Furosemid

furosemid-opis

Nazwa handlowa

Furosemid

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki, roztwór do wstrzykiwań

Dawka

40 mg, 10 mg/ml

Podanie

Doustnie, dożylnie, domięśniowo

Substancja czynna

Furosemid

Opakowanie

30 tabletek, 5 ampułek, 50 ampułek

Działanie

Moczopędne, obniżające ciśnienie

Ciąża

Stosowanie możliwe w razie konieczności

Karmienie piersią

Stosowanie przeciwwskazane

Furosemid co to jest?

Furosemid to lek o właściwościach moczopędnych oraz obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Dostępny jest na receptę. Furosemid kupić można w postaci tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań.

Działanie Furosemid polega na zatrzymaniu wchłaniania zwrotnego jonów: chloru i sodu, w związku z czym następuje zwiększone wydalanie tych pierwiastków wraz z moczem. W ten sposób dochodzi do zwiększenia objętości wydalanej z organizmu wody. Wraz z wydalaniem sodu dochodzi również do usuwania z organizmu potasu, wapnia oraz magnezu.

Wskazania do stosowania

Lek jest wykorzystywany w leczeniu obrzęków, a także nadciśnienia tętniczego. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, stosowany jest podczas terapii dzieci i dorosłych, cierpiących z powodu zastoinowej niewydolności serca, a także u pacjentów z chorobami nerek, marskością wątroby oraz w schorzeniach, które wymagają podawania leków moczopędnych, działających szybko i intensywnie, gdyż preparat (po przyjęciu tabletek doustnych) zaczyna działać w okresie od 0,5 do 1 godziny. Ponadto furosemid znajduje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjentów dorosłych.

Dawkowanie preparatu

Furosemid w roztworze do wstrzykiwań podaje się dożylnie bądź domięśniowo. Wstrzyknięcie leku może wykonać wyłącznie wykwalifikowany personel medyczny.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Lek wydalany jest z organizmu wraz z moczem, w związku z czym, w jego usuwaniu uczestniczą nerki. Objawy przedawkowania z reguły nie są groźne. Zwiększone ryzyko wystąpienia objawów charakterystycznych dla przedawkowania leku obserwuje się u pacjentów cierpiących na choroby związane z zaburzeniami czynności nerek. Głównie są to: bóle i zawroty głowy, nudności, anemia, a także reakcje alergiczne.

Interakcje z alkoholem

Podczas kuracji lekiem nie należy spożywać alkoholu, gdyż może on nasilić działanie obniżające ciśnienie tętnicze, powodując jego zbyt duże obniżenie. Zbyt niskie ciśnienie może prowadzić do bólów i zawrotów głowy, a w konsekwencji również do omdleń.

Furosemid w ciąży

Nie ma wystarczających danych klinicznych, które wskazywałyby na to, by lek oddziaływał w sposób negatywny na płód zwiększający ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. W związku z tym, w celu zapewnienia bezpieczeństwa rozwijającemu się dziecku, należy unikać stosowania leku, szczególnie w I trymestrze ciąży. W III trymestrze stosowanie kuracji lekiem furosemid może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka niedokrwistości hemolitycznej. Jeżeli stosowanie leku w czasie ciąży jest niezbędne, wówczas należy zachować szczególną ostrożność i regularnie kontrolować poziom hemoglobiny, żelaza oraz czerwonych krwinek.

Furosemid a karmienie piersią

Furosemid przenika do mleka kobiecego. Może on także spowodować wstrzymanie laktacji. W związku z tym, jego stosowanie w czasie karmienia piersią jest przeciwskazane. Jeżeli zachodzi konieczność włączenia leku, wówczas należy rozważyć odstawienie dziecka od piersi na czas terapii.

Dystrybucja na terenie Polski: Polfarmex S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Furosemid
  • #