Jodid

Nazwa handlowa

Jodid

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

100 µg, 200 µg,

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Jodek potasu

Opakowanie

100 tabletek

Działanie

Zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy

Ciąża

Stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza

Karmienie piersią

Stosowanie dozwolone w małych dawkach

Jodid co to jest?

Jodid to tabletki z jodem zabezpieczające prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Substancją czynną zawartą w preparacie jest jodek potasu. W aptekach występują dwie wersje różniące się dawką:

 • Jodid 100 µg,
 • Jodid 200 µg.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Jodid 100 zawiera 130,8 µg jodku potasu, co odpowiada 100 µg jodu.
1 tabletka Jodid 200 zawiera 261,6 µg jodku potasu, co odpowiada 200 µg jodu.
Pozostałe składniki: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna
bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza w proszku, laktoza jednowodna.

Wskazania do stosowania

Lek zalecany jest w następujących sytuacjach:

 • leczenie wola tarczycowego wywołanego niedoborem jodu u noworodków, dzieci i młodzieży;
 • zapobieganie wola z powodu niedoboru jodu, szczególnie u kobiet w ciąży i karmiących piersią;
 • zapobieganie nawrotom wola po operacyjnym usunięciu wola wywołanego niedoborem jodu lub po zakończeniu terapii hormonami tarczycy.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie każdy pacjent może zostać zaklasyfikowany do terapii. Przeciwskazania do stosowania Jodid to:

 • nadwrażliwość na jodek potasu lub jakikolwiek składnik preparatu,
 • autonomiczny gruczolak tarczycy,
 • ogniskowe lub rozsiane wole guzkowe o autonomicznym wydzielaniu,
 • jawna nadczynność tarczycy,
 • utajona nadczynność tarczycy przy stosowaniu dawek powyżej 150 µg/dobę.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Jodid? Jod w tabletkach należy przyjmować doustnie. Szczegółowe dawkowanie ustala lekarz na podstawie przyczyny podania.

W leczeniu wola spowodowanego niedoborem jodu dawka zależy od wieku pacjenta. U młodzieży stosuje się 200 µg jodu na dobę, natomiast noworodkom i dzieciom należy podawać dawkę 100 –200 µg na dobę. Czas terapii u noworodków wynosi zazwyczaj 2-4 tygodnie, natomiast u dzieci i młodzieży terapia trwa dłużej, najczęściej przez 6-12 miesięcy.

Przy zapobieganiu wola z powodu niedoboru jodu osoby dorosłe oraz młodzież powinny przyjmować 100 –200 µg pierwiastka na dobę, natomiast niemowlęta i dzieci dawkę 50-100 na dobę. U kobiet ciężarnych lub karmiących piersią zalecana dawka Jodid wynosi 200 µg na dobę.

W profilaktyce nawrotów wola po operacyjnym usunięciu wola wywołanego niedoborem jodu lub po zakończeniu terapii hormonami tarczycy dobowa ilość leku wynosi 100 –200 µg.

Czas przyjmowania jodu w profilaktyce wynosi zazwyczaj wiele lat, a nawet całe życie.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Wśród objawów przedawkowania wskazać można brązowe śluzówki, a także pojawiające się bóle brzucha, wymioty oraz biegunka. Opisywano także przypadki odwodnienia i wstrząsu, a nawet zwężenia przełyku. Przedawkowanie jodu w długim aspekcie czasu doprowadzić może do tzw. jodzicy. Stwierdzenie przedawkowania leku wymaga wdrożenia leczenia, głównie płukania żołądka oraz leczenia objawowego, polegającego na monitorowaniu i regulacji zaburzeń wodno- elektrolitowych.

Możliwe skutki uboczne

Jakiekolwiek skutki uboczne Jodid są mało prawdopodobne. Istnieje jednak podejrzenie, że u pacjentów z dużymi ogniskami wydzielania autonomicznego w tarczycy przyjmowanie jodu w dawkach powyżej 150 µg na dobę może spowodować jawną nadczynność tarczycy.

Jodid w ciąży

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jego rola podczas ciąży jeszcze wzrasta. Suplementacja jodu powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek Jodid może być stosowany u kobiet w ciąży, przy czym należy pamiętać, że przenika on przez łożysko, dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie dawki. Nie zaleca się stosowania zbyt dużych dawek.

Jodid a karmienie piersią

Pierwiastek jodu przenika do pokarmu kobiecego w dużych ilościach. W związku z tym nie zaleca się stosowania dużych dawek preparatu, mimo iż lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Dystrybutor na terenie Polski: Merck Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Jodid
 • #