Duspatalin

Postać

tabletki, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

mebeweryna

Wskazania

bóle brzucha

  1. Duspatalin Retard co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Duspatalin Retard w ciąży i okresie laktacji

Duspatalin Retard co to jest

Duspatalin Retard stosuje się w zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Dostępny jest wyłącznie na receptę. Występuje jako:

  • kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Duspatalin Retard, 30 sztuk
  • kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Duspatalin Retard, 60 sztuk

Substancją czynną preparatu jest mebeweryna w postaci chlorowodorku. Preparat klasyfikowany jest w grupie leków syntetycznych o działaniu przeciwcholinergicznym. Mebeweryna, jako spazmolityk muskulotropowy, działa rozkurczająco bezpośrednio na mięśnie gładkie w obrębie układu pokarmowego. Zmniejsza skurcze, jednocześnie nie zaburzając prawidłowej motoryki jelit. Dzięki ominięciu wpływu na autonomiczny układ nerwowy, przy stosowaniu leku nie występują typowe dla  przeciwcholinergików objawy niepożądane.

Preparat jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego po przyjęciu doustnym. W przypadku wielkokrotnego podania nie dochodzi do jego znacznej kumulacji. Substancja czynna jest całkowicie metabolizowana, a jej metabolity usuwane są wraz z moczem.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Duspatalin Retard? Preparat podawany jest pacjentom dorosłym i dzieciom powyżej 10 roku życia w celu leczenia objawowego bólów brzucha wywołanych:

  • skurczem mięśni gładkich jelit,
  • zaburzeniami czynnościowymi jelit, które towarzyszą zespołowi jelita drażliwego.

Kiedy nie stosować tego leku

Lek nie może być podawany dzieciom poniżej 3 roku życia, ponieważ nie zgromadzono wystarczających danych świadczących o bezpieczeństwie stosowania w tej grupie wiekowej. U dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 10 lat stosowanie nie jest dopuszczalne ze względu na zbyt wysoką dawkę substancji czynnej.

Wśród przeciwwskazań do terapii Duspatalin Retard ulotka wymienia także:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • w przypadku kapsułek, ze względu na obecność laktozy -dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
  • W przypadku tabletek, z uwagi na zawartość sacharozy – dziedziczne zaburzenia dotyczące nietolerancji fruktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy oraz nieprawidłowe wchłanianie glukozy-galaktozy.

Pełny skład preparatu

1 kapsułka Duspatalin Retard zawiera 200 mg chlorowodorku mebeweryny.
Substancje pomocnicze: stearynian magnezu, talk, dyspersja poliakrylanu 30%, hypromeloza, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1) dyspersja 30% trójoctan glicerolu.
Otoczka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171).
Tusz do nadruku: szelak (E904), glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, wodorotlenek potasu, żelaza tlenek czarny (E172).

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Duspatalin Retard? Preparat należy przyjmować doustnie, połykając tabletkę bądź kapsułkę w całości. Lek należy popić wodą w ilości przynajmniej 100 ml. Nie należy rozgryzać kapsułek, ponieważ otoczka ma za zadanie zapewnić przedłużone uwalnianie leku. Ze względu na gorzki smak nie zaleca się również rozgryzania tabletek.

Dorośli i dzieci powyżej 10 lat powinni przyjmować kapsułki Duspatalin Retard 200 mg w dawce 1 kapsułka 2 razy w ciągu doby, rano i wieczorem. Lek w tej postaci można stosować niezależnie od posiłków.

Czas stosowania preparatu nie podlega ograniczeniom. W przypadku ominięcia 1 lub więcej dawek, kolejną należy przyjąć o stale wyznaczonej porze. Stosowanie podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej nie jest zalecane.

Możliwe skutki uboczne

Duspatalin Retard może wywoływać występowanie działań niepożądanych. Ich częstość występowania nie jest ustalona, a charakter związany jest z różnego typu reakcjami alergicznymi. Obserwowane były następujące skutki uboczne:

  • pokrzywka,
  • wysypka,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • obrzęk twarzy,
  • nadwrażliwość, w tym także reakcje anafilaktyczne.

Interakcje z alkoholem

Przeprowadzono badania kliniczne in vitro i in vivo. Wykazały one, że nie ma interakcji pomiędzy Duspatlinem a alkoholem (etanolem).

Duspatalin Retard w ciąży i okresie laktacji

Lek nie powinien być podawany kobietom ciężarnym, ponieważ nie zgromadzono odpowiednich danych świadczących o jego bezpieczeństwie dla matki i płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie karmienia piersią. Podczas badań na zwierzętach nie zaobserwowano szkodliwego działania na płodność.

Dystrybutor na terenie Polski: Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #