Floxal

lek-floxal

Nazwa handlowa

Floxal

Nazwa międzynarodowa

Ofloksacyna

Dostępność

Na receptę

Postać

Krople do oczu, maść do oczu

Dawka

3 mg/ml, 3mg/g

Podanie

Do oczu

Substancja czynna

Ofloksacyna

Opakowanie

5 ml, 3 g

Działanie

Przeciwbakteryjne

Ciąża

Stosowanie niewskazane

Karmienie piersią

Stosowanie niewskazane

Floxal co to jest?

Floxal to lek stosowany w okulistyce. Dostępny jest w dwóch wariantach - jako krople do oczu i maść do oczu. W obu przypadkach zakup możliwy jest wyłącznie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią receptę wystawioną przez lekarza. Produkt nie podlega refundacji.

Dostępne warianty:

 • maść do oczu, tuba 3 g
 • krople do oczu, butelka 5 ml

Substancję czynną leku stanowi ofloksacyna o działaniu przeciwbakteryjnym. Lek klasyfikowany jest jako chemioterapeutyk należący do grupy fluorochinolonów. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania, pozwalającym na zwalczanie bakterii beztlenowych względnych i bezwzględnych, bakterii tlenowych, a także wielu innych drobnoustrojów, w tym m.in. chlamydii.

Ofloksacyna po podaniu miejscowym jest oznaczana w rogówce, spojówkach, twardówce, tęczówce, mięśniach ocznych, ciele rzęskowym i w przedniej komorze oka. Stężenie terapeutyczne substancji osiągane jest w rogówce po wielokrotnym podaniu.

Pełny skład preparatu

Pełny skład zależy od postaci preparatu:

 • 1 g maści Floxal zawiera 3 mg ofloksacyny oraz parafinę ciekłą, wazelinę i lanolinę białą
 • 1 ml kropli Floxal zawiera 3 mf ofloksacyny oraz benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, kwas solny, sodu wodorotlenek i wodę do wstrzykiwań.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Floksal? Wskazania do stosowania preparatu różnią się nieco w zależności od jego postaci. Lek wykorzystywany jest w leczeniu zakażeń obejmujących przedni odcinek oka, które zostały wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na ofloksacynę. W przypadku kropli są to w szczególności:

 • bakteryjne zapalenia spojówek, rogówki, brzegów powiek, worka łzowego,
 • jęczmień na oku,
 • wrzód rogówki.

Maść zaleca się w:

 • przewlekłym zapaleniu spojówek,
 • zapaleniu rogówki,
 • wrzodzie rogówki,
 • zakażeniu chlamydiami.

Kiedy nie stosować tego leku

Mimo szerokiego zastosowania preparatu, Floxal na zapalenie spojówek i inne zakażenia bakteryjne nie może być stosowany u osób nadwrażliwych na ofloksacynę bądź inne substancje pomocnicze, a także na pozostałe chinolony.

 

Dawkowanie preparatu

Krople stosuje się najczęściej podając 1 kroplę do worka spojówkowego oka 4 razy na dobę. Maść zwykle aplikuje się w ilości 1 cm maści do worka spojówkowego 3 razy na dobę. W leczeniu zakażeń wywołanych przez chlamydie maść należy podawać 5 razy na dobę.

Stosowanie preparatu nie powinno być kontynuowane dłużej, niż przez okres 2 tygodni. Jeżeli pacjent stosuje również inne leki podawane do oka, należy zachować co najmniej 15 minut pomiędzy ich aplikacją, a preparatem Floxal. Maść na zakażenia bakteryjne oczu powinna być stosowana zawsze jako ostatnia.

Producent ostrzega, że bezpośrednio po aplikacji preparatu może pojawić się krótkotrwałe i przemijające pogorszenie ostrości widzenia. Dopóki nie ustąpi, pacjent powinien powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Stosowanie preparatu u osób starszych nie wymaga modyfikacji dawkowania. Nie jest znane bezpieczeństwo oraz skuteczność leku u dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u noworodków i niemowląt.

Możliwe skutki uboczne

Floxal w postaci maści oraz kropli może wywoływać działania niepożądane. Wśród często występujących skutków ubocznych wymienia się podrażnienie oka oraz uczucie dyskomfortu w oku.

Bardzo rzadko pojawiają się reakcje nadwrażliwości, w tym: obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, duszność, obrzęk jamy ustnej i gardła, obrzęk języka.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to: zawroty głowy, zapalenie rogówki, zapalenie spojówek, problemy z nieostrym widzeniem, światłowstręt, obrzęk oczu, obrzęk powiek, wzmożone łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, ból oka, suchość oka, przekrwienie oka, reakcje nadwrażliwość, np. świąd powiek i oczu, odkładanie się złogów w rogówce, głównie gdy wcześniej występowały inne choroby rogówki, obrzęk wokół oczu, obrzęk twarzy, zespół Stevensa- Johnsona, nudności, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.

W przypadku ogólnoustrojowego podania fluorochinolonów odnotowano przypadki zerwania ścięgna Achillesa, ścięgna barku, ręki lub innych. Pacjenci wymagali interwencji chirurgicznej lub przez długi czas pozostawali niepełnosprawni. Ryzyko zerwania ścięgna może być większe u osób stosujących kortykosteroidy, szczególnie, jeśli są w podeszłym wieku lub mają znacznie obciążone ścięgna.

Środki ostrożności

Podczas badań jednoczesnego, ogólnoustrojowego stosowania ofloksacyny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie zaobserwowano działania toksycznego na ośrodkowy układ nerwowy. Udowodniono natomiast, że pewne chinolony, w tym ofloksacyna, po podaniu ogólnoustrojowym hamują klirens metaboliczny teofiliny i kofeiny.

Interakcje z alkoholem

W ulotce nie wykazano, aby lek Floxal wchodził w interakcję z alkoholem.

Floxal w ciąży

Lek nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych. Dotychczas nie uzyskano wystarczających danych, które pozwalałyby wnioskować o bezpieczeństwie terapii dla kobiety i płodu. Dopuszcza się stosowanie leku w trakcie ciąży tylko w przypadkach, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Floxal a karmienie piersią

Badania prowadzone wśród kobiet karmiących piersią nie wykazały, czy ofloksacyna po podaniu miejscowym w obrębie oka przenikała do pokarmu kobiecego. W związku z tym stosowanie preparatu w okresie laktacji jest dopuszczalne w sytuacji, kiedy korzyści z leczenia istotnie przewyższają potencjalne ryzyko dla karmionego dziecka.

Dystrybutor na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Floxal
 • #