Ibuprom Zatoki

Ibuprom Zatoki

Nazwa handlowa

Ibuprom Zatoki

Nazwa międzynarodowa

Ibuprofenum

Dostępność

Bez recepty

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

200 mg + 30 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Ibuprofen, pseudoefedryna

Opakowanie

12 sztuk , 24 sztuki

Działanie

Przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe

Ciąża

Stosowanie zabronione

Karmienie piersią

Stosowanie zabronione

Ibuprom zatoki co to jest?

Ibuprom Zatoki to lek zwalczający ból oraz niedrożność zatok. W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne - Ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz pseudoefedryna udrażniająca zatoki przynosowe. Produkt jest dostępny bez recepty. Ma postać tabletek powlekanych i sprzedawany jest w opakowaniach zawierających:

  • 12 tabletek powlekanych,
  • 24 tabletki powlekane.

Jak działa Ibuprom Zatoki? Substancje czynne wykazują właściwości przeciwgorączkowe, zwalczające ból oraz stan zapalny. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wywiera wpływ na hamowanie syntezy prostaglandyn. Dzięki działaniu przeciwzapalnym ogranicza objawy, takie jak podwyższona temperatura, obrzęk i ból. Z kolei pseudoefedryna aktywuje receptory adrenergiczne mięśni ścian gładkich naczyń krwionośnych, a w efekcie hamuje powstawanie obrzęku i tym samym przynosi ulgę w niedrożności zatok i nosa.   

Jak szybko działa Ibuprom Zatoki? Zastosowane w leku substancje czynne dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Preparat zaczyna działać po ok. 15-30 minutach od przyjęcia, a jego działanie utrzymuje się od 4 do 6 kolejnych godzin. 

Pacjenci poszukujący leku zawierającego jedynie ibuprofen o przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu mogą zakupić Ibuprom 200 mg lub Ibuprom Max.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Ibuprom Zatoki zawiera 200 mg ibuprofenu oraz 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny.

Substancje pomocnicze to: kroskarmeloza sodowa, olej roślinny utwardzony, skrobia żelowana, krzemionka koloidalna, sproszkowana celuloza, , guma Guar, krospowidon, talk, skrobia kukurydziana
Skład otoczki tabletki: sacharoza, cukier konfekcjonowany, kaolin, hydroksypropyloceluloza, węglan wapnia, makrogol 400, żelatyna, talk, guma arabska dyspersja wysuszona, Opalux Brown AS-16518, Opaglos Clear GS-2-0750, skrobia kukurydziana.

Tusz do nadruków: mieszanina wodorotlenku amonowego 28%, alkoholu n-butylowego, czarnego tlenku żelaza, szelaku, glikolu propylenowego, etanolu i alkoholu izopropylowego.

Wskazania do stosowania

Tabletki Ibuprom Zatoki zalecane są w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia, jak:

  • gorączka,
  • katar,
  • ból gardła,
  • ból oraz niedrożność zatok,
  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe.

Lek wskazany jest również jako środek doraźny w leczeniu objawów stanu zapalnego zatok, w tym:

  • niedrożnych zatok i nosa przebiegających z bólem przy przeziębieniu, alergicznym nieżycie nosa bądź grypie,
  • bólu głowy.

Przeciwwskazania

Lek Ibuprom Zatoki nie może być przyjmowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazania do stosowania preparatu stanowią:

  • nadwrażliwość pacjenta na ibuprofen lub pseudoefedrynę, a także na jakąkolwiek substancję pomocniczą,
  • okres ciąży oraz karmienia piersią,
  • dzieci poniżej 12 roku życia,
  • jaskra z zamkniętym kątem,
  • cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • ciężka niewydolność wątroby,
  • ciężka niewydolność serca,
  • czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie (pojawiające się także po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych),
  • objawy alergii, jak astma oskrzelowa, pokrzywka, katar po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego bądź innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych w przeszłości,
  • ciężka niewydolność nerek,
  • skaza krwotoczna,
  • rozrost gruczołu krokowego,
  • ciężkie zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie
  • tętnicze, dławica piersiowa, tachykardia,
  • guz chromochłonny nadnerczy,
  • równoczesne zażywanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, m.in. inhibitorów COX-2.

Dawkowanie preparatu

Poniżej opisano, jak stosować lek Ibuprom Zatoki:

  • tabletki powlekane należy przyjmować doustnie po posiłku,
  • zalecane dawkowanie u dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku wynosi 1-2 tabletki raz na 4 godziny,
  • nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek na dobę.

