Debretin

lek-debretin
  1. Debretin co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Debretin w ciąży i okresie laktacji
  5. Środki ostrożności
  6. Interakcje z innymi lekami

Debretin co to jest

Debretin to lek pobudzający perystaltykę przewodu pokarmowego. Dostępny jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Tabletki Debretin 100 mg sprzedawane są w dwóch wielkościach opakowań:

  • 30 sztuk,
  • 100 sztuk.

Substancja czynna preparatu to maleinian trimebutyny. Łączy się ona z odpowiednimi receptorami i w zależności od stanu przewodu pokarmowego pobudza lub hamuje motorykę jelit. Dzięki temu działa zarówno na mięśnie o zmniejszonej, jak i wzmożonej czynności. Szczególną właściwością leku jest regulacja perystaltyki w całym układzie pokarmowym. Oprócz pracy jelit i okrężnicy pozwala unormować napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz opróżnianie żołądka. Lek dobrze się wchłania i osiąga stężenie maksymalne we krwi po upływie 1-2 godzin od przyjęcia. Wydalany jest z organizmu w większości z moczem.

 

Pełny skład preparatu

1 tabletka Debretin zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny.
Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, tytanu dwutlenek (E171).

Wskazania do stosowania

Na co pomaga lek Debretin? Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych cierpiących na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zgodnie z zamieszczonymi w ulotce informacjami, wskazania stanowią:

  • zaburzenia motoryki - zespół jelita drażliwego;
  • zaburzenia czynnościowe - stany skurczowe jelit, bóle brzucha, biegunki, zaparcia.

Kiedy nie stosować tego leku

Należy zaznaczyć, że preparatu nie wolno stosować u osób, u których stwierdzono alergię lub nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie preparatu ustalane jest przez lekarza, który określi także jak długo stosować Debretin. Tabletki należy przyjmować doustnie połykając w całości, a następnie popić szklanką wody. Zazwyczaj zalecana dawka Debretin dla osób dorosłych to 3 razy na dobę po 1 tabletce. W uzasadnionych przypadkach lekarz prowadzący może zalecić  stosowanie wyższej dawki, do 6 tabletek na dobę w dawkach podzielonych.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

W przypadku zażycia większej dawki, niż jest to zalecane pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą. Jeśli doszło do przedawkowania Debretin stosuje się leczenie objawowe.

Pominięcie dawki

Jeśli pacjent zapomniał zażyć lek, to nie powinien uzupełniać pominiętej tabletki, a ominąć ją i kontynuować leczenie zgodnie z pierwotnym schematem.

Możliwe skutki uboczne

Po zastosowaniu Debretin skutki uboczne występowały u niewielkiej liczby pacjentów - dotyczyły mniej niż 1 osoby na 1000 stosujących lek. Odnotowano pojawienie się wzmożonego zmęczenia, nudności oraz reakcji alergicznych w postaci zmian na skórze. Najczęściej działania niepożądane są łagodne i przemijają samoistnie.

Debretin w ciąży i okresie laktacji

Nie zaleca się stosowania tabletek w ciąży w I trymestrze. U kobiet ciężarnych w II oraz III trymestrze ciąży Debretin może być stosowany jedynie, jeżeli rozpoczęcie terapii jest zdecydowanie konieczne. Lekarz prowadzący dokona oceny korzyści wynikających z leczenia i potencjalnego zagrożenia dla płodu.

Stosowanie Debretin podczas karmienia piersią jest możliwe i nie wymaga odstawienia dziecka od piersi.

Środki ostrożności

Lek przechowywać należy w oryginalnym opakowaniu, w suchym miejscu o temperaturze nie przekraczającej 25°C. Ważne jest, by dzieci nie miały do niego dostępu.

Stwierdzono, że preparat nie ma wpływu na koncentrację pacjenta, a tym samym nie zmienia zdolności do kierowania pojazdami lub obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Debretin wchodzi w interakcje z niektórymi substancjami, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach i suplementach. Po połączeniu leku z zotepiną może nastąpić wzmocnienie działania przeciwcholinergicznego. Ponadto znane są przypadki działania synergicznego Debretin przy podaniu jednocześnie z rizatriptanem w leczeniu napadowych, migrenowych bólów głowy.

Dystrybucja na terenie Polski: Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma" S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.