Gynalgin

tabletki-dopochwowe-gynalgin

Nazwa handlowa

Gynalgin

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki dopochwowe

Dawka

250 mg + 100 mg

Podanie

Dopochwowe

Substancja czynna

Metronidazol, chlorchinaldol

Opakowanie

10 sztuk

Działanie

Przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe

Ciąża

Stosowanie możliwe w razie konieczności

Karmienie piersią

Stosowanie możliwe na zalecenie lekarza

Gynalgin co to jest?

Gynalgin to tabletki dopochwowe dostępne na receptę. W jednym opakowaniu znajduje się ich 10 sztuk. Lek zawiera dwie substancje czynne - strong>metronidazol oraz chlorchinaldol. Charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwpierwotniakowym. Może być stosowany w stanach zapalnych pochwy wywołanych przez:

  • bakterie E. coli, Enterococcus spp., Enterobacter spp., Staphylococcus albus koagulazo-ujemny, S. aureus koagulozo-dodatni, Streptococcus beta hemolizujący;
  • dyfteroidy;
  • pierwotniaka Trichomonas vaginalis.

Wskazania do stosowania

Lek przeznaczony jest dla dorosłych kobiet i stosuje się go w leczeniu:

  • bakteryjnych zakażeń pochwy, które zostały spowodowane przez drobnoustroje wrażliwe na metronidazol i/lub chlorchinaldol;
  • zakażeń wywołanych przez rzęsistka pochwowego.
  • zapalenia pochwy spowodowanego kolonizacją przez bakterie, rzęsistka pochwowego i grzyby jednocześnie.

Kiedy nie stosować tego leku

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników.

Pełny skład preparatu

1 tabletka dopochwowa Gynalgin zawiera 250 mg metronidazolu i 100 mg chlorochinaldolu.
Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, laktoza jednowodna, skrobia ryżowa, karboksymetyloskrobia sodowa (typ C), makrogol 6000, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu

Tabletki dopochwowe Gynalgin stosuje się raz na dobę. 1 globulkę umieszcza się w pochwie na noc, aby w czasie snu mogła się ona rozpuścić. Zaleca się rozpocząć leczenie 2-4 dni po zakończeniu menstruacji i kontynuować przez kolejne 10 dni. Podczas krwawienia miesiączkowego należy unikać stosowania preparatu.

Pacjentki zastanawiają się czy możliwe jest współżycie podczas terapii Gynalgin? Lekarze zalecają, aby unikać stosunków płciowych podczas terapii. Ponadto odpowiednie leczenie należy wdrożyć także u pacjenta seksualnego.

Szczególne grupy pacjentów

U seniorek w podeszłym wieku i pacjentek cierpiących na zaburzenia czynności wątroby lub nerek nie ma konieczności modyfikacji dawki.

U dziewcząt poniżej 18 roku życia nie zaleca się stosowania tabletek Gynalgin, ponieważ nie ma danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności preparatu w tej grupie wiekowej.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Do tej pory nie odnotowano żadnych przypadków przedawkowania. W przypadku omyłkowego przyjęcia leku doustnie należy natychmiast poradzić się lekarza, który podejmie decyzję o sposobie dalszego postępowania. U pacjentek po przyjęciu doustnym należy doprowadzić do wywołania wymiotów lub zastosować płukanie żołądka. Metronidazol usuwany jest z surowicy krwi dzięki zastosowaniu hemodializy bądź dializy otrzewnowej.

Możliwe skutki uboczne

Skutki uboczne Gynalgin pojawiają się z nieznaną częstością, co oznacza, że na podstawie dostępnych informacji nie można określić jak wielu pacjentek dotyczą. Wśród zgłaszanych działań niepożądanych znajdują się:

  • depresja, zaburzenia snu;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn, kurcze mięśni;
  • kurczowe bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, nudności, wymioty,
    biegunka, zaparcia, wzdęcia;
  • suchość w jamie ustnej, nieprzyjemny smak w ustach, spadek apetytu;
  • świąd skóry;
  • świąd, podrażnienie i pieczenie w obrębie pochwy, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy;
  • upławy, obrzmienie sromu, zaburzenia miesiączkowania, krwawienie z pochwy, plamienia;
  • uczucie nadmiernego zmęczenia, nadmierna drażliwość;
  • wyciekanie preparatu z pochwy;
  • ciemne zabarwienie moczu;
  • objawy podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej obejmujące: bóle, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia, osłabienie mięśni.

Środki ostrożności

Podczas terapii ostrożność należy zachować zwłaszcza u kobiet cierpiących na:

  • niewydolność wątroby ze względu na ryzyko nagromadzenia metronidazolu w organizmie;
  • zmiany w składzie krwi ujawnione w wywiadzie.

Metronidazol, który jest jedną z substancji czynnych Gynalgin, może zmieniać wyniki badań oznaczanych z osocza krwi. Zmianie mogą ulec stężenia: AspAT, AlAT, trójglicerydów, kwasu mlekowego oraz heksokinazy glukozy.

Stosowanie tabletek przez długi czas lub w dużych dawkach jest przeciwwskazane. Zawarty w nich chlorochinaldol może wywołać ryzyko wystąpienia podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej.

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na dopochwowe podanie leku jego stężenie we krwi pacjentki jest niewielkie. Wobec tego ryzyko wystąpienia interakcji z metronidazolem jest dość małe. Metronidazol podawany doustnie może natomiast powodować:

  • w połączeniu z disulfiramem - reakcje psychotyczne oraz stan splątania,
  • wzrost stężenia cyklosporyny, litu, warfaryny oraz 5-fluorouracylu we krwi.

Działanie drugiej substancji czynnej, chlorochinaldolu, jest obniżane przez związki metali i jodu.

Interakcje z alkoholem

Nie należy łączyć leku Gynalgin z alkoholem. Spożycie substancji czynnej z etanolem może doprowadzić do wystąpienia reakcji disulfiramowej, która objawia się nudnościami, zaczerwienieniem i potencjalnie niebezpiecznym spadkiem ciśnienia.

Gynalgin w ciąży

Lek może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Decyzję dotyczącą  wdrożenia leczenia podejmuje lekarz prowadzący, analizując indywidualną sytuację pacjentki oraz korzyści wynikające z zastosowania leczenia.

Gynalgin a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią należy zachować ostrożność. Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz prowadzący, którego należy poinformować o fakcie karmienia piersią.

Dystrybutor na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Gynalgin
  • #