Escapelle

Nazwa handlowa

Escapelle

Nazwa międzynarodowa

Lewonorgestrel

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletka

Dawka

1500 µg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Lewonorgestrel

Opakowanie

1 sztuka

Działanie

Antykoncepcja awaryjna

Ciąża

Stosowanie zabronione

Karmienie piersią

Stosowanie dozwolone z zachowaniem ostrożności

Escapelle co to jest?

Escapelle jest lekiem antykoncepcyjnym wykorzystywanym w nagłych przypadkach. To tzw. tabletka dzień po - stosowana do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy metoda antykoncepcyjna okazała się nieskuteczna. Opakowanie preparatu zawiera 1 tabletkę. Można go kupić wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

Substancją czynną zawartą w leku jest lewonorgestrel. Dotychczas nie poznano jego dokładnego mechanizmu działania antykoncepcyjnego. Najprawdopodobniej substancja czynna wpływa na zapobieganie owulacji i tym samym chroni przed zapłodnieniem, jeżeli do stosunku płciowego doszło przed owulacją. Może także utrudniać implantację zapłodnionej komórki jajowej wywołując zmiany w endometrium. Należy pamiętać, że jeśli proces zagnieżdżenia w macicy już się rozpoczął, preparat nie będzie skuteczny. Spożyty doustnie lek jest wchłaniany bardzo szybko i niemal całkowicie.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Escapelle zawiera 1500 µg lewonorgestrelu.
Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, laktoza jednowodna.

Wskazania do stosowania

Pacjentki często postrzegają Escapelle jako tabletkę dzień po, ponieważ jest to antykoncepcja awaryjna. Jeżeli podczas stosunku nie zastosowano żadnych środków antykoncepcyjnych lub wykorzystane metody okazały się nieskuteczne, w ciągu 72 godzin od współżycia można przyjąć lek w celu uniknięcia ciąży.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparat nie może być wykorzystywany przez kobiety, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.

Dawkowanie preparatu

Jak wygląda dawkowanie Escapelle? Należy zażyć 1 tabletkę po stosunku bez odpowiedniego zabezpieczenia najszybciej jak to możliwe. Optymalny czas połknięcia leku to 12 godzin od współżycia płciowego, jednak można go przyjąć nie później niż po 72 godzinach.

Producent zaznacza, że jeżeli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki doszło do wymiotów, wówczas konieczne jest przyjęcie drugiej, takiej samej dawki.

Kobiety, które w ostatnich 4 tygodniach stosowały leki odpowiadające za indukcję enzymów wątrobowych powinny skorzystać z niehormonalnej metody antykoncepcji awaryjnej - w nagłych przypadkach zaleca się np. założenie wkładki wewnątrzmacicznej zawierającej miedź. Pacjentkom, u których takie postępowanie nie jest możliwe, zaleca się przyjąć 2 tabletki leku Escapelle jednocześnie.

Preparat można stosować niezależnie od cyklu menstruacyjnego, o ile miesiączka nie jest opóźniona. Należy zwrócić uwagę, że po zastosowaniu lewonorgestrelu aż do momentu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego zaleca się stosowanie barierowych środków antykoncepcji jak prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy czy środki plemnikobójcze. Przyjęcie tabletki nie stanowi przeciwwskazania do dalszej, regularnej antykoncepcyjnej terapii hormonalnej.

Możliwe skutki uboczne

Ten środek antykoncepcyjny do stosowania w nagłych przypadkach może u niektórych kobiet powodować wystąpienie działań niepożądanych. Wśród bardzo często zgłaszanych skutków ubocznych Escapelle znajdują się:

 • bóle głowy,
 • bóle podbrzusza,
 • nudności,
 • krwawienie po Escapelle niezwiązane z miesiączką (w tym zaburzenia cyklu menstruacyjnego o charakterze przemijającym, najczęściej opóźnienie wynosi do 7 dni),
 • uczucie zmęczenia.

Często pojawiają się:

 • zawroty głowy,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • nieregularne krwawienia miesiączkowe,
 • tkliwość piersi,
 • opóźnienie miesiączki dłuższe niż 7 dni.

Producent leku zaznacza, że jeżeli krwawienie menstruacyjne wystąpi z opóźnieniem dłuższym niż 5 dni, wówczas konieczne jest wykluczenie ciąży.

