Feroplex

feroplex-opis-leku
  1. Feroplex co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Środki ostrożności
  5. Feroplex w ciąży i okresie karmienia piersią

Feroplex co to jest

Feroplex jest lekiem stosowanym w terapii niedoborów żelaza oraz niedokrwistości. Dostępny jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Występuje w postaci roztworu doustnego, a każde opakowanie zawiera 20 fiolek o pojemności 15 ml.

Fiolki z preparatem zawierają 40 mg żelaza w postaci proteinianobursztynianu. Mechanizm działania oraz skuteczność leku pochodzą od specyficznych właściwości związku żelaza. Proteinianobursztynian żelaza cechuje się zmiennością rozpuszczania, która zależna jest od pH. Po przyjęciu doustnym żelazo trafia do żołądka, gdzie dzięki obecności kwasu żołądkowego środowisko jest kwaśne, a wartość pH niższa niż 4. Warunki te sprawiają, że substancja czynna ulega wytrąceniu, natomiast samo żelazo pozostaje związane. W dwunastnicy, gdzie radykalnie zmienia się środowisko z kwaśnego na zasadowe, pod wpływem proteazy trzustkowej część białkowa preparatu ulega trawieniu, tym samym uwalniając żelazo i pozwalając na jego wchłanianie przez organizm.

Pełny skład preparatu

1 fiolka (15 ml) Feroplex zawiera 800 mg proteinobursztynianu żelaza, co odpowiada dawce 40 mg jonów żelaza (III).
Pozostałe składniki: sorbitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan sodowy metylu, parahydroksybenzoesan sodowy propylu, aromat morella, sacharyna sodowa, woda oczyszczona.

 

Wskazania do stosowania

Stosowanie preparatu zalecane jest pacjentom, u których konieczne jest wdrożenie leczenia w związku z niedoborami żelaza, a także w przebiegu niedokrwistości wywołanej niedoborem żelaza. Osobom dorosłym lek podawany jest najczęściej w związku z przewlekłą utratą krwi, kobietom w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Możliwe skutki uboczne

Wśród przeciwwskazań do przyjmowania leku doustnego Feroplex wymienia się nadwrażliwość na substancje znajdujące się w składzie preparatu. W ulotce wskazano, że roztwór nie powinien być podawany również w przypadku stwierdzenia u pacjenta:

  • marskości wątroby,
  • przewlekłego zapalenia trzustki,
  • hemosyderozy,
  • hemochromatozy,
  • niedokrwistości hemolitycznej,
  • niedokrwistości aplastycznej,
  • niedokrwistości syderoachrestycznej.

Ponadto ze względu na obecność w składzie sorbitolu, leku nie powinni przyjmować pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. 

Dawkowanie preparatu

Jak przyjmować Feroplex? Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych, do przyjęcia doustnego. Lek powinien być przyjmowany przed jedzeniem, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Roztwór doustny przyjmuje się bezpośrednio z fiolki lub też po rozcieńczeniu zawartości w wodzie.

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie zawartości 1 lub 2 fiolek na dobę w 2 dawkach. Okres kontynuowania terapii wynosi najczęściej od 2 do 3 miesięcy, leczenie powinno być kontynuowane do momentu, aż w organizmie uzupełnione zostaną rezerwy tkankowe żelaza.

Stosując Feroplex nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki leku, tj. 1600 mg proteinianobursztynianu żelaza w ciągu doby. Brak jest danych klinicznych odnośnie stosowania wyższych dawek.

Preparat nie powinien być przyjmowany dłużej niż 6 miesięcy, chyba że indywidualna sytuacja pacjenta wymaga przedłużenia okresu terapii. Sytuacje szczególne obejmują m.in. przewlekłe krwawienia, miesiączki krwotoczne, ale również uporczywy brak żelaza u kobiet ciężarnych.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie leku Feroplex może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych u części pacjentów, chociaż zdarzają się one bardzo rzadko. Działania niepożądane obserwuje się jedynie u pacjentów, u których stosowano wysokie dawki preparatu oraz ustępują samoistnie po zakończeniu stosowania lub zredukowaniu dawki preparatu. Pacjenci zgłaszali następujące skutki uboczne:

  • nudności,
  • bóle w nadbrzuszu,
  • zaparcia,
  • biegunki.

U pacjentów, u których stosowane są preparaty zawierające żelazo, istnieje możliwość ciemnego zabarwienia stolca.

Środki ostrożności

U pacjentów, u których lek ma zostać podany ze względu na występującą niedokrwistość, należy w pierwszej kolejności ustalić jej przyczynę, ponieważ niektóre postacie anemii stanowią przeciwwskazanie do stosowania roztworu Feroplex.

Ze względu na fakt, że lek zawiera białka mleka krowiego, należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z nietolerancją z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Ponadto zawarte w preparacie parahydroksybenzoesany mogą wywołać opóźnione reakcje alergiczne, także typu późnego.

Feroplex w ciąży i okresie karmienia piersią

Lek Feroplex jest przeznaczony do stosowania u kobiet w ciąży, u których występują problemy z niedoborem żelaza. Preparat może być również stosowany u kobiet w okresie laktacji.

Dystrybutor na terenie Polski: Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #