Cholestil

Cholestil

Postać

Tabletki

Substancja czynna

Hymekromon

Wskazania

Choroby dróg żółciowych

  1. Co to jest Cholestil
  2. Dawkowanie leku
  3. Cholestil a alkohol
  4. Cholestil skutki uboczne
  5. Ciąża i okres karmienia piersią
  6. Interakcje z innymi lekami
  7. Środki ostrożności

Co to jest Cholestil

Cholestil to lek, który można kupić w aptece wyłącznie za okazaniem recepty. Jest stosowany w leczeniu chorób dróg żółciowych u osób dorosłych. Preparat ma postać tabletek zawierających 200 mg substancji czynnej, jest dostępny w opakowaniach po 50 sztuk. Produkt nie podlega refundacji. 

Jak działa Cholestil? Substancją czynną jest pochodna kumaryny, hymekromon. Ma on działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie dróg żółciowych oraz zwieracz Oddiego. Lek powoduje wzrost wydzielania żółci oraz usprawnia jej usuwanie przed drogi żółciowe. Dzięki temu procesowi wpływa zmniejszająco na zastój żółci, co z kolei przeciwdziała powiązanym z tym dolegliwościom, powstawaniu kamieni żółciowych oraz złogów cholesterolowych. Najwyższe stężenie w organizmie osiąga po 2-3 godzinach.

Cholestil skład

Jedna tabletka Cholestil zawiera 200 mg substancji czynnej hymekromonu.

Substancje pomocnicze to: stearynian magnezu, żelatyna, skrobia ziemniaczana, laurylosiarczan sodu.

Cholestil wskazania do stosowania

Na co stosuje się lek Cholestil? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, Cholestil jest wykorzystywany w leczeniu dolegliwości związanych z drogami żółciowymi. Wskazania do stosowania leku to:

  • czynnościowe zaburzenia dróg żółciowych u osób z niepowikłaną kamicą żółciową;
  • stany po operacji dróg żółciowych oraz pęcherzyka żółciowego;
  • brak łaknienia, zaparcia oraz nudności w związku ze zmniejszonym wydzielaniem żółci;
  • pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, zaburzeń dyspeptycznych, dyskinez.

Preparat może być stosowany u osób dorosłych.

Przeciwwskazania do stosowania

Istnieją stany oraz schorzenia, które wykluczają możliwość przyjmowania leku. Nie należy stosować Cholestil, jeśli u pacjenta występują:

  • niedrożność dróg żółciowych;
  • uczulenie na substancję czynną leku – hymekromon lub jakąkolwiek substancję zawarta w składzie Cholestil;
  • wrzodziejące zapalenie okrężnicy;
  • choroba Crohna;
  • ciężka niewydolność nerek.
  • ciężka niewydolność wątroby.

Ponadto niewskazane jest stosowanie Cholestil u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Dawkowanie leku

Producent zaleca wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia preparatem.

Jak stosować Cholestil? Zalecane dawkowanie Cholestil to 1 do 2 tabletek (200 – 400 mg) 3 razy dziennie. Preparat należy przyjmować na około 30 minut przed spożyciem posiłku. Tabletek nie powinno się dzielić na części.

Jeśli chodzi o to, jak długo przyjmować Cholestil, to leczenie powinno trwać 2 tygodnie. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki. Jeśli zdaniem pacjenta leczenie nie przynosi poprawy lub preparat działa zbyt mocno, należy zasięgnąć opinii specjalisty. Zgodnie z ulotką, w przypadku seniorów nie ma konieczności dostosowywania dawki.

Przyjęcie większej ilości preparatu od zalecanej

W przypadku ewentualnego zażycia większej dawki leku niż zalecana, konieczne będzie zasięgnięcie pomocy lekarza. Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania Cholestil.

Pominięcie przyjęcia dawki preparatu

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki zaleca, aby przyjąć ją w jak najszybszym czasie. Jeśli pacjent zapomniał o zażyciu dawki leku Cholestil nie należy jej uzupełniać przez przyjęcie dawki podwójnej.

Cholestil a alkohol

Aktualnie brak jednoznacznych informacji, które pozwoliłyby wnioskować o bezpieczeństwie lub ryzyku spożywania napojów alkoholowych podczas terapii.

Cholestil skutki uboczne

Wiele produktów leczniczych, w tym także Cholestil, może u niektórych osób powodować skutki uboczne. Podczas stosowania leku mogą wystąpić takie dolegliwości, jak:

  • reakcje nadwrażliwości;
  • biegunki;
  • uczucie ucisku bądź pełności w jamie brzusznej.

W razie pojawienia się jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Ciąża i okres karmienia piersią

Kobiety ciężarne, planujące mieć dziecko lub matki karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny zapytać lekarza o opinię.

Przyjmowanie hymekromonu podczas ciąży nie zostało w potwierdzone jako bezpieczne. U kobiet ciężarnych tabletki Cholestil można stosować tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna, że korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Dotychczas nie przeprowadzono wystarczających badań klinicznych, które pozwalają określić bezpieczeństwo stosowania preparatu podczas karmienia piersią. Dlatego też producent nie zaleca, aby matki w okresie laktacji stosowały ten lek.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli chodzi o Cholestil a inne leki, tabletki mogą wchodzić w interakcje z niektórymi produktami i osłabiać ich skuteczność. Dlatego też konieczne jest poinformowanie lekarza o preparatach przyjmowanych w ostatnim okresie, aktualnie oraz o tych, które planuje się stosować.

Działanie substancji czynnej zawartej w leku osłabia morfina. Skojarzone stosowanie Cholestil wraz z metoklopramidem ogranicza działanie obu preparatów.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zgodnie z informacją zawartą w ulotce, w razie pojawienia się objawów niewydolności nerek lub wątroby należy bezzwłocznie odstawić Cholestil. Środki ostrożności powinny zostać zachowane również w przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano powyższe objawy w przeszłości. Wówczas należy zasięgnąć porady lekarza przed zażyciem tabletek.

Bezwzględnym przeciwskazaniem do przyjmowania leku jest niewydolność nerek lub wątroby.

Wskazane jest zażywanie preparatu na 30 minut przed posiłkiem. Lek nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Produkt przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych. Nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży. Z tego względu preparat powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Nie należy stosować większych dawek, niż jest to zalecane. Cholestil powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Nie powinno się stosować wyrobu po upływie terminu ważności. Wskazane jest przechowywanie leku w oryginalnym opakowaniu.

Dystrybucja na terenie Polski: Adamed Pharma S.A.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #