Chlorchinaldin VP

chlorchinaldin-vp-opis-leku

Postać

tabletki do ssania

Substancja czynna

chlorochinaldol

Wskazania

infekcje gardła i jamy ustnej

 1. Chlorchinaldin VP co to jest
 2. Dawkowanie
 3. Skutki uboczne leku
 4. Interakcje z alkoholem
 5. Chlorchinaldin VP w ciąży i okresie laktacji
 6. Interakcje z innymi lekami
 7. Środki ostrożności

Chlorchinaldin VP co to jest

Chlorchinaldin VP to lek stosowany przy infekcjach gardła, jamy ustnej i dziąseł oraz na pleśniawki. Jest dostępny bez recepty, nie podlega jednak refundacji. Występuje w postaci tabletek do ssania w dawce 2 mg i dostępny jest w opakowaniach zawierających:

 • 20 sztuk,
 • 40 sztuk.

Jak działa Chlorchinaldin? Substancja czynna leku - chlorochinaldol -to chlorowcopochodna 8-hydroksychinoliny. Chlorochinaldol wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego też jest zalecany podczas leczenia zakażeń bakteryjnych dziąseł oraz jamy ustnej. Lek hamuje rozwój infekcji gardła oraz zwiększa produkcję śliny, dzięki czemu śluzówka jest w mniejszym stopniu narażona na wysychanie, a proces oczyszczania przebiega sprawniej. Ponadto preparat ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu grzybicy poantybiotykowej (zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po antybiotykoterapii) oraz przy pleśniawkach.

Pełny skład preparatu

Jedna tabletka do ssania Chlorchinaldin VP zawiera 2 mg substancji czynnej chlorochinaldolu.
Substancje pomocnicze to: sacharoza, stearynian magnezu, talk, kwas cytrynowy jednowodny, karmeloza sodowa.

Wskazania do stosowania

Kiedy stosować tabletki Chlorchinaldin? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, lek jest wskazany do stosowania przez osoby dorosłe i młodzież oraz dzieci przy:

 • zakażeniach bakteryjnych dziąseł i jamy ustnej;
 • zakażeniach grzybiczych jamy ustnej oraz gardła po antybiotykoterapii;
 • pleśniawkach.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą stosować ten preparat. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Dawkowanie

Jak stosować Chlorchinaldin? Preparat przyjmuje się doustnie. Tabletki należy ssać powoli – nie powinno się ich rozgryzać. Nie wskazane jest stosowanie leku podczas spożywania posiłku. Jeżeli chodzi o dawkowanie Chlorchinaldin, to lek należy stosować w zgodzie z informacjami zawartymi w ulotce bądź według zaleceń przekazanych przez lekarza lub farmaceutę. Ogólnie zaleca się, by przyjmować 1 tabletkę co 1-2 godziny. Maksymalna dawka wynosi 10 tabletek na dobę.

Czas stosowania tabletek powinien wynosić kilka kolejnych dni. Wskazana jest konsultacja z lekarzem, jeżeli po kilku dniach stosowania leku objawy utrzymują się lub nasilają. Należy uważać, by nie przyjmować prepratu przez zbyt długi okres oraz w dawkach wyższych niż zalecane.

Przyjęcie większej ilości leku niż zalecana

Stosując lek należy uważać, aby nie przekroczyć dziennej dopuszczalnej dawki. Jeśli jednak nastąpi przedawkowanie Chlorchinaldin, zaleca się niezwłoczną konsultację z lekarzem. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, do tej pory nie odnotowano przypadku przedawkowania leku. Z uwagi na dawkę substancji czynnej oraz ograniczone wchłanianie, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w wyniku przyjęcia zbyt dużej ilości leku jest niskie.

