Captopril

  1. Captopril co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Captopril w ciąży
  6. Captopril a karmienie piersią

Captopril co to jest

Lek Captopril stosowany jest w leczeniu chorób  układu sercowo-naczyniowego. Obecnie na rynku farmakologicznym dostępne są preparaty Captopril Jelfa oraz Captopril Polfarmex. Niezależnie od producenta, leku nie da się wykupić bez recepty. Preparat ma postać tabletek i występuje w dawkach:

  • 12,5 mg,
  • 25 mg,
  • 50 mg.

Substancją czynną preparatu jest kaptopryl, który należy do inhibitorów konwertazy angiotensyny.  Działanie leku polega na hamowaniu układu renina-angiotensyna-aldosteron. Angiotensyna powoduje zwężenie naczyń tętniczych oraz wzrost ciśnienia krwi. Ponadto pobudza wydzielanie aldosteronu w nadnerczach. Dzięki swoim właściwościaom Captopril obniża obwodowy opór naczyniowy oraz  zwiększa pojemność żylną, przez co redukowane jest obciążenie wstępne i następcze w komorze serca. W związku z tym lek może być skutecznie wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Captopril obniża ciśnienie tętnicze, a także wpływa korzystnie i ochronnie na naczynia, wykazując również właściwości przeciwmiażdżycowe.

Wskazania do stosowania

Tabletki Captopril stosuje się w:

  • leczeniu nadciśnienia tętniczego,
  • leczeniu przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego, gdy występuje osłabienie czynności skurczowej komór serca,
  • leczeniu nefropatii cukrzycowej towarzyszącej cukrzycy typu I, której towarzyszy białkomocz,
  • leczeniu pacjentów po zawale mięśnia sercowego - krótkoterminowo, od 24 h do 4 tygodni po zawale, o ile pacjent jest w stanie klinicznym dobrym lub długoterminowo,
  • długotrwałej profilaktyce objawowej niewydolności serca - jeśli stan pacjenta jest stabilny i występują bezobjawowe zaburzenia czynności lewej komory serca.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie u wszystkich pacjentów można stosować tabletki Captopril. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii jest nadwrażliwość na składniki leku lub występowanie u pacjenta obrzęków naczynioruchowych.

Dawkowanie preparatu

Wielu pacjentów zastanawia się, czy stosować Captopril pod język czy połykać? Tabletki najlepiej połykać w całości. Znajdująca się na nich linia pozwala wyłącznie na ułatwienie przełknięcia tabletki, nie może być wykorzystywana do podziału na dwie równe dawki. Dopuszcza się również podjęzykowe podanie leku - jest to zalecane przy wysokich skokach ciśnienia. 

Preparat, tak jak każdy lek, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który dobierając dawkowanie uwzględni indywidualną sytuację i stan zdrowia każdego pacjenta. Dawkowanie Captopril powinno zostać dostoswane do wysokości ciśnienia krwi. 

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak i Captopril możewywoływać działania niepożądane. Najczęściej występują dolegliwości związane z zaburzeniem snu, zawroty głowy, duszność i uporczywy kaszel, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wysypka, zaburzenia smaku oraz wiele innych. Każdorazowo wystąpienie nieoczekiwanych skutków ubocznych powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Interakcje z alkoholem

Leku nie należy łączyć z alkoholem. Trzeba pamiętać, że każdy lek w połączeniu z alkoholem może powodować skutki uboczne lub obniżać skuteczność przyjmowanego leku.

Captopril w ciąży

Leczenie preparatem nie jest wskazane podczas ciąży w I trymestrze, natomiast w późniejszych etapach producent w ulotce Captopril zaznacza, że leku nie należy stosować w ogóle. II oraz III trymestr ciąży jest całkowitym przeciwwskazaniem do rozpoczynania oraz kontynuowania terapii. U kobiet, które planują ciążę, należy rozważyć zastąpienie preparatu innymi lekami, w których znane jest dokładnie bezpieczeństwo oraz ryzyko dla rozwijającego się w łonie matki płodu.

U pacjentek, u których ciąża nie była planowana, ale została potwierdzona należy natychmiast zmienić sposób leczenia i wdrożyć inny preparat. Zaobserwowano bardzo poważne powikłania związane z rozwojem płodu u kobiet, które stosowały preparat w ciąży. Wśród nich wymienić można zaburzenia w zakresie czynności nerek, małowodzie czy opóźnienia obejmujące proces kostnienia kości czaszki. U noworodków, których matka zażywała lek Captopril w czasie ciąży należy bezwzględnie monitorować poziom ciśnienia krwi, gdyż zachodzi ryzyko wystąpienia niedociśnienia tętniczego.

Captopril a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią wcześniaków oraz noworodków w pierwszych tygodniach życia nie zaleca się terapii lekiem, ponieważ zachodzi przypuszczenie, że preparat mógłby wpłynąć negatywnie na układ sercowo-naczyniowy oraz nerki. Brak również wystarczających obserwacji i badań dotyczących wpływu leku na niemowlę. W przypadku nieco starszych dzieci należy dokładnie rozważyć korzyści dla matki płynące z zażywania Captopril pod język i porównać z ryzykiem dla dziecka. Jeśli terapia zostanie wznowiona, wówczas konieczne jest stałe monitorowanie tak, aby wychwycić wszystkie ewentualne działania niepożądane.

Dystrybutor na terenie Polski: VP Valeant Sp. z o.o. sp. j.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #