nerwowego zalecana dawka jednorazowa wynosi 3 tabletki Kalms  i można ją stosować 3 razy na dobę, a w razie konieczności maksymalnie 4 razy na dobę.

Nie należy stosować leku Kalms u dzieci  poniżej 12 lat.

Należy zasięgnąć porady lekarza, jeżeli po upływie 4 tygodni regularnego stosowania preparatu objawy nadal się utrzymują.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Dotychczas nie odnotowano przypadków zatrucia lekiem. Nie opracowano również oficjalnego sposobu postępowania przy zatruciu. Aby uniknąć przedawkowania Kalms należy stosować maksymalnie takie dawki, jakie zaleca producent leku. W składzie tabletek znajduje się wyciąg z suchego korzenia kozłka lekarskiego – ta roślina w ilości ok. 20 g powoduje łagodne efekty niepożądane, które mijają w przeciągu 24 godzin. Należy zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpią poniższe objawy przedawkowania:

 • drżenie rąk,
 • rozszerzenie źrenic,
 • skurcze w jamie brzusznej,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • zmęczenie,
 • zawroty głowy.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie leku Kalms może powodować działania niepożądane. Skutki uboczne tabletek obejmują zaburzenia żołądka i jelit, jak skurcze brzucha i nudności. Nie można określić ich częstości występowania, ponieważ nie ma wystarczająco dużo danych.

Środki ostrożności

Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli w trakcie przyjmowania Kalms tabletki:

 • objawy ulegają nasileniu,
 • pojawią się cięższe zaburzenia, np. stany neurotyczne, nerwice wegetatywne.

W składzie leku znajduje się sacharoza – dokładnie 248 mg sacharozy w 1 tabletce. Preparat może być stosowany przez cukrzyków, ale nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na rzadkie dziedziczne zaburzenia nietolerancji fruktozy lub galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy lub niedobór laktazy typu Lapp.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C oraz w miejscu niewidocznym dla dzieci.

Lek Kalms może pogarszać sprawność psychofizyczną pacjenta i zmniejszać zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent powinien powstrzymać się od wykonywania czynności wymagających koncentracji i szybkiego reagowania, jeżeli po zastosowaniu leku odczuwa senność.

Interakcje z innymi lekami

Podczas badań klinicznych nie zaobserwowano, by lek wchodził w interakcje z preparatami metabolizowanymi przez układy:

 • CYP 2D,
 • CYP 3A4/5,
 • CYP 1a2,
 • CYP 2E1.

Należy wziąć pod uwagę, że dane odnośnie interakcji z innymi środkami farmakologicznymi są ograniczone.

Nie zaleca się stosowania leku Kalms jednocześnie z syntetycznymi lekami na uspokojenie.

Kalms w ciąży

U kobiet ciężarnych przyjmowanie leku jest niewskazane. Dostępne dane są niewystarczające, by potwierdzić bezpieczeństwo stosowania Kalms w ciąży dla zarodka/płodu, kobiety ciężarnej i noworodka po urodzeniu.

Kalms a karmienie piersią

Lek nie został dokładnie przebadany podczas karmienia piersią. W związku z tym kobiety w okresie laktacji nie powinny go przyjmować.

Dystrybutor na terenie Polski: Orkla Care S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Kalms
 • #