Epiduo

epiduo-opis-leku

Nazwa handlowa

Epiduo

Nazwa międzynarodowa

Adapalen, nadtlenek benzoilu

Dostępność

Na receptę

Postać

Żel

Dawka

1 mg + 25 mg

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Adapalen, nadtlenek benzoilu

Opakowanie

15 g, 30 g

Działanie

Przeciwtrądzikowe

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Można stosować z zachowaniem ostrożności

Epiduo co to jest?

Epiduo to lek na trądzik w postaci żelu, którego nie można kupić bez recepty. Obecnie występuje w dwóch pojemnościach: 15 g oraz 30 g.

Efekty działania żelu osiągane są dzięki połączeniu dwóch substancji o uzupełniających się właściwościach przeciwtrądzikowych. Adapalen - pochodna kwasu naftalenokarboksylowego – ma działanie bardzo podobne do retinoidów. To silny modulator i istotnie wpływa na proces prawidłowego różnicowania komórek naskórka i jego keratynizacji. Ponadto zaobserwowano, że adapalen, poprzez hamowanie określonych procesów, w których biorą udział leukocyty wielojądrzaste, pozwala na ograniczenie mediatorów stanu zapalnego. Tym samym lek  pozwala na ograniczanie liczby zaskórników, jednocześnie wykazując właściwości przeciwzapalne.

Druga z substancji czynnych leku - nadtlenek benzoilu - działa przeciwbakteryjnie, złuszczająco oraz keratolitycznie. Hamuje również wytwarzanie łoju, co jest szczególnie istotne w leczeniu trądziku. Dodatkowo żel zawiera substancję pomocniczą glikol propylenowy.

Pełny skład preparatu

1 g żelu Epiduo zawiera 1 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu.
Substancjami pomocniczymi są: simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40% w izoheksadekanie, polisorbat 80, sorbitanu oleinian) sodu dokuzynian, disodu edetynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce żelu, podstawowym wskazaniem do rozpoczęcia terapii jest miejscowe leczenie trądziku pospolitego przebiegającego z występowaniem zaskórników, grudek oraz krost. Lek przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży i dzieci, które ukończyły 9 rok życia. Przed jego zastosowaniem należy przeprowadzić z pacjentem lub jego rodzicem szczegółowy wywiad chorobowy, ponieważ nie należy stosować go u osób, u których stwierdzono alergię lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik.

Jak stosować Epiduo? Żel służy do użycia zewnętrznego. Cienką warstwę należy nałożyć na zmienioną chorobowo skórę po jej umyciu i osuszeniu. Zaleca się stosowanie raz na dobę, wieczorem. Lek nie może być używany w pobliżu oczu, ust, nozdrzy. Nie powinien mieć także kontaktu z błonami śluzowymi. Podczas terapii nie należy eksponować skóry na działanie promieni słonecznych, zabrania się także korzystania z solarium. Skóra posmarowana lekiem nie powinna mieć kontaktu z farbowanymi materiałami (w tym także z włosami), gdyż może to doprowadzić do odbarwienia naskórka.

Producent wskazuje, że w pewnych przypadkach stosowanie żelu na trądzik Epiduo wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Preparatu nie należy nanosić na skórę uszkodzoną (rany, obtarcia, rozcięcia), a także jeśli na skórze zaobserwowano zmiany o charakterze egzemy. Przeciwwskazaniem jest również skóra opalona bądź popękana. U pacjentów, u których zaobserwowano uczulenie, należy natychmiast przerwać kurację.

Decyzję jak długo stosować lek podejmuje lekarz prowadzący, który regularnie ocenia skuteczność działania leku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa kuracja Epiduo i kiedy można zaobserwować poprawę. Okres trwania leczenia zależny jest od indywidualnej sytuacji pacjenta, zaawansowania procesu chorobowego oraz tempa, w jakim poprawia się stan skóry. Pierwsze efekty leczenia obserwowane są zazwyczaj od 1 do 4 tygodni od rozpoczęcia kuracji.

Możliwe skutki uboczne

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą suchość i podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, zapalenie kontaktowe skóry z podrażnienia, rumień i złuszczanie się skóry (łuszczenie). Jeśli po aplikacji żelu dojdzie do pojawienia się podrażnienia skóry, to jego intensywność jest niewielka lub średnia. Objawy tolerancji miejscowej leku są najmocniej nasilone na początki stosowania, po czym ustępują samorzutnie. W przypadku podrażnienia zaleca się zastosować niekomedogenne kremy nawilżające, zmniejszyć częstość stosowania preparatu (np. na co drugi dzień), zaprzestać stosowania leku czasowo lub całkowicie.

Epiduo w ciąży

Preparatu nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ nie zgromadzono odpowiednich danych świadczących o bezpieczeństwie żelu dla płodu. W sytuacji, gdy pacjentka w trakcie kuracji lekiem Epiduo zajdzie w ciążę, należy jak najszybciej zaprzestać stosowania preparatu. Retinoidy zażywane doustnie stwarzają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. W przypadku użycia zewnętrznego, zgodnie z zaleceniami i na małej powierzchni skóry, lek nie powinien wywoływać istotnych zmian układowych u dziecka ze względu na znikome wchłanianie. Jednak nie można wykluczyć wystąpienia czynników indywidualnych, które mogą wpłynąć na ogólnoustrojową ekspozycję płodu i zwiększyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Epiduo a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią można stosować żel Epiduo. Jedynym ograniczeniem jest rezygnacja ze stosowania preparatu w obrębie klatki piersiowej oraz piersi, aby zminimalizować ryzyko kontaktu dziecka z lekiem.

 

Dystrybucja na terenie Polski: Galderma Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Epiduo
  • #