DX2LEK

Postać

płyn na skórę

Dostępność

bez recepty

Substancja czynna

minoksydyl

Wskazania

łysienie androgenowe

Wiek

18-65 lat

 1. DX2LEK co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. DX2LEK w ciąży
 5. DX2LEK a karmienie piersią
 6. Środki ostrożności
 7. Interakcje z innymi lekami

DX2LEK co to jest

DX2LEK 20 mg/ml to preparat na łysienie androgenowe przeznaczony dla mężyczn i kobiet powyżej 18 roku życia. Występuje w potaci płynu, który nakłada się na skórę głowy. Lek dostępny jest bez recepty.

Substancja czynna, jaką zastosowano w preparacie to minoksydyl. Posiada ona udokumentowane właściwości lecznicze w łysieniu androgenowym. Preparat pobudza mieszki włosowe do wzrostu nowych włosów. Efekty stosowania DX2LEK są najlepsze, gdy lek zostanie wdrożony we wczesnym etapie łysienia. Zauważono również największą skuteczość działania u młodych pacjentów. Ograniczenie wypadania włosów jest widoczne po ok. 8 tygodniach terapii. Nowe, początkowo meszkowe włosy pojawiają się po 4-5 miesiącach regularnego stosowania płynu. Efekty leczenia są większe w obrębie szczytu głowy w porównaniu do skroni i linii włosów.

Wskazania do stosowania

Płyn jest przeznaczony do leczenia androgenowego wypadania włosów (łysienia typu męskiego). Może być stosowany przez kobiety i mężczyzn od 18 do 65 roku życia.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie każdy pacjent borykający się z łysieniem androgenowym może stosować plyn DX2LEK 20 mg/ml.
Przeciwwskazania do terapii to:

 • nadwrażliwość na minoksydyl lub inny składnik leku;
 • ciąża oraz karmienie piersią u kobiet;
 • nadciśnienie tętnicze, nawet jeśli jest odpowiednio leczone;
 • choroby skóry głowy takie jak: łuszczyca, zakażenia, nasilone objawy łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS);
 • równoczesne stosowanie innych leków nakładanych na skórę głowy;
 • uszkodzenia skóry głowy, np. przerwanie ciągłości naskórka;
 • oparzenia słoneczne skóry głowy;
 • niedawne ogolenie skóry głowy.

Leku nie należy również stosować w formie opatrunku okluzyjnego.

Pełny skład preparatu

1 ml płynu DX2LEK zawiera 20 mg minoksydylu.
Substancje pomocnicze: etanol, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu

Zalecane dawkowanie DX2LEK zakłada stosowanie 2 razy na dobę po 1 ml płynu. Taka ilość leku odpowiada 5-krotnemu naciśnięciu pomki dołączonej do opakowania. Najlepiej, by preparat był stosowany w mniej więcej równych odstępach czasu, co każde 12 godzin.

Jak nakładać płyn DX2LEK? Za pomocą pomki należy nanieść płyn na suchą skórę głowy w miejscach objętych łysieniem, a następnie delikatnie wmasować i pozostawić do wchłonięcia. Należy pamiętąć, by stosować płyn wyłącznie na zdrową i nieuszkodzoną skórę głowy. Po aplikacji trzeba dokładnie umyć ręce. Przez 4 godziny przed, jak i po zastosowaniu leku nie należy myć włosów.

Jak długo należy stosować DX2LEK? Leczenie łysienia prepararem należy kontynuować w sposób ciągły. W razie przerwania kuracji następuje nawrót wypadania włosów. Jeżeli jednak po roku stosowania płynu nie pojawią się efekty leczenia, to należy go odstawić.

Przekroczenie zalecanej dawki leku

Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce lub według wskazań lekarza bądź farmaceuty. Jeśli pacjent uważa, że działanie lecznicze płynu jest zbyt słabe lub za silne, to powinien skonsultować się z lekarzem.

Jak dotąd nie odnotowano, by przy prawidłowym stosowaniu doszło do przedawkowania DX2LEK. Zawarty w preparacie minoksydyl jest zazwyczaj wchłaniany do krwiobiegu w bardzo małych ilościach. Istnieje jednak ryzyko, że na skutek zwiększonego wchłaniania wystąpią efekty uboczne. Zwiększone wchłanianie leku może zostać spowodowane np. zbyt częstą aplikacją, stosowaniem większych dawek od zalecanych, aplikacją na skórę uszkodzoną lub nakładaniem na inne części ciała niż owłosiona skóra głowy.

Spożywanie leku jest zabronione. Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia płynu to konieczne jest by jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną. Doustne przedawkowanie minoksidilu może spowodować ciężkie skutki uboczne obejmujące:

 • spadek ciśnienia krwi,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • przyspieszenie akcji serca,
 • kołatanie serca,
 • obrzęki, zwłaszcza twarzy, rąk i nóg,
 • zaburzenia ostrości widzenia,
 • silne zaburzenia trawienne.

Postępowanie po pominięciu dawki

Jeżeli pacjent zapomni o aplikacji leku, to nie powinien uzupełniać pominiętej dawki przez podwajanie kolejnej dawki.

Możliwe skutki uboczne

U niektórych pacjentów zdarza się, że płyn DXLEK powoduje skutki uboczne. Zauważono, że dotyczą one ok. 5 razy częściej kobiet niż mężczyzn. Szczególnie niebezpieczne dla pacjenta mogą być np. reakcje uczuleniowe na preparat. Należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się:

 • obrzęk twarzy, warg lub gardła, któremu towarzyszą trudności w połykaniu lub oddychaniu;
 • omdlenia, zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca;
 • spadek ciśnienia tętniczego;
 • nagła utrata masy ciała.