Jak długo stosować Ibuprom Zatoki? Lek powinien być stosowany doraźnie i krótkotrwało. Wskazane jest zastosowanie jak najmniejszej skutecznej ilości leku przez jak najkrótszy możliwy okres potrzebny do zmniejszenia objawów. Jeżeli pomimo zażywania preparatu przez 3 dni stan pacjenta nie poprawia się lub wręcz ulega pogorszeniu, konieczne jest udanie się do lekarza.

Nie należy podawać leku dzieciom poniżej 12 roku życia. Jeśli chodzi o osoby w podeszłym wieku, nie ma potrzeby zmiany w dawkowaniu, poza pacjentami z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Pominięcie przyjęcia dawki leku

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku, nie powinien stosować podwójnej dawki w celu jej uzupełnienia.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli dojdzie do przedawkowania leku lub jego przypadkowego przyjęcia przez dziecko, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala. Po ocenie stanu zdrowia pacjenta lekarz zadecyduje o dalszych działaniach.

Przedawkowanie Ibuprom Zatoki może powodować różnorodne skutki uboczne. Należą do nich:

  • ból głowy,
  • ból żołądka,
  • nudności i wymioty,
  • oczopląs,
  • dezorientacja,
  • dzwonienie w uszach,
  • osłabienie,
  • senność,
  • utrata przytomności,
  • zawroty głowy,
  • drgawki,
  • ból w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem,
  • kołatanie serca, zwiększenie częstości skurczów serca
  • krew w moczu,
  • uczucie zimna,
  • zwiększenie ciśnienia tętniczego

Jeśli od przyjęcia większej niż zalecana dawki nie minęła godzina powinno się sprowokować wymioty bądź przeprowadzić płukanie żołądka. Zaleca się także podaż węgla aktywowanego.

Możliwe skutki uboczne

Jak wiele leków, tak też Ibuprom Zatoki może wywoływać skutki uboczne. Podczas doraźnego zażywania preparatu działania niepożądane pojawiają się dość rzadko. Na prawdopodobieństwo wystąpienie skutków ubocznych ma wpływ wiek pacjenta, u osób w podeszłym jest ono wyższe. Częstotliwość oraz natężenie działań niepożądanych może maleć w razie zastosowania dawki terapeutycznej przez krótki okres czasu.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku, w badaniach przeprowadzonych podczas przyjmowania produktu leczniczego zaobserwowano:

Często, u 1 na 100 osób stosującyh lek pojawiały się:

  • biegunka,
  • wymioty, nudności,
  • ból brzucha,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • wzdęcia z oddawaniem gazów,
  • zgaga,
  • zaparcia.

Niezbyt często, u 1 do 10 na 1000 osób przyjmujących preparat pojawiały się:

  • problemy z widzeniem,
  • owrzodzenie przewodu pokarmowego, potencjalnie z krwawieniem i perforacją,
  • wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • zaostrzenie stanu zapalnego okrężnicy i choroby Crohna,
  • bóle i zawroty głowy,
  • pobudzenie,
  • nadwrażliwość z wysypką skórną oraz świądem,
  • napady duszności,
  • zmęczenie, drażliwość,
  • bezsenność.

Rzadko, u 1 do 10 na 10 000 osób przyjmujących preparat wystąpiły:

  • martwica brodawek nerkowych,
  • szumy uszne,
  • zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

Bardzo rzadko, rzadziej niż u 1 na 10 000 osób odnotowano:

  • zaburzenia produkowania komórek krwi, które objawiają się zmęczeniem, krwawieniem, gorączką, bólem gardła, powierzchownym owrzodzeniem błony śluzowej jamy ustnej, objawami grypopodobnymi,
  • zaburzenia czynności wątroby, zwłaszcza w wyniku długotrwałego przyjmowania, niewydolność lub ostre zapalenie wątroby,
  • mniejsza ilość oddawanego moczu, występowanie obrzęków – zwłaszcza u cierpiących na nadciśnienie tętnicze bądź niewydolność nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, któremu może towarzyszyć ostra niewydolność nerek,
  • zaognienie zapaleń związanych z zakażeniem związane z przyjmowaniem NLPZ,
  • depresja, reakcje psychotyczne,
  • objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – wymioty, gorączka, ból głowy, sztywność karku, zaburzenia świadomości w większości u osób ze schorzeniami autoimmunologicznymi,
  • zapalenie trzustki, stan zapalny przełyku, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita, uwaga: w razie ostrego bólu nadbrzusza, smolistych stolców bądź krwawych wymiotów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem,
  • ciężkie uogólnione reakcje nadwrażliwości, jak spadek ciśnienia krwi, wstrząs, obrzęk języka i twarzy, niewydolność oddechowa, obrzęk wewnętrzny krtani z upośledzeniem drożności dróg oddechowych, przyspieszenie akcji serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół Stevensa-Johnsona,
  • rumień wielopostaciowy,
  • toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka,
  • w razie zakażenia wirusem ospy wietrznej mogą wystąpić ciężkie zakażenia skóry i powikłania dotyczące tkanek miękkich,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • niewydolność serca, kołatanie serca.