Zgodnie z dostępnymi danymi, chlorochinaldol należący do grupy chlorowcopochodnych chinoliny stosowany przez dłuższy okres czasu oraz w zwiększonych dawkach może skutkować zaburzeniem ze strony układu nerwowego w postaci neuropatii rdzeniowo-wzrokowej. Ewentualne reakcje są poprzedzone charakterystycznym zielonym zabarwieniem języka oraz moczu, a także bólem brzucha oraz biegunką. W razie przedawkowania preparatu należy wdrożyć leczenie objawowe, możliwe jest także wywołanie wymiotów oraz płukanie żołądka.

Pominięcie dawki preparatu

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć tabletkę Chlorchinaldin o określonej porze, to powinien przyjąć ją jak najszybciej. Jednak jeżeli pora zażycia kolejnej tabletki zbliża się, wówczas nie powinno się stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W takiej sytuacji zaleca się przyjęcie następnej tabletki o zwykłej porze i kontynuowanie terapii jak dotychczas.

Skutki uboczne leku

Tak jak i inne leki, tak również Chlorchinaldin może powodować skutki uboczne. U niektórych pacjentów mogą wystąpić takie dolegliwości, jak:

 • objawy w miejscu podania, jak reakcje alergiczne, swędzenie, podrażnienie błony śluzowej;
 • objawy ze strony układu immunologicznego, jak reakcje alergiczne, w tym pokrzywka lub wysypka u pacjentów z nadwrażliwością.

Częstotliwość występowania powyższych działań niepożądanych nie jest jednak możliwa do określenia na podstawie dostępnych danych. W razie wystąpienia jakichkolwiek reakcji ubocznych należy poinformować o tym fakcie lekarza lub farmaceutę.

Interakcje z alkoholem

Nie ma wystarczających informacji, które wskazywałyby na występowanie interakcji pomiędzy lekiem Chlorchinaldin a alkoholem.

Chlorchinaldin VP w ciąży i okresie laktacji

Kobiety ciężarne lub planujące mieć dziecko przed zastosowaniem preparatu powinny zapytać lekarza o opinię. Tabletki Chlorchinaldin VP w ciąży można stosować tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna, że jest to bezwzględnie wskazane. Aktualne wyniki badań odnośnie oddziaływania preparatu na przebieg ciąży, zdrowie przyszłej matki oraz rozwój płodu nie są wystarczające, by można było potwierdzić jego bezpieczeństwo.

Z uwagi na brak odpowiednich badań nad bezpieczeństwem stosowania chlorochinaldolu w okresie karmienia piersią, kobiety w trakcie laktacji nie powinny przyjmować tego leku.

 Interakcje z innymi lekami

Wskazane jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich środkach farmakologicznych, które pacjent stosuje obecnie lub przyjmował ostatnio, a także o tych, które zamierza zacząć stosować. Dotyczy to również leków bez recepty i suplementów.

Środki zawierające związki metali oraz jodu skojarzone z lekiem Chlorchinaldin mogą wpływać na osłabienie jego działania.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zgodnie z ulotką, jeśli mimo stosowania leku dolegliwości nie ustąpią po kilku dniach lub wręcz objawy nasilą się, należy zasięgnąć pomocy medycznej. W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne może być zażycie właściwego antybiotyku ogólnoustorojowego.  

Nie należy stosować wyższych dawek, niż jest to zalecane.

Niewskazane jest stosowanie leku podczas spożywania posiłków.

Tabletki Chlorchinaldin VP zawierają sacharozę, dlatego też pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharozy-izomaltazy, a także zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni go stosować. Zażywanie preparatu może mieć również w negatywny sposób oddziaływać na zęby.

Przyjmowanie preparatu może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych.

Należy zwrócić uwagę, aby miejsce, w którym produkt jest przechowywany było niedostępne dla małych dzieci. Preparat powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 °C, należy go chronić przed wilgocią oraz działaniem promieni słonecznych. Nie wolno stosować wyrobu po upływie terminu ważności. Zalecane jest przechowywanie leku w oryginalnym opakowaniu.

Produkt nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Dystrybutor na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #