Exacyl

Nazwa handlowa

Exacyl

Nazwa międzynarodowa

Tranexamic acid

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane, roztwór doustny, roztwór do wstrzykiwań

Dawka

500 mg, 1 g/10 ml, 100 mg/ml

Substancja czynna

Kwas traneksamowy

Opakowanie

20 tabletek, 5 ampułek, 5 ampułek

Działanie

Przeciwkrwotoczne

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Exacyl co to jest?

Exacyl to lek przeciwkrwotoczny zawierający kwas traneksamowy. Występuje w 3 postaciach jako:

  • tabletki powlekane 500 mg, w opakowaniu zawierającym 20 sztuk,
  • roztwór doustny 1 g/10 ml, 5 ampułek po 10 ml.
  • roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml, 5 ampułek po 5 ml,

Preparat jest aminokwasem, należy do grupy leków przeciwfibrynolitycznych. Substancja czynna hamuje fibrynolityczną aktywność plazminy, która objawia się nadmiernym krwawieniem. Lek przenika przez barierę łożyskową oraz do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Pełny skład preparatu

1 tabletka zawiera 500 mg kwasu traneksamowego.
Pozostałe składniki: skrobia pszeniczna, stearynian magnezu, sacharoza. Otoczka: żywica akrylowa, wosk Carnauba.

10 ml roztworu zawiera 1 g kwasu traneksamowego.
Pozostałe składniki: zapach wiśniowy, kwas solny stężony lub stężony roztwór wodorotlenku sodu do ustalenia pH, woda oczyszczona.

1 ampułka zawiera 500 mg kwasu traneksamowego.
Pozostałe składniki: kwas solny stężony do ustalenia pH,, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Tabletki, roztwór doustny oraz ampułki Exacyl zaleca się stosować w przypadku krwawień, których przyczyną jest:

  • pierwotna uogólniona fibrynoliza,
  • fibrynoliza miejscowa, gdy występują krwawienia z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawienia z dolnych dróg moczowych, także po zabiegu chirurgicznym układu moczowego oraz gruczołu krokowego oraz krwawienia po zabiegach otolaryngologicznych, jak np. wycięcie migdałków,
  • zażywanie leków, które mają działanie fibrynolityczne.

Ponadto ampułki wskazane są do leczenia i zapobiegania krwawieniom po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej, operacjach ginekologicznych lub w zaburzeniach położniczych, po operacjach otolaryngologicznych jak wycięcie wyrośli adenoidalnych, migdałków lub ekstrakcja zęba oraz po innych skomplikowanych interwencjach chirurgicznych, m. in. dotyczących układu krążenia.

Przeciwwskazania

Leku nie należy podawać pacjentom nadwrażliwym na kwas traneksamowy lub inne substancje zawarte w preparacie. Szereg przeciwwskazań stanowią także schorzenia:

  • ostra zakrzepica żył lub tętnic,
  • ciężkie zaburzenia czynności nerek,
  • stwierdzone w wywiadzie drgawki,
  • stany fibrynolityczne wtórne do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia – w przypadku ampułek wyjątkiem są te stany, w których dominuje aktywacja układu fibrynolitycznego z ciężkimi i ostrymi krwawieniami.

Ponadto leku w postaci roztworu do wstrzykiwań nie można podawać dokomorowo, dooponowo oraz domózgowo, ponieważ niesie to ryzyko wystąpienia obrzęku mózgu oraz drgawek.

Dawkowanie preparatu

Roztwór doustny oraz tabletki Exacyl zażywać można niezależnie od posiłków. Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie od 2 do 4 g leku na dobę w podzielonych dawkach, co odpowiada 2-4 ampułkom roztworu lub 4-8 tabletkom. Dzieci powinny przyjmować 20 mg preparatu/kg masy ciała na dobę.

Wstrzyknięcia roztworu Exacyl z ampułki należy dokonywać powoli – zalecana szybkość wynosi 1 ml/minutę. Ogólnie zalecana dawka dla osób dorosłych w leczeniu miejscowej fibrynolizy to od 0,5 do 1 g preparatu 2-3 razy na dobę. W standardowej terapii fibrynolizy uogólnionej pacjentom dorosłym podaje się 1 g leku co 6-8 h (odpowiada to 15 mg/kg masy ciała). U młodzieży i dzieci powyżej 12 miesiąca życia stosuje się dawkę dobową 20 mg/kg mc.

Do szczególnych grup pacjentów należą osoby z niewydolnością nerek. W ich przypadku zaleca się modyfikację dawkowania, która wskazana jest w ulotkach poszczególnych postaci preparatu. Należy pamiętać, że dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania Exacyl u dzieci i młodzieży są ograniczone.

Możliwe skutki uboczne

Exacyl często wywołuje wymioty, biegunkę i nudności. Po podaniu doustnym niezbyt często pojawiają się skórne reakcje alergiczne, a w przypadku wstrzyknięć wysypka. Z nieznaną częstością we wszystkich postaciach leku występują skutki uboczne w postaci:

  • reakcji nadwrażliwości, do których należy silna i nagła reakcja alergiczna – anafilaksja,
  • zaburzenia widzenia, np. zaburzenia postrzegania barw,
  • drgawki, które po przyjęciu tabletek pojawiają się zwłaszcza przy niewłaściwym stosowaniu preparatu lub gdy u pacjenta stwierdzono drgawki w wywiadzie lub występują czynniki ryzyka,
  • złe samopoczucie, któremu towarzyszy niskie ciśnienie tętnicze krwi, może przebiegać z zaburzeniami świadomości i pojawia się zazwyczaj po zbyt szybkim wstrzyknięciu leku.

Ponadto Exacyl podany doustnie może wywołać zakrzepicę żył lub tętnic, pojawiająca się w różnych miejscach ciała, a roztwór do wstrzykiwań wysypkę polekową o stałym umiejscowieniu. Częstości występowania tych działań niepożądanych nie można określić.

Exacyl w ciąży

Substancja czynna przenika przez barierę łożyskową, dlatego Exacyl doustnie nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych. Lek do wstrzykiwań w I trymestrze ciąży jest niezalecany. W trakcie II i III trymestru nie zaobserwowano, by miał szkodliwe działanie na płód, jednak badania dotyczyły ograniczonego stosowania. Wstrzykiwanie kwasu traneksamowego w ciąży jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla pacjentki przewyższają ryzyko.

Exacyl a karmienie piersią

Wiadomo, że substancja czynna przenika do mleka kobiecego – Exacyl w trakcie karmienia piersią nie jest zalecany.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Exacyl
  • #