Euthyrox

euthyrox-opis-leku

Nazwa handlowa

Euthyrox

Nazwa międzynarodowa

Levothyroxine

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

25 µg, 50 µg, 75 µg, 88 µg, 100 µg, 112 µg, 125 µg, 137 µg, 150 µg, 175 µg, 200 µg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Lewotyroksyna sodowa

Opakowanie

50 sztuk, 100 sztuk

Działanie

Regulacja wydzielania hormonu tyreotropowego

Ciąża

Stosowanie dozwolone

Karmienie piersią

Stosowanie dozwolone

Euthyrox co to jest?

Euthyrox to lek na niedoczynność tarczycy w postaci tabletek dostępny na receptę. Stosowany jest również jako terapia substytucyjna u osób po zabiegu usunięcia tarczycy. Substancją czynną preparatu jest lewotyroksyna sodowa. W zależności od potrzeb pacjenta lekarz dobiera odpowiedni wariant leku. W aptekach dostępne sa dawki Euthyrox:

 • 25 µg
 • 50 µg
 • 75 µg
 • 88 µg
 • 100 µg
 • 112 µg
 • 125 µg
 • 137 µg
 • 150 µg
 • 175 µg
 • 200 µg

Euthyrox jest lekiem wpływającym na regulację wydzielania hormonu tyreotropowego, dlatego przez pacjentów postrzegany jest jako lek na tarczycę. Mechanizm działania pozwala unormować poziom hormonu TSH w organizmie człowieka.

Wskazania do stosowania

Dużą zaletą leku Euthyrox jest jego szerokie zastosowanie. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, Euthyrox lek przeznaczony jest dla pacjentów zmagających się z niedoczynnością tarczycy, w tym także jako terapia substytucyjna, zastępująca, u pacjentów po zabiegach usunięcia tarczycy. Lek na tarczycę Euthyrox podawany jest osobom w leczeniu wola obojętnego tarczycy, a także gdy zachodzi konieczność zapobiegania nawrotom wola u pacjentów po chirurgicznym usunięcia wola tarczycy. Lek stosowany jest także w leczeniu raka tarczycy, jako element terapii supresyjnej.

Dawkowanie preparatu

Wielu pacjentów zastanawia się dlaczego Euthyrox trzeba brać na czczo? Lek należy przyjmować pół godziny przed pierwszym posiłkiem rano, popijając niewielka ilością wody. Dokładne dawkowanie ustalane jest przez lekarza prowadzącego, na podstawie oceny indywidualnej wyników pacjenta, oraz przyczyny, dla której lek został podany. Zaleca się rozpoczynanie kuracji możliwie najmniejszymi dawkami i w razie potrzeby zwiększając dawkę co 2-4 tygodnie po wykonaniu kontrolnych badań TSH. Lek może również zostać podany niemowlętom, po rozpuszczeniu w niewielkiej ilości wody.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Przedawkowanie leku Euthyrox oceniane jest na podstawie badań krwi pacjenta oraz ocenie stężenia hormonu T3. U pacjentów, u których doszło do przedawkowania obserwowano występowanie znacznie zwiększonego tempa metabolizmu w organizmie. W sytuacji przedawkowania, sposób postępowania uzależniony jest od stanu pacjenta, najczęściej należy przerwać leczenie i wznowić je dopiero po wykonaniu badań i konsultacji z lekarzem. W przypadku przedawkowania można zaobserwować następujące skutki uboczne: wystąpienie nadczynności tarczycy, zaburzeń psychotycznych, a w pojedynczych przypadkach także napady drgawek oraz objawy charakterystyczne dla nadczynności. Dawka śmiertelna leku Euthyrox obserwowana była w indywidualnych przypadkach, opisywana jako nagła śmierć wynikająca z zaburzeń sercowych u pacjentów, którzy przez wiele lat nadużywali leku.

Interakcje z alkoholem

Nie ma wystarczających informacji, czy leki na niedoczynność tarczycy, takie jak Euthyrox, wchodzą w interakcję z alkoholem. Jednak mimo tego należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania alkoholu w trakcie terapii.

Euthyrox w ciąży

Tabletki na tarczyce Euthyrox mogą być przyjmowane przez kobiety ciężarne, gdyż zapotrzebowanie na lek może być nawet wyższe w czasie ciąży. Kobiety powinny kontrolować stężenie TSH w trakcie każdego trymestru. Po porodzie stężenie TSH w surowicy powinno osiągnąć prawidłowe wartości w czasie 6-8 tygodni. Dopiero znacznie zawyżone dawki mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

Euthyrox a karmienie piersią

Lewotyroksyna zawarta w leku Euthyrox przenika do pokarmu kobiecego. Jednak jej stężenie w mleku jest na tyle nieduże podczas terapii dawkami terapeutycznymi, że nie mają one wpływu na dziecko. Przyjmowane przez kobietę najmniejsze skuteczne dawki powinny oddziaływać wyłącznie na stabilizację wydzielania hormonu TSH u matki, bez rozwoju nadczynności tarczycy lub zahamowania sekrecji TSH u dziecka.

Dystrybucja na terenie Polski: Merck Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Euthyrox
 • #