Obserwowano także inne działania niepożądane Ibuprom Zatoki, jednak na podstawie dostępnych danych nie można ustalić ich częstości występowania. Należą do nich łuskowata, czerwona wysypka ze zgrubieniami pod skórą oraz pęcherzami z gorączką pojawiającą się w początkowej fazie leczenia.

Ponadto istnieje ryzyko, że pseudoefedryna może powodować:

  • rzadko lub bardzo rzadko: zaburzenia rytmu serca, bezsenność, suchość
    w ustach, zaczerwienienie, nudności, wysypka, tachykardia, omamy (zwłaszcza u dzieci), wymioty, wzmożone pragnienie, osłabienie mięśni, drżenia, zawroty głowy, lęk, nadmierne pocenie się, niepokój, niestrawność, zatrzymanie moczu, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
  • częstość nieokreślona: nagła gorączka, zapalenie jelita grubego spowodowane niedostatecznym dopływem krwi, liczne, niewielkie krostki, zaczerwienienie skóry.

Podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak Ibuprom Zatoki możliwymi reakcjami mogą być nadciśnienie, obrzęki oraz niewydolność serca. Zażywanie tego typu preparatów może wiązać się z nieznacznym wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru. Ponadto wśród ewentualnych skutków może wystąpić zespół DRESS, czyli ciężka reakcja skórna.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek powyższe objawy należy konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Środki ostrożności

Ibuprom Zatoki nie powinny przyjmować dzieci w wieku poniżej 12. roku życia. Preparat powinien być przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci. W okresie ciąży oraz karmienia piersią lek nie powinien być stosowany.

Zgodnie z dostępnymi danymi, środki powodujące syntezę prostaglandyn, mogą wpływać na owulację u kobiet, a przez to zaburzać płodność. Efekt ten przemija po zakończeniu przyjmowania tabletek.

Jeśli chodzi o obsługę maszyn oraz prowadzenie pojazdów należy zachować szczególną ostrożność.

Obecne w leku sacharoza oraz żółcień pomarańczowa mogą powodować reakcje alergiczne. U osób z nietolerancją niektórych cukrów przed przyjęciem leku konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Ibuprom Zatoki może zatajać objawy zakażenia, co może wiązać się z ewentualnym większym ryzykiem powikłań. U osób odwodnionych jego stosowanie może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem zaburzenia czynności nerek.

Ponadto należy zachować ostrożność u:

  • osób, u których stwierdzono zaburzenia czynności wątroby,
  • pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • osób ze stwierdzonym toczeniem rumieniowatym i mieszaną chorobą tkanki łącznej,
  • osób z czynną lub przebytą astmą oskrzelową bądź objawami reakcji alergicznych w przeszłości,
  • osób przyjmujących równocześnie inne leki,
  • pacjentów z zaburzeniami czynności serca lub nadciśnieniem tętniczym
  • chorujących na przewlekłe zapalne choroby jelit i schorzenia układu pokarmowego
  • pacjentów z reakcją alergiczną po zażyciu kwasu acetylosalicylowego.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania produktu leczniczego należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach i suplementach.

Niewskazane jest łączenie leku Ibuprom Zatoki z innymi preparatami z grupy NLPZ, lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym. Równoczesne przyjmowanie tych leków może się wiązać z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Równoczesne przyjmowanie różnych leków o działaniu przeciwbólowych może się wiązać z ryzykiem wystąpienia niewydolności nerek.

Interakcje z alkoholem

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalanych, jak Ibuprom Zatoki i jednoczesne spożywanie alkoholu może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Alkohol może powodować wzrost ryzyka dysfunkcji nerek oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Zgodnie z danymi pojawiły się przypadki ostrej niewydolności nerek u osób, które w nadmiernej ilości spożyły alkohol i następnie przyjęły NLPZ.

Ibuprom zatoki w ciąży

Kobiety w ciąży nie mogą przyjmować leku Ibuprom Zatoki. Stosowanie leku przez kobiety ciężarne wiąże się z ryzykiem pojawienia się wad rozwojowych płodu.

 

Ibuprom zatoki a karmienie piersią

Przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersią jest zabronione. Substancje czynne preparatu mogą przenikać do mleka matki.

Dystrybutor na terenie Polski: USP Zdrowie Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.