Hydroxyzinum (hydroksyzyna)

hydroxyzinum_opis_leku
 1. Hydroksyzyna co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Interakcje z alkoholem
 5. Stosowanie w ciąży
 6. Hydroksyzyna a karmienie piersią

Hydroksyzyna co to jest

Hydroxyzinum to lek o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Hydroksyzyna VP dostępna jest w postaci tabletek powlekanych. Lek wydawany jest na receptę. Występuje w dwóch dawkach:

 • hydroksyzyna 25 mg
 • hydroksyzyna 10 mg.

Hydroksyzyna dla dzieci dostępna jest w formie syropu, co ułatwia podawanie leku. Hydroksyzyna w syropie, tabletkach, ale także dostępna jest hydroksyzyna w ampułkach.

Działanie preparatu

 • Preparat hamuje aktywność wybranych ośrodków podkorowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Obniża stan napięcia wewnętrznego, jednocześnie eliminując lub minimalizując uczucie lęku, niepokoju.
 • Wykazuje właściwości przeciwhistaminowe, dzięki czemu zmniejsza np. uczucie swędzenia. Dlatego klasyfikowana jest często jako uspokajający lek przeciwhistaminowy.

Wskazania do stosowania

 • Lek stosowany jest u pacjentów, u których stwierdzono stany napięcia, lęku oraz niepokoju, a także przy zaburzeniach nerwicowych, pobudzeniu psychoruchowym czy odruchach wymiotnych.
 • Hydroksyzyna w syropie stosowana jest w związku z występowaniem uporczywego świądu, zwłaszcza u dzieci.
 • Hydroksyzyna, dzięki właściwościom uspokajającym i wyciszającym jest podawana także pacjentom przed lub po zabiegach operacyjnych na sen.

Dawkowanie preparatu

 • Dawkowanie leku zależne jest od przyczyny, dla której lek został przepisany. Hydroksyzynę należy zawsze przyjmować po posiłkach, popijając tabletkę wodą.
 • Dzieciom najczęściej zaleca się postać syropu, natomiast dorosłym pacjentom dedykowane są tabletki, a pacjentom pooperacyjnym podaje się zazwyczaj lek w postaci roztworu. 

Leczenie lęku i niepokoju

U osób dorosłych zaleca się 50 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki, jednak do nie więcej niż 100 mg na dobę.

Leczenie świądu

U osoby dorosłej kurację należy rozpocząć od 1 tabletki 25 mg przed snem.

U osób starszych, ze względu na przedłużone działanie preparatu zaleca się, aby leczenie rozpoczynać od połowy standardowej dawki.

Zalecenia dla dzieci

 • Leku nie należy stosować u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12 roku życia lub ich masa ciała nie przekracza 30 kg.
 • W przypadku dzieci o wadze z zakresu 30-40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg mc., a u dziecko ważących więcej niż 40 kg możliwe jest zastosowanie dawki dobowej maksymalnie do 100 mg.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Przedawkowanie hydroxyzinum inaczej zwanej hydroksyzyną wiąże się z koniecznością jak najszybszego kontaktu z lekarzem. Szczególnie, jeśli sytuacja dotyczy dziecka, wówczas jak najszybciej należy udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Dlatego dawkowanie leku każdorazowo ustala lekarz prowadzący. Leczenie polega na monitorowaniu stanu pacjenta, w szczególności serca, gdyż nadmiar hydroksyzyny może wywołać zaburzenia rytmu serca.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak i hydroksyzyna może wywoływać skutki uboczne. Wszystkie możliwe działania niepożądane są wymienione w ulotce leku hydroksyzyna.

Najczęściej: senność;

Rzadziej: nudność, wymioty, suchość błony śluzowej;

U pacjentów obserwowano także stany splątania, pobudzenie, znużenie, ogólne złe samopoczucie z bólami i zawrotami głowy, a także gorączkę.

Interakcje z alkoholem

Nie należy łączyć leku hydroksyzyna z alkoholem, gdyż preparat może nasilać jego działanie.

Alkohol w połączeniu z wieloma lekami może wywoływać wiele skutków ubocznych. Z jednej strony może wzmacniać lub osłabiać działanie niektórych leków. Z innymi natomiast może wchodzić w groźne dla organizmu interakcje, czasem zagrażając nawet życiu pacjenta.

Stosowanie w ciąży

Stosowanie hydroksyzyny w ciąży powinno odbyć się po konsultacji lekarskiej i zostać dokładnie przemyślane. Należy rozważyć korzyści oraz ryzyko, gdyż lek przenika przez łożysko. Co więcej, stężenie hydroksyzyny jest u płodu znacznie wyższe niż u matki.

Zaobserwowano przypadki, w których po podaniu kobiecie w późnym okresie ciąży lub podczas porodu hydroksyzyny, występowanie u noworodka hipotonię, zaburzenia ruchowe, niedotlenienie noworodków, zatrzymanie moczu czy depresję ośrodkowego układu nerwowego.

Hydroksyzyna a karmienie piersią

Bezwzględnie nie należy przyjmować leku hydroxyzinum podczas karmienia piersią. Jeśli zachodzi konieczność rozpoczęcia kuracji, wówczas należy odstawić dziecko od piersi na czas przyjmowania leku.

Dystrybutor na terenie Polski: UCB Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.