Diosmina Colfarm Max

Diosmina Colfarm Max

Postać

Tabletki

Substancja czynna

Diosmina

Wskazania

Ból nóg, uczucie ciężkich nóg, nocne kurcze nóg

 1. Co to jest Diosmina Colfarm Max 
 2. Dawkowanie leku
 3. Diosmina skutki uboczne
 4. Diosmina a alkohol
 5. Ciąża i okres karmienia piersią
 6. Interakcje z innymi lekami
 7. Środki ostrożności

Co to jest Diosmina Colfarm Max

Diosmina Colfarm Max to lek ze zmikronizowaną diosminą dostępny bez recepty. Stosuje się go przy takich objawach, jak ból nóg, uczucie ciężkich nóg czy nocne kurcze nóg. Występuje w postaci tabletek w dawce 1000 jednostek. Jest sprzedawany w opakowaniach po 30 lub 60 sztuk. Preparat jest dostępny w aptekach bez recepty, nie podlega refundacji.

Jak działa diosmina? Substancja czynna powoduje wzrost napięcia i zapewnia elastyczność naczyń żylnych, a także działa na nie ochronnie. Produkt zwiększa drenaż limfatyczny i nasila ruchliwość naczyń chłonnych oraz przepływ limfy. Diosmina ma również dobroczynne działanie na mikrokrążenie, oddziałuje na spadek przepuszczalności małych naczyń krwionośnych i zmniejszenie zastoju żylnego w kończynach. Substancja czynna hamuje także uwalnianie mediatorów reakcji zapalnej, przeciwdziała więc okołonaczyniowym stanom zapalnym. Ponadto substancja czynna zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie.

Maksymalne stężenie leku w osoczu jest odnotowane po ok.1 godzinie.

Skład Diosmina Colfarm Max

Jedna tabletka Diosmina Colfarm Max zawiera 1000 mg substancji pomocniczej - zmikronizowanej diosminy.

Substancje pomocnicze to: stearyniam magnezu, alkohol poliwinylowy, kroskarmeloza sodowa.

Wskazania do stosowania

Na co działa diosmina? Preparat podaje się w celu objawowego leczenia dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznego kończyn dolnych. We wskazaniach do stosowania znajdują się następujące stany:

 • ból nóg;
 • uczucie ciężkości nóg;
 • nocne kurcze nóg;
 • leczenie objawowe w razie zaostrzenia dolegliwości występujących w związku z żylakami odbytu;
 • spowodowane rozszerzeniem i rozgałęzieniem powierzchownych skórnych
  naczyń krwionośnych pajączki naczyniowe.

Diosmina przeciwwskazania

Produkt leczniczy Diosmina Colfarm Max nie może być przyjmowany przez wszystkich pacjentów. Zgodnie z ulotką, przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na diosminę lub którykolwiek ze składników preparatu.

Dawkowanie leku

Preparat należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce bądź zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Lek przyjmuje się doustnie. Dawkę należy zażywać podczas posiłku.

Jak długo oraz jakie dawki Diosmina Colfarm Max stosować? Zalecane dawkowanie Diosmina Colfarm Max to 1 tabletka raz dziennie. Jeśli chodzi o objawy związane z żylakami odbytu wskazane jest zażywanie 1 tabletki trzy razy dziennie przez okres 4 kolejnych dni, a następnie 1 tabletkę dwa razy dziennie przez 3 dni. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecana.

Przyjęcie większej ilości diosminy od zalecanej

Stosując lek należy uważać, aby nie przekroczyć dziennej dopuszczalnej dawki. Jeśli jednak dojdzie do przypadkowego przyjęcua większej dawki Diosmina Colfarm Max, zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, jak dotąd nie odnotowano przypadku przedawkowania leku.