Skutki uboczne Escapelle pojawiające się bardzo rzadko obejmują:

 • bóle brzucha,
 • pokrzywkę,
 • wysypkę,
 • świąd,
 • obrzęk twarzy,
 • bóle zlokalizowane w obrębie miednicy,
 • bolesne miesiączki.

Środki ostrożności

Lek przeznaczony jest do zapobiegania ciąży w przypadkach, gdy podczas stosunku płciowego nie zastosowano innych środków antykoncepcyjnych lub okazały się one zawodne. Wówczas możliwe jest przyjęcie tabletki “dzień po”, jednak powinna być ona stosowana sporadycznie. Produkt nie jest przeznaczony do długotrwałego przyjmowania, w związku z czym nie może być stosowany jako alternatywa dla regularnych metod antykoncepcyjnych.

Producent zaznacza, że preparat nie powinien być stosowany dwa razy podczas jednego cyklu menstruacyjnego, ponieważ wiąże się to z ryzykiem wystąpienia zaburzeń cyklu.

Zastosowanie preparatu najczęściej nie wpływa na krwawienia miesiączkowe. Z reguły przebiegają one prawidłowo i występują w oczekiwanym terminie, chociaż zdarza się, że pojawiają się kilka dni przed lub po spodziewanym terminie. Gdy dojdzie do takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza, który może zalecić zmianę lub wprowadzenie regularnej metody antykoncepcji. Jeśli kobieta regularnie przyjmuje antykoncepcję hormonalną i po zastosowaniu tabletki z lewonogestrelem nie pojawi się u niej krwawienie z odstawienia, to należy wykluczyć ciążę.

Decydując się na przyjęcie leku należy pamiętać, że skuteczność tabletki Escapelle nie zawsze jest pełna. Zdarzają się bowiem przypadki, w których mimo zażycia preparatu nie udaje się zapobiec niechcianej ciąży. Może dojść do zapłodnienia np. w sytuacji, gdy pacjentka nie pamięta dokładnej daty współżycia bez zabezpieczenia lub gdy od jego chwili minęło powyżej 72 godzin.

Jeśli wystąpi opóźnienie krwawienia miesiączkowego o więcej niż 5 dni lub gdy w przewidywanym terminie wystąpienia miesiączki dojdzie do nietypowego krwawienia, wówczas należy wykluczyć ciążę. W razie potwierdzenia zapłodnienia konieczne jest wykonanie diagnozy wykluczającej ciążę pozamaciczną. Ciąża pozamaciczna może rozwijać się nawet wtedy, gdy u pacjentki występuje krwawienie z macicy. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku u pacjentek, u których zachodzi ryzyko ciąży pozamacicznej. Takie prawdopodobieństwo jest wyższe, jeżeli podczas wywiadu u kobiety stwierdzono ciążę pozamaciczną w przeszłości lub gdy wiadomo, że pacjentka cierpi na schorzenia zwiększające ryzyko, jak np. zapalenie jajowodu.

Preparat nie powinien być podawany kobietom, u których zdiagnozowano ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Należy poinformować lekarza, jeżeli u pacjentki występuje ciężki zespół złego wchłaniania, jak np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna. W takich sytuacjach zachodzi prawdopodobieństwo zmniejszenia skuteczności leku. Dane odnośnie stosowania u pacjentek poniżej 16 roku życia są bardzo ograniczone. Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom. Ze względu na zawartość laktozy tabletki nie powinny być przyjmowane przez kobiety, u których występuje niedobór laktazy Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub dziedziczna nietolerancja galaktozy.

Escapelle w ciąży

Lek nie może być stosowany u kobiet ciężarnych. Tabletka antykoncepcyjna po stosunku nie powoduje przerwania ciąży.

Escapelle a karmienie piersią

Substancja czynna preparatu przenika do pokarmu kobiecego. Stosowanie leku w okresie laktacji jest dozwolone, jednak należy zachować szczególną ostrożność. W celu minimalizacji ryzyka narażenia niemowlęcia na działanie leku tabletkę należy zażyć bezpośrednio po karmieniu i zachować minimum 8 godzin odstępu do następnego karmienia.

 

Dystrybutor na terenie Polski: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Escapelle
 • #