Bromergon

lek-bromergon
  1. Bromergon co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Postępowanie po przedawkowaniu
  4. Możliwe skutki uboczne
  5. Interakcje z alkoholem
  6. Bromergon w ciąży
  7. Bromergon a karmienie piersią

Bromergon co to jest

Bromergon to lek hamujący wydzielanie prolaktyny. Jest dostępny wyłącznie na receptę, a w określonych przypadkach podlega refundacji. W aptekach występuje jedna postać leku:

  • tabletki 2,5 mg, 30 sztuk.

Preparat zawiera substancję czynną bromokryptynę w postaci mezylanu. Bromokryptyna wpływa hamująco na wydzielanie prolaktyny, hormonu wytwarzanego w przysadce mózgowej.

Dzięki temu pozwala przywrócić prawidłowy cykl menstruacyjny w przypadku braku miesiączki i/lub owulacji, łagodzi objawy zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz pomaga zwalczać prolaktynowe gruczolaki przysadki. Ponadto obniża stężenie hormonu wzrostu u pacjentów z akromegalią, a w przypadku choroby Parkinsona zwalcza niedobór dopaminy i redukuje sztywność, drżenie i spowolnienie ruchów. Jednocześnie lek nie zmienia prawidłowych stężeń innych hormonów powstających w przysadce.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Bromergon zawiera 2,5 mg bromokryptyny w postaci mezylanu bromokryptyny.
Pozostałe składniki: butylohydroksyanizol, tragakanta, skrobia kukurydziana, żółcień chinolinowa (E104), laktoza, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa.

Wskazania do stosowania

Preparat stosuje się w leczeniu:

  • mlekotoku z normoprolaktynemią;
  • braku miesiączkowania lub zaburzeń cyklu menstruacyjnego;
  • hiperprolaktynemii z impotencją u mężczyzn;
  • gruczolaków przysadki wydzielających prolaktynę;
  • akromegalii;
  • choroby Parkinsona;
  • połogowego zapalenia piersi;

a także, jeśli to konieczne ze względów medycznych:

  • w zapobieganiu lub zatrzymywaniu laktacji u kobiet po porodzie.

Producent zaznacza, że lek nie powinien być stosowany rutynowo w profilaktyce lub leczeniu poporodowego obrzęku piersi. Jeśli jest to wystarczająco skuteczne, to zaleca się wykonywanie okładów na piersi i przyjmowanie standardowych leków przeciwbólowych.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparat nie powinien być przyjmowany, jeżeli u pacjenta występują:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku, a także na inne alkaloidy sporyszu;
  • choroba niedokrwienna serca oraz inne schorzenia sercowo-naczyniowe o ciężkim przebiegu;
  • stwierdzone w wywiadzie ciężkie zaburzenia psychiczne lub ich objawy;
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze;
  • nadciśnienie u kobiet ciężarnych, w tym również rzucawka, stan przedrzucawkowy lub nadciśnienie tętnicze z powodu ciąży;
  • nadciśnienie tętnicze po urodzeniu dziecka i w trakcie połogu.

Dotychczas nie zgromadzono danych, które potwierdzałyby skuteczność leku w zwalczaniu łagodnych dolegliwości piersi i symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie leku Bromergon ustala lekarz uwzględniając indywidualną sytuację pacjenta. Zaleca się, aby terapię rozpoczynać od możliwie najniższych dawek, a następnie je zwiększać. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa wynosi 30 mg bromokryptyny.

 

Schemat leczenia zależy od choroby pacjenta. Niezależnie od przyczyny podania tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku, połykając w całości i popijając szklanką wody. W celu uzyskania odpowiedniej dawki tabletki można dzielić na pół.

Profilaktyka lub hamowanie laktacji po porodzie ze wskazań medycznych oraz połogowe zapalenie piersi

Pierwszego dnia stosowania należy przyjąć pół tabletki podczas śniadania oraz pół tabletki podczas kolacji. Następnie przez 14 dni zażywać 1 tabletkę 2 razy na dobę. Aby nie doszło do rozpoczęcia laktacji stosowanie leku rozpoczyna się kilka godzin po porodzie lub przerwaniu ciąży aborcji, ale nigdy przed ustabilizowaniem ważnych czynności życiowych. W 2 Lub 3 dniu leczenia może nastąpić wydzielanie małych ilości pokarmu, jednak zażywanie preparatu przez następny tydzień pozwala je zahamować. W przypadku połogowego zapalenia piersi może być konieczne dodatkowe podanie antybiotyku.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego i niepłodność u kobiet

Stosując Bromergon na zaburzenia miesiączkowania i płodności zaleca się rozpoczęcie leczenia od przyjmowania pół tabletki (1,25 mg) 2-3 razy na dobę. Jeśli nie nastąpi oczekiwana poprawa stanu pacjentki, to należy stopniowo zwiększać dawkę do 1 tabletki (2,5 mg) 2 lub 3 razy na dzień. Czas leczenia trwa aż do unormowania cyklu menstruacyjnego i/lub przywrócenia owulacji, a w razie konieczności można przedłużyć terapię o kilka uregulowanych cykli.

Hiperprolaktynemia z impotencją u mężczyzn

Leczenie rozpoczyna się od przyjmowania połowy tabletki (1,25 mg) 2-3 razy na dobę. Następnie dawkę należy stopniowo zwiększyć do 5-10 mg na dobę.

Gruczolaki przysadki mózgowej wydzielające prolaktynę

Zalecana dawka początkowa Bromergon wynosi pół tabletki (1,25 mg) 2-3 razy na dobę. Dawkę tę należy stopniowo zwiększyć do takiej, która pozwoli na oczekiwane zatrzymanie wydzielania prolaktyny do krwi. Najczęściej jest to kilka tabletek dziennie.

Akromegalia

Leczenie choroby rozpoczyna się od stosowania połowy tabletki (1,25 mg) 2 lub 3 razy na dobę. Dawkę należy stopniowo zwiększyć do 10 mg-20 mg na dobę – dokładna dobowa ilość leku zależy od odpowiedzi pacjenta i ewentualnych działań niepożądanych.

Choroba Parkinsona

Przez pierwszy tydzień zaleca się stosowanie pół tabletki (1,25 mg) na dobę, najlepiej podczas wieczornego posiłku. Następnie należy powoli i ostrożnie zwiększać ilość leku aby ustalić minimalną skuteczną dawkę dla pacjenta. W tym celu dobową dawkę zwiększa się co tydzień o 1,25 mg na dobę i podaje w 2-3 dawkach podzielonych. Efekty leczenia Bromergon w chorobie Parkinsona są widoczne po 6-8 tygodniach terapii.

Gdy nie uda się osiągnąć poprawy stanu pacjenta, lekarz może zadecydować o ponownym zwiększeniu dawki, tym razem o 2,5 mg co tydzień. Jeśli pojawią się skutki uboczne, należy powrócić do niższej dawki i zatrzymać jej zwiększanie. Po upływie minimum tygodnia, jeśli efekty niepożądane miną, można ponownie zwiększać dawkę. Najczęściej stosowana ilość leku wynosi 10- 30 mg na dobę, zarówno gdy jest stosowany samodzielnie, jak i w terapii skojarzonej.

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby tempo wydalania leku może być wolniejsze. W trakcie dostosowywania dawki może również wystąpić wzrost stężenia bromokryptyny w osoczu.

Jeśli u osób przyjmujących lewodopę występują zaburzenia poruszania się, to zaleca się obniżenie jej dawki przed wdrożeniem bromokryptyny. Po osiągnięciu zadowalającej odpowiedzi na leczenie można kontynuować zmniejszanie dawki lewodopy, a czasami nawet całkowicie zrezygnować z jej przyjmowania.

Postępowanie po przedawkowaniu

W przypadku zażycia zbyt dużej ilości leku mogą wystąpić:

  • zawroty głowy,
  • senność,
  • letarg,
  • omamy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
  • niedociśnienie ortostatyczne,
  • tachykardia.

W razie przedawkowania Bromergon pacjentowi podaje się węgiel aktywowany. Konieczne może być także wykonanie płukania żołądka. W przypadku ostrego zatrucia należy wdrożyć leczenie objawowe, a jeśli pojawią się