Jodid co to jest
Jodid to tabletki z jodem zabezpieczające prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Substancją czynną zawartą w preparacie jest jodek potasu. W aptekach występują dwie wersje różniące się dawką:
- Jodid 100 µg,
- Jodid 200 µg.
Skład preparatu
1 tabletka Jodid 100 zawiera 130,8 µg jodku potasu, co odpowiada 100 µg jodu.
1 tabletka Jodid 200 zawiera 261,6 µg jodku potasu, co odpowiada 200 µg jodu.
Pozostałe składniki: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna
bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza w proszku, laktoza jednowodna.
Wskazania do stosowania
Lek zalecany jest w następujących sytuacjach:
- leczenie wola tarczycowego wywołanego niedoborem jodu u noworodków, dzieci i młodzieży;
- zapobieganie wola z powodu niedoboru jodu, szczególnie u kobiet w ciąży i karmiących piersią;
- zapobieganie nawrotom wola po operacyjnym usunięciu wola wywołanego niedoborem jodu lub po zakończeniu terapii hormonami tarczycy.
Przeciwwskazania
Nie każdy pacjent może zostać zaklasyfikowany do terapii. Przeciwskazania do stosowania Jodid to:
- nadwrażliwość na jodek potasu lub jakikolwiek składnik preparatu,
- autonomiczny gruczolak tarczycy,
- ogniskowe lub rozsiane wole guzkowe o autonomicznym wydzielaniu,
- jawna nadczynność tarczycy,
- utajona nadczynność tarczycy przy stosowaniu dawek powyżej 150 µg/dobę.
Dawkowanie
Jak stosować Jodid? Jod w tabletkach należy przyjmować doustnie. Szczegółowe dawkowanie ustala lekarz na podstawie przyczyny podania.
W leczeniu wola spowodowanego niedoborem jodu dawka zależy od wieku pacjenta. U młodzieży stosuje się 200 µg jodu na dobę, natomiast noworodkom i dzieciom należy podawać dawkę 100 –200 µg na dobę. Czas terapii u noworodków wynosi zazwyczaj 2-4 tygodnie, natomiast u dzieci i młodzieży terapia trwa dłużej, najczęściej przez 6-12 miesięcy.
Przy zapobieganiu wola z powodu niedoboru jodu osoby dorosłe oraz młodzież powinny przyjmować 100 –200 µg pierwiastka na dobę, natomiast niemowlęta i dzieci dawkę 50-100 na dobę. U kobiet ciężarnych lub karmiących piersią zalecana dawka Jodid wynosi 200 µg na dobę.
W profilaktyce nawrotów wola po operacyjnym usunięciu wola wywołanego niedoborem jodu lub po zakończeniu terapii hormonami tarczycy dobowa ilość leku wynosi 100 –200 µg.
Czas przyjmowania jodu w profilaktyce wynosi zazwyczaj wiele lat, a nawet całe życie.
Zastosowanie większej ilości leku od zalecanej
Wśród objawów przedawkowania wskazać można brązowe śluzówki, a także pojawiające się bóle brzucha, wymioty oraz biegunka. Opisywano także przypadki odwodnienia i wstrząsu, a nawet zwężenia przełyku. Przedawkowanie jodu w długim aspekcie czasu doprowadzić może do tzw. jodzicy. Stwierdzenie przedawkowania leku wymaga wdrożenia leczenia, głównie płukania żołądka oraz leczenia objawowego, polegającego na monitorowaniu i regulacji zaburzeń wodno- elektrolitowych.
Skutki uboczne leku
Jakiekolwiek skutki uboczne Jodid są mało prawdopodobne. Istnieje jednak podejrzenie, że u pacjentów z dużymi ogniskami wydzielania autonomicznego w tarczycy przyjmowanie jodu w dawkach powyżej 150 µg na dobę może spowodować jawną nadczynność tarczycy.
Jodid w ciąży
Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jego rola podczas ciąży jeszcze wzrasta. Suplementacja jodu powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek Jodid może być stosowany u kobiet w ciąży, przy czym należy pamiętać, że przenika on przez łożysko, dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie dawki. Nie zaleca się stosowania zbyt dużych dawek.
Jodid a karmienie piersią
Pierwiastek jodu przenika do pokarmu kobiecego w dużych ilościach. W związku z tym nie zaleca się stosowania dużych dawek preparatu, mimo iż lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Dystrybutor na terenie Polski: Merck Sp. z o.o.
Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.