Duphaston

  1. Duphaston co to jest
  2. Duphaston stosowanie 
  3. Duphaston przedawkowanie
  4. Duphaston w ciąży
  5. Duphaston a karmienie piersią
  6. Duphaston a alkohol

Duphaston co to jest

Duphaston to lek stosowany w ginekologii. Zawiera substancję czynną dydrogesteron, który jest aktywnym progesteronem. Lek duphaston dostępny jest wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek powlekanych.

Na co działa duphaston? Zawarty w leku dydrogesteron wpływa na wydzielniczą przemianę endometrium. Na skutek działania preparatu dochodzi do ograniczenia ryzyka zbyt dużego rozrostu endometrium.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Duphaston zawiera 10 mg dydrogesteronu.
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, hypromeloza, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Opadry Y-1-7000 o składzie: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171).

Duphaston stosowanie

Lek duphaston ma bardzo szerokie zastosowanie w farmakoterapii ginekologicznej. Wykorzystywany jest w leczeniu niedoboru progesteronu. Doskonale sprawdzi się w terapii endometriozy. Przez pacjentki lek często kojarzony jest z terapią, która pomaga zajść w ciążę. Substancja czynna pozwala bowiem na unormowanie nieregularnych cykli miesiączkowania. Duphaston wykorzystywany jest również w leczeniu krwawień z macicy. Szczególną rolę lek odgrywa w przypadku kobiet ciężarnych.

Jest on podawany kobietom, u których stwierdzono ryzyko wystąpienia poronienia zagrażającego, ale także w przypadku poronień nawykowych oraz w przypadku niepłodności, która jest wywołana niewydolnością ciałka żółtego. Lek wykorzystywany jest także jako środek w hormonalnej terapii zastępczej. Jest ona konieczna szczególnie u pacjentek, u których rozpoczyna się proces menopauzy. W tym także gdy jest on związany z interwencją chirurgiczną układu rodnego kobiety. Lek sprawdzi się także u pacjentek cierpiących z powodu bolesnego miesiączkowania.

Duphaston przedawkowanie

Dawkowanie leku duphaston zależne jest od rodzaju dolegliwości. Pacjentki często zastanawiają się jak stosować lek duphaston? Każdorazowo lek zażywać należy zgodnie ze wskazaniami lekarza. Inne dawki będą adekwatne podczas leczenia bolesnego miesiączkowania, a inne kiedy lek ma na celu zapobieganie poronieniu. Do tej pory nie zostały odnotowane przypadki wskazujące na przedawkowanie leku.

 

Duphaston w ciąży

Lek jest jednym z dostępnych na rynku preparatów, które pomagają kobietom zajść w ciążę lub zmniejszają ryzyko poronienia. Wiele kobiet zastanawia się jak brać duphaston żeby zajść w ciążę? W przypadku bezpłodności wywołanej niewydolnością ciałka żółtego leczenie rozpoczyna się w drugiej połowie cyklu. Wówczas przyjmuje się zazwyczaj 10 lub 20 mg na dobę. W kolejnej fazie cyklu terapię rozpoczyna się już w pierwszym dniu cyklu, a leczenie kontynuować należy minimum przez trzy kolejne cykle.

Duphaston a karmienie piersią

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku duphaston, progestageny przenikają w niewielkich ilościach do mleka matki. Nie zbadano dokładnie ryzyka, jakie niesie ze sobą przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersią dla dziecka. W związku z tym nie zaleca się, aby lek stosowany był podczas laktacji.

Duphaston a alkohol

Łączenie wielu leków z alkoholem nie jest dobrym pomysłem. Alkohol często może nasilać skutki uboczne leku. W przypadku leku duphaston nie ma jednoznacznego zakazu, który kategorycznie zabrania łączenia leku z alkoholem. Jednakże wiele zależy od tego, w związku z jakimi dolegliwościami lek został przez lekarza zapisany?

Jeśli jest to bolesne miesiączkowanie, nadmiar progesteronu czy w procesie leczenia endometriozy, wówczas alkohol nie jest całkowicie zakazany. Jeśli lek jest stosowany podczas ciąży, w celu zminimalizowania ryzyka poronienia, wtedy w związku z rozwijającym się płodem należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Dystrybutor na terenie Polski: Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #