Gynazol

gynazol-opis-leku

Nazwa handlowa

Gynazol

Dostępność

Na receptę

Postać

Krem dopochwowy

Dawka

100 mg

Podanie

Dopochwowe

Substancja czynna

Azotan butakonazolu

Opakowanie

Aplikator 5 g

Działanie

Przeciwgrzybicze

Ciąża

Stosowanie dopuszczone w razie konieczności

Karmienie piersią

Stosowanie dopuszczone w razie konieczności

Gynazol co to jest?

Gynazol wykorzystywany jest w ginekologii, w leczeniu zakażeń drożdżakowych pochwy. Lek występuje w postaci kremu dopochwowego, dostępny jest wyłącznie na receptę, lecz nie podlega refundacji. Opakowanie preparatu zawiera jeden aplikator dopochwowy, w którym znajduje się 5 g kremu.

W składzie Gynazol krem znajduje się substancja czynna azotan butakonazolu. Lek charakteryzuje się szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. Zatrzymuje biosyntezę ergosterolu, którego występowanie jest niezbędne do budowy błony komórkowej grzyba. Dzięki temu wywołuje zmiany w przepuszczalności oraz zaburzenia czynnościowe w komórkach grzyba. Dużą zaletą leku jest długie utrzymywanie się na błonie śluzowej pochwy - średnio ponad 4 doby. W tym czasie butokonazol jest stopniowo uwalniany.

Pełny skład preparatu

1 aplikator z kremem Gynazol zawiera 5 g kremu dopochwowego, w którym znajduje się 100 mg azotanu butakonazolu.
Pozostałe składniki: ciekły sorbitol krystalizujący, parafina ciekła; monoizostearynian glicerolu, poliglicerolu-3-oleinian, wosk mikrokrystaliczny, bezwodna krzemionka koloidalna, edetynian disodu; parahydroksybenzoesan metylu, propylu, parahydroksybenzoesan glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Krem na grzybicę pochwy Gynazol zalecany jest w miejscowym leczeniu zapalenia sromu oraz pochwy, które wywołane jest przez zakażenie drożdżakami ze szczepem Candida albicans. Przed zastosowaniem leku należy potwierdzić obecność Candida albicans przez wymaz z pochwy, badanie posiewu lub badanie mikroskopowe.

Kiedy nie stosować tego leku

Mimo potwierdzenia zakażenia drożdżakami wrażliwymi na substancję zawartą w leku, nie może być on stosowany u wszystkich pacjentek. Przeciwwskazaniem do używania kremu jest nadwrażliwość na butokonazol lub jakąkolwiek inną substancję pomocniczą w nim zawartą. Producent zaznacza, że nie badano bezpieczeństwa i skuteczności preparatu u dzieci i kobiet ciężarnych.

Dawkowanie preparatu

Krem przeznaczony jest do stosowania dopochwowego. Lek zamknięty jest w aplikatorze, w którym znajduje się 5 mg kremu. Zawartość należy podać w całości, jako jednorazową dawkę. Aplikację najlepiej przeprowadzić wieczorem.

Możliwe skutki uboczne

Gynazol u niektórych kobiet może wywołać wystąpienie działań niepożądanych. W ulotce leku zostały one wyszczególnione, jednak nie uwzględniono częstotliwości występowania poszczególnych skutków ubocznych. Producent wskazuje, że u pań stosujących krem dopochwowy obserwowano:

  • stan zapalny pochwy,
  • obrzęk pochwy,
  • uczucie swędzenia w okolicach pochwy oraz sromu,
  • pieczenie pochwy i sromu,
  • bóle brzucha, zlokalizowane w jego dolnej części,
  • skurcze dolnych partii brzucha,
  • ból w okolicy miednicy.

Należy pamiętać, że objawy te przypominają symptomy zakażenia grzybiczego pochwy lub sromu. Jeśli pomimo stosowania preparatu nie ustąpią, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Zastosowanie każdego leku może wywołać reakcje nadwrażliwości. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, pokrzywka bądź zmiany na skórze lub błonach śluzowych trzeba przerwać stosowanie preparatu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Jeśli mimo terapii objawy utrzymują się, to należy ponownie przeprowadzić badanie mikrobiologiczne by sprawdzić, czy pacjentka nie jest zakażona innymi drobnoustrojami.

Zawarty w preparacie glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry. Zastosowany parahydroksybenzoesan metylu i propylu wiąże się z ryzykiem reakcji alergicznych. W razie ich wystąpienia leczenie powinno zostać przerwane.

Szczególną ostrożność zachować należy w przypadku nawracających zakażeń drożdżakowych pochwy, ponieważ mogą one być symptomem zakażenia wirusem HIV. Dotyczy to zwłaszcza zapaleń trudnych do wyleczenia.

Przez 72 godziny po aplikacji kremu nie zaleca się korzystania z prezerwatyw i krążków dopochowowych. W składzie preparatu znajduje się olej mineralny, który może uszkodzić te środki antykoncepcji.

Gynazol w ciąży

Ze względu na brak wystarczających badań, które świadczyłyby o bezpieczeństwie stosowania preparatu u ciężarnych pacjentek, Gynazol w ciąży nie powinien być stosowany. Mimo tego dopuszcza się możliwość wdrożenia terapii w sytuacjach, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety ciężarne podczas aplikacji muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieprawidłowe posługiwanie się aplikatorem niesie ze sobą ryzyko urazów mechanicznych.

Gynazol a karmienie piersią

W trakcie karmienia piersią stosowanie preparatu jest możliwe wyłącznie w sytuacjach, gdy w opinii lekarza oczekiwane korzyści dla matki w sposób istotny przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.

Dystrybutor na terenie Polski: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Gynazol
  • #