Poza wyżej opisanymi działaniami niepożądanymi występowały również inne skutki uboczne DX2LEK:

 • często - bóle głowy, świąd skóry lub świąd z wysypką w miejscu podania, świąd w innych częściach ciała, świąd oczu, nadmierne owłosienie w miejscach poza aplikacją leku;
 • niezbyt często – rumień w miejscu aplikacji, podrażnienie w miejscu aplikacji, wysypka, wysypka trądzikopodobna, łuszczenie się skóry, zapalenie skóry, suchość skóry w miejscu podania, przemijające wypadanie włosów, spadek ciśnienia krwi, duszności, obrzęki obwodowe, zmiana koloru i/lub struktury włosów;
 • rzadko – bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, przyspieszone tętno.

DX2LEK w ciąży

Dotychczas nie udało się ustalić, czy aplikowanie minoksydylu na skórę przez kobiety ciężarne jest bezpieczne dla zarodka/płodu.  Zauważono jednak pojedyncze przypadki wad wrodzonych i hypertrichozy u noworodków matek, które w ciąży przyjmowały minoksydyl doustnie. Z tego powodu stosowanie DX2LEK w ciąży jest przeciwwskazane.

DX2LEK a karmienie piersią

Wiadomo, że minoksydyl przyjmowany doustnie przenika do mleka kobiecego. Dlatego też kobiety karmiące dziecko piersią nie powinny stosować preparatu.

Środki ostrożności

Płyn DX2LEK 20 mg/ml należy stosować tylko zewnętrznie, na zdrową i nieuszkodzoną skórę głowy. W przypadku aplikacji na inne miejsca ciała istnieje ryzyko nadmiernego wzrostu włosów w tych obszarach oraz ryzyko nadmiernego wchłaniania leku. Doustne spożywanie preparatu jest zabronione. Po omyłkowym połknięciu mogą wystąpić ciężkie skutki uboczne, w tym obciążające układ krążenia.

Aplikując lek należy zachować ostrożność i uważać, by nie dostał się do oczu ani na błony śluzowe. Jeżeli tak się stanie, zaleca się obficie przepłukać te miejsca wodą. Nie należy również wdychać rozpylonej mgiełki ani oparów preparatu. Ze względu na zawartość alkoholu płyn jest łatwopalny, dlatego nie można stosować go w pobliżu otwartego ognia.

Jeżeli podczas terapii skóra głowy pacjenta ulegnie uszkodzeniu lub poparzeniu słonecznemu, to należy odawić lek na kilka dni i wdrożyć go ponownie wtedy, gdy skóra głowy wróci do prawidłowego stanu.

Osoby, które ciepią na arytmię serca lub choroby układu krążenia powinny zasięgnąć opinii lekarza zanim zaczną stosować płyn DX2LEK.

W początkowym etapie stosowania płynu może pojawić się przejściowe, zwiększone wypadanie włosów. Najczęściej takie zjawisko występuje po 2 - 6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Prawdopodobnie przyczyną nasilonego wypadania włosów przez minoksydyl jest skrócenie ich fazy spoczynkowej i przyspieszenie przejścia do fazy wzrostu. Zaleca się ostawienie leku i konsultację z lekarzem, jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie.

Substancja czynna leku, minoksydyl, przy prawidłowym stosowaniu jest wchłaniana do krwi przez skórę w bardzo niewielkich ilościach. Jednak istnieje ryzyko przyswojenia większej dawki leku, np. na skutek stosowania go zbyt często, w za dużych dawkach lub na skórę uszkodzoną. Wówczas mogą pojawić się ogólnoustrojowe skutki uboczne minoksydylu obejmujące:

 • bóle w klatce piersiowej, ramieniu lub barku,
 • kołatanie serca,
 • przyspieszoną akcję serca,
 • niedociśnienie tętnicze,
 • zawroty głowy,
 • osłabienie,
 • omdlenia,
 • obrzęk twarzy, rąk i/lub kostek u nóg,
 • szybki wzrost masy ciała,
 • spadek ostrości widzenia,
 • utrzymujące się zaczerwienienie.

W razie wystąpienia któregokolwiek z nich należy odstawić preparat i zasięgnąć porady lekarza.

Zgłaszano przypadki zmiany koloru i/lub struktury włosów w trakcie stosowania preparatu.

W składzie preparatu znajduje się glikol propylenowy, który może być przyczyną podrażnienia skóry.

Lek nie wpływa na zdolności psychomotoryczne pacjenta i nie ogranicza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Interakcje z innymi lekami

Nie odnotowano interakcji z innymi lekami lub substancjami. Należy jednak zachować ostrożność i poinformować lekarza o wszystkich preparatach, które pacjent przyjmuje obecnie, stosował ostatnio lub zamierza zacząć stosować. Konsultacji z lekarzem wymaga np. połączenie płynu DX2LEK z lekami na nadciśnienie, ponieważ istnieje potencjalne ryzyko sumowania się efektów leczniczych i zbyt dużego obniżenia ciśnienia krwi.

Niektóre substancje mogą ułatwiać wchłanianie minoksydylu przez skórę do krwiobiegu, a tym samym zwiększać ryzyko skutków ubocznych leku. Dlatego też podczas stosowania minoksydylu na łysienie nie należy korzystać z  innych leków aplikowanych miejscowo na skórę głowy, szczególnie jeśli zawierają:

 • ditranol,
 • kortykosteroidy,
 • retynoidy,
 • wazalinę.

Dystrybucja na terenie Polski: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

dx2lek-spray-opakowanie
×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #