Ectodose

ectodose-opis-leku

Postać

roztwór do inhalacji

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

ektoina

Wskazania

choroby układu oddechowego

 1. Ectodose co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Interakcje z alkoholem
 5. Ectodose w ciąży i okresie laktacji
 6. Środki ostrożności
 7. Interakcje z innymi lekami

Ectodose co to jest

Ectodose to izotoniczny roztwór do inhalacji z ektoiną stosowany wspomagająco w chorobach układu oddechowego. Preparat jest dostępny bez recepty. Jedno opakowanie Ectodose zawiera 20 ampułek po 2,5 ml.

Substancją czynną preparatu jest ektoina 1,3% (Ectoin®). To naturalna cząsteczka, która chroni komórki przed oddziaływaniem szkodliwych czynników, łagodzi stany zapalne oraz stabilizuje błonę komórkową. Roztwór nawilża i chroni błony śluzowe w górnych drogach oddechowych przed niekorzystnym działaniem w kontakcie z pyłami, pyłkami (także kurzu) i suchym powietrzem w ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach.

Wykonywanie inhalacji roztworem Ectodose zapobiega wysychaniu błon śluzowych i rozrzedza gęsty śluz ułatwiając jego odkrztuszanie. Wyrób medyczny przeciwdziała również wystąpieniu objawów reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego u pacjentów chorujących na astmę alergiczną lub alergiczny nieżyt nosa oraz nawilża błonę śluzową dróg oddechowych.

Pełny skład preparatu

W składzie Ectodose znajdują się: ektoina (1,3 ectoin), sól morska, woda.
Produkt nie zawiera środków konserwujących.

Wskazania do stosowania

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, preparat jest stosowany:

 • wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oraz objawów chorób układu oddechowego w astmie alergicznej i niealergicznej,
 • gdy występują objawy zapalenia oskrzeli,
 • w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (pochp).

Kiedy nie stosować tego preparatu

Nie należy stosować inhalacji z ektoina Ectodose w przypadku nadwrażliwości pacjenta na ektoinę lub inne składniki preparatu. Ponadto nie powinno się stosować preparatu w przypadku utrzymujących się urazów, np. po operacji w obrębie układu oddechowego.

Dawkowanie preparatu

Preparat przeznaczony jest do przyjmowania wziewnego. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, Ectodose roztwór należy inhalować przy użyciu nebulizatora maksymalnie dwa razy dziennie. Pojedyncza dawka do wziewania wynosi 2,5 ml, co odpowiada jednej ampułce roztworu. Każda ampułka powinna zostać wykorzystana podczas jednej inhalacji.

Producent preparatu zaznacza, że wziewy mogą zostać wykonane z wykorzystaniem nebulizatora siateczkowego, pneumatycznego lub ultradźwiękowego. W przypadku dzieci poniżej 2 roku życia może być konieczne użycie specjalistycznego sprzętu, np. z odpowiednią maską.

Dzieci poniżej 10 roku życia powinny stosować preparat pod nadzorem osoby dorosłej.

Instrukcja użycia roztworu

Jak stosować Ectodose roztwór do inhalacji?

 1. Oderwij 1 ampułkę i otwórz ją poprzez przekręcenie górnej części.
 2. Zawartość ampułki wlej do nebulizatora.
 3. Wykonuj inhalację powoli, zgodnie z instrukcją producenta.

Przed inhalacją preparatu należy upewnić się, że opakowanie jest czyste.

Możliwe skutki uboczne

Ectodose może u niektórych pacjentów wywołać skutki uboczne. Nie da się w pełni wykluczyć niekorzystnego wpływu roztworu na astmę oskrzelową. Jeżeli podczas terapii pacjent zaobserwuje u siebie działania niepożądane wyrobu medycznego obejmujące np. wystąpienie reakcji alergicznej, to należy niezwłocznie przerwać stosowanie wyrobu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Interakcje z alkoholem

Łączenie alkoholu z wieloma lekami i wyrobami medycznymi nie jest zalecane. W ulotce Ectodose roztwór do inhalacji nie ma informacji odnośnie bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas kuracji, jak również brak jest ostrzeżeń o występowaniu interakcji pomiędzy substancjami. W razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ectodose w ciąży i okresie laktacji

Dotychczas nie zebrano wystarczających danych odnośnie stosowania Ectodose w ciąży i podczas karmienia piersią. Przed rozpoczęciem inhalacji z ektoiną należy zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Ważne jest, by podczas przyjmowania jakichkolwiek leków i wyrobów medycznych przez kobiety ciężarne i pacjentki w trakcie karmienia piersią zachować szczególną ostrożność.

Środki ostrożności

Ten wyrób medyczny nie ma także wpływu na sprawność psychomotoryczną pacjenta i prowadzenie przez niego pojazdów czy obsługę maszyn.

Produkt zawiera małe elementy z plastiku. Ich połknięcie stwarza ryzyko zadławienia i uduszenia. Z tego względu roztwór należy przechowywać w miejscu poza zasięgiem dzieci. Zalecana temperatura przechowywania to 2-25 °C

Interakcje z innymi lekami

Nie zaobserwowano, by występowały interakcje między preparatem a innymi roztworami do inhalacji.

Zaleca się zachować co najmniej 15 minut odstępu pomiędzy zastosowaniem inhalacji z ektoiną Ectodose a użyciem innego preparatu do inhalacji.

Dystrybutor na terenie Polski: Solinea Sp. z o. o. Sp. K.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #