Gynoxin Uno

Nazwa handlowa

Gynoxin Uno

Dostępność

Bez recepty

Postać

1 kapsułka dopochwowa

Dawka

600 mg

Podanie

Dopochwowe

Substancja czynna

Fentikonazol

Opakowanie

1 kapsułka

Działanie

Przeciwgrzybicze

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Gynoxin Uno co to jest?

Gynoxin Uno to lek na mieszane i grzybicze infekcje intymne dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną fentikonazol - pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego oraz właściwościach przeciwdrożdżakowych i przeciwbakteryjnych. W opakowaniu preparatu znajduje się 1 kapsułka dopochwowa miękka. 

Fentikonazol zwalcza dermatofity z rodzaju Trichophyton i Microsporum, drożdżaki Candida albicans oraz niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Mechanizm przeciwgrzybiczego działania preparatu polega na hamowaniu enzymów utleniających w błonie komórkowej grzyba, przez co dochodzi do skumulowania nadtlenków, a w konsekwencji obumarcia komórki dermatofitu.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka dopochwowa Gynoxin Uno zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu.
Substancje pomocnicze to: parafina ciekła, wazelina biała, lecytyna sojowa, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek E 171, etylu parahydroksybenzoesan E 215, propylu parahydroksybenzoesan sodowy E 217.

Wskazania do stosowania

Kapsułki na mieszane i grzybicze infekcje intymne Gynoxin Uno 600 mg przeznaczone są dla dorosłych kobiet i dziewcząt w wieku powyżej 16 lat. Panie po ukończeniu 60 roku życia powinny poradzić się lekarza przed wdrożeniem preparatu. Kapsułki stosuje się w:

  • leczeniu zakażeń mieszanych pochwy,
  • leczeniu drożdżycy błon śluzowych narządów płciowych jak zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników kapsułek. Ponadto nie zaleca się stosowania produktu leczniczego, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie Gynoxin Uno 600 mg to 1 kapsułka dopochwowa miękka, którą należy wprowadzić głęboko do pochwy wieczorem przed snem. Zazwyczaj preparat stosuje się jednorazowo. Jeżeli jednak objawy utrzymują się, następną dawkę można powtórzyć po trzech dniach.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjentki po ukończeniu 60 roku życia powinny zasięgnąć opinii lekarza przed zastosowaniem kapsułek.

Nie należy stosować leku Gynoxin Uno u dzieci i młodzieży poniżej 16 lat, ponieważ w tej grupie wiekowej nie ustalono, czy działanie leku jest bezpieczne i skuteczne.

Omyłkowe połknięcie leku

Jak podaje ulotka, lek przeznaczony jest do stosowania dopochwowego. Nie należy przyjmować go doustnie. Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia lub rozgryzienia kapsułki dopochwowej, pacnejt powinien niezwłocznie udać się do lekarza lub najbliższego szpitala.

Możliwe skutki uboczne

U niektórych osób mogą pojawić się działania niepożądane terapii. Dotychczas obserwowano, że skutki uboczne leku Gynoxin Uno 600 mg występują bardzo rzadko. Jeżeli się pojawią, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zgłaszane przez pacjentki objawy to:

  • uczucie pieczenia sromu i pochwy.
  • rumień,
  • świąd,
  • wysypka.

Z częstością nieznaną, czyli niemożliwą do ustalenia na podstawie dostępnych danych, pojawiała się nadwrażliwość  w miejscu podania. Także długotrwałe stosowanie leku u pacjentki może powodować objawy nadwrażliwości.

Ryzyko, że wystąpią ogólnoustrojowe działania niepożądane fentikonazolu jest niewielkie, jeśli kapsułki Gynoxin Uno są stosowane zgodnie z zaleceniami. Przy podaniu na nieuszkodzoną, zdrową błonę śluzową lub skórę lek wchłania się w niewielkim stopniu.

Środki ostrożności

Należy zaprzestać stosowania leku Gynoxin Uno 600 mg i skonsultować się ze specjalistą, jeśli po jego podaniu wystąpią:

  • reakcja alergiczna lub podrażnienie miejscowe - kapsułka dopochwowa miękka zawiera w składzie sodowy parahydroksybenzoesan propylu oraz parahydroksybenzoesan etylu, które mogą być przyczyną reakcji alergicznych, także typu późnego;
  • jakiekolwiek objawy nadwrażliwości lub oporności mikroorganizmów na preparat - wówczas należy zweryfikować, jakie dalsze leczenie wprowadzić.

Nie należy stosować leku na własną rękę lecz poradzić się lekarza szczególnie w następujących sytuacjach:

  • pacjentka ma powyżej 60 lat;
  • do zakażenia doszło po raz pierwszy;
  • w ciągu ostatniego roku doszło do zakażenia 4 lub więcej razy;
  • występuje nadwrażliwość na imidazol lub jakiekolwiek inne dopochwowe substancje przeciwgrzybicze;
  • pacjentka lub jej partner seksualny chorowali kiedykolwiek na chorobę przenoszoną drogą płciową;
  • występują rany pochwy i sromu – dotyczy to również owrzodzeń i pęcherzy;
  • pojawia się ból pleców oraz ból przy oddawaniu moczu,
  • występuje ból w dolnej części brzucha;
  • występują nudności;
  • występuje gorączka 38°C lub wyższa;
  • pojawiają się cuchnące upławy, nieregularne krwawienia, upławy zabarwione krwią i/lub ból w ramionach;
  • nie ma poprawy lub objawy nasilają się po 7 dniach od zastosowania leku;
  • pojawią się skutki uboczne Gynoxin Uno jak podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk, świąd, wysypka.

Pacjentki zastanawiają się, czy istnieje wpływ Gynoxin Uno na współżycie. W trakcie stosowania leku nie należy korzystać z mechanicznych środków antykoncepcji. Kapsułki mogą zmniejszać skuteczność barierowych metod antykoncepcji. Znajdujące się w składzie leku oleje i tłuszcze mogą powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu, jak prezerwatywy i krążki dopochwowe.

Jeśli partner seksualny kobiety również jest zakażony, zaleca się, by także podjął leczenie.

Preparat nie zmienia zdolności psychomotorycznych pacjenta - nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Przechowywanie

Opakowanie leku należy przechowywać:

  • w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci,
  • w temperaturze poniżej 30°C.

Gynoxin Uno w ciąży

Producent zaleca, by nie stosować kapsułek Gynoxin Uno w ciąży. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy lekarz zadecyduje o wdrożeniu preparatu. W trakcie terapii kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne środki antykoncepcyjne. Ograniczenia te wynikają z braku pewności, czy lek wpływa na płód/noworodka. W badaniach nad szczurami i królikami stwierdzono, że fentikonazol ma szkodliwy wpływ na reprodukcję. Podany dopochwowo lek lub jego metabolity przenikały przez barierę krew-łożysko. 

Gynoxin Uno a karmienie piersią

Kobity karmiące piersią nie powinny stosować leku, o ile nie jest to konieczne. Podczas badań u karmiących samiczek szczurów zaobserwowano, że metabolity leku były wydzielane wraz z pokarmem.

Dystrybucja na terenie Polski: Recordati Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Gynoxin Uno
  • #