Pominięcie przyjęcia dawki diosminy

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć tabletkę Diosmina Colfarm Max o określonej porze, to nie powinno się stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania diosminy

Jeśli pacjent zdecyduje się przerwać terapię należy w razie ewentualnych wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Diosmina skutki uboczne

Diosmina Colfarm Max, jak i inne środki farmakologiczne, może u części pacjentów powodować skutki uboczne. Zgodnie z informacją zawartą w ulotce leku, u pacjentów podczas przyjmowania dawek diosminy zaobserwowano:

Rzadko: 

 • zawroty głowy,
 • wymioty,
 • nudności,
 • biegunkę,
 • ból głowy,
 • niestrawność,
 • złe samopoczucie,
 • pokrzywkę,
 • świąt,
 • wysypkę.

Dodatkowo obserwowano również inne skutki uboczne Diosmina Colfarm Max, jednak na podstawie dostępnych danych nie można ustalić ich częstości występowania. Należą do nich:

 • bezsenność,
 • wzmożony niepokój.

Jeśli chodzi o łagodne objawy niepożądane dotyczące zaburzeń, jak: bezsenność, lękliwość, nadmierne pocenie się, wzmożony niepokój, przyspieszone bicie serca oraz dolegliwości związane z żołądkiem i jelitami nie jest konieczne odstawienie diosminy.

Diosmina a alkohol

Nie ma wystarczających informacji, które wskazywałyby na występowanie interakcji pomiędzy lekiem Diosmina Colfarm Max a alkoholem.

Ciąża i okres karmienia piersią

Kobiety w ciąży, planujące mieć dziecko lub matki w okresie laktacji przed zastosowaniem preparatu powinny zasięgnąć porady medycznej.

Dotychczas nie przeprowadzono wystarczających badań klinicznych, które pozwalają określić bezpieczeństwo przyjmowania leku w czasie ciąży. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce preparatu, kobiety ciężarne nie powinny go zażywać.

Stosowanie Diosmina Colfarm Max podczas okresu karmienia piersią nie zostało w potwierdzone jako bezpieczne. Dlatego też matkom karmiącym nie zaleca się stosowania tego produktu.

Interakcje z innymi lekami

Zgodnie z informacją podaną w ulotce Diosmina Colfarm Max, zalecane jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich lekach, które pacjent stosuje obecnie lub przyjmował ostatnio, a także o tych, które zamierza zacząć stosować.

Zgodnie z aktualnie dostępnymi danymi, diosmina może wpływać na zmianę profilu farmakokinetycznego metronidazolu i zwiększać jego stężenie maksymalne w osoczu oraz wydłużać czas jego usuwania z organizmu. Podobne działanie substancja czynna wykazuje skojarzona z dikofenakiem.

Ponadto diosmina oddziałuje hamująco na agregację płytek krwi. Ten proces może wpływać na kumulację ewentualnych skutków ubocznych u osób stosujących preparaty przeciwzakrzepowe.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, w razie natężenia objawów związanych z żylakami odbytu, należy mieć na uwadze, iż leczenie ma jedynie charakter objawowy i nie powinien być długotrwały. Gdyby objawy w dalszym ciągu się utrzymywały, wskazane jest wykonanie badań proktologicznych i dobór właściwej metody terapii. Zażywanie tabletek Diosmina Colfarm Max jako leczenie objawowe nasilonych dolegliwości związanych z żylakami odbytu można połączyć z innymi lekami doodbytniczymi.

Jeśli występują zaburzenia krążenia żylnego w kończynach dolnych, terapeutyczne działanie diosminy można zwiększyć prowadząc odpowiedni tryb życia. W tym celu polecane jest:

 • zachowywanie pozycji stojącej przez dłuższy okres czasu,
 • unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne,
 • zakładanie specjalistycznych pończoch,
 • zachowanie właściwej wagi.

Lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu. Wskazane jest przyjmowanie preparatu podczas spożywania posiłku. Warto zwrócić uwagę, by miejsce, w którym produkt jest przechowywany produkt było niedostępne dla dzieci. Diosmina Colfarm Mac powinien być przechowywany w temperaturze niższej niż 25ºC. Nie powinno się stosować produktu po upływie terminu ważności. Zalecane jest przechowywanie leku w oryginalnym opakowaniu.

Dystrybucja na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne COLFARM S.A.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #