Dentosept

Postać

Płyn do stosowania w jamie ustnej

Substancja czynna

Wyciągi roślinne

Wskazania

Stan zapalny gardła i jamy ustnej, paradontoza

 1. Dentosept co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki ubocze
 4. Dentosept w ciąży i okresie karmienia piersią
 5. Dentosept a alkohol
 6. Środki ostrożności
 7. Interakcje z innymi lekami

Dentosept co to jest

Dentosept to naturalny, roślinny lek w postaci płynu płynu do stosowania w jamie ustnej. Preparat stosuje się przy krwawieniu dziąseł, w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej, a także pomocniczo przy paradontozie. W aptekach dostępny jest bez recepty. 1 opakowanie zawiera 100 ml leku.

Jak działa Dentosept? Surowce roślinne zawarte w składzie preparatu wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające oraz odkażające. W leku wykorzystano wyciąg etanolowy złożony z kory dębu, koszyczka rumianku, liścia szałwii, ziela tymianku, kłącza tataraku, ziela arniki oraz ziela mięty pieprzowej. Można go stosować już od 6 roku życia.

Wskazania do stosowania

Na co stosować Dentosept? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, ten lek ziołowy stosowany jako środek ściągający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny w przypadku:

 • zapalenia dziąseł oraz jamy ustnej, także zapalenia języka;
 • stanie zapalnym błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła;
 • skłonności do krwawienia z dziąseł;
 • powierzchniowym zapaleniu przyzębia;
 • pomocniczo w pradontozie.

Produkt jest przeznaczony do stosowania dla pacjentów powyżej 6. roku życia.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten preparat. Niewskazane jest stosowanie Dentosept u dzieci poniżej 6 lat. Ponadto przeciwwskazaniem do zażywania leku jest uczulenie na:

 • korę dębu, kłącze tataraku;
 • rumianek, arnikę lub inne rośliny z rodziny astrowatych;
 • tymianek, szałwię, miętę lub inne rośliny z rodziny jasnotowatych.

Pełny skład preparatu

1 ml płynu Dentosept zawiera 0,91 g płynnego wyciągu złożonego z:

 • kory dębu,
 • liścia szałwii,
 • koszyczka rumianku,
 • ziela tymianku,
 • ziela arniki,
 • ziela mięty pieprzowej,
 • kłącza tataraku.

Ekstrahentem jest etanol 70% (v/v). Zawartość etanolu 60-70% (V/V).

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Dentosept? Lek stosuje się zewnętrznie, na śluzówkę jamy ustnej. Zaleca się płukać jamę ustną lub gardło roztworem po wcześniejszym rozcieńczeniu z wodą do 3 razy dziennie.

Dawkowanie Dentosept jest uzależnione od wieku pacjenta. U osób dorosłych należy odmierzyć 10 ml preparatu – do najniższego wskaźnika na dołączonej miarce, a następnie uzupełnić wodą do wyższej kreski na miarce. W przypadku dzieci od 6 roku życia oraz młodzież, po uprzednim zasięgnięciu porady lekarza, wskazane jest użycie 10 ml preparatu, a następnie przelanie do szklanki wody (250 ml).

Jeśli chodzi o to, jak długo stosować Dentosept, to zgodnie z informacją zawarta w ulotce leku, powinno być to 7 dni. Jeśli po tym okresie nie uda się złagodzić objawów lub dojdzie do ich pogorszenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Terapia może być stosowana do momentu ustąpienia objawów.

Przyjęcie większej ilości leku niż zalecana

Jak dotąd nie odnotowano przypadku przedawkowania preparatu.

Pominięcie przyjęcia dawki

Jeżeli pacjent zapomniał przyjąć lek, wówczas zaleca się kontynuowanie terapii jak dotychczas.

Możliwe skutki uboczne

Tak każdy lek, tak też Dentosept może wywoływać u niektórych pacjentów występowanie skutków ubocznych. Wśród zgłaszanych dolegliwości przez osoby stosujące preparat wymieniono reakcje alergiczne.

Dentosept w ciąży i okresie karmienia piersią

Do tej pory nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem stosowania Dentosept w ciąży i w okresie laktacji. Ze względu na brak informacji o wpływie na przebieg ciąży i karmione piersią niemowlę oraz zawartość alkoholu w preparacie, kobietom ciężarnym oraz matkom w trakcie laktacji nie zaleca się przyjmowania leku. Ewentualną decyzję o zażywaniu produktu może podjąć lekarz prowadzący.

Dentosept a alkohol

Jedna dawka preparatu zawiera 5,67 g alkoholu, co należy wziąć pod uwagę w przypadku stosowania u dzieci, kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. Tuż po przyjęciu leku przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu mogą wykazywać obecność alkoholu. Przy zażywaniu zgodnie z zaleceniami preparat nie powinien mieć wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu. Jeśli chodzi o interakcje Dentosept z alkoholem, to nie są dostępne dane na ten temat.

Środki ostrożności

Z uwagi na brak odpowiednich badań nad bezpieczeństwem stosowania leku Dentosept u dzieci w wieku poniżej 6 lat, nie powinno się go podawać pacjentom w tym przedziale wiekowym. U starszych, ale niepełnoletnich pacjentów, przyjmowanie produktu powinno się wcześniej skonsultować z lekarzem. 

Zgodnie z ulotką, preparat przeznaczony jest do płukania jamy ustnej, nie należy go połykać. Wskazane jest zachowanie ostrożności i ochrona oczu przed kontaktem z produktem.

Nie należy stosować większej dawki niż zalecana. Produkt powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej oraz w miejscu poza zasięgiem dzieci.

Interakcje z innymi lekami

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce Dentostep, zalecane jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich środkach farmakologicznych, które pacjent stosuje obecnie lub przyjmował ostatnio, a także o tych, które zamierza zacząć stosować. Aktualnie nie ma informacji na temat interakcji między preparatem a innymi lekami.

Dystrybucja na terenie Polski: Phytopharm Klęka S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Dentosept
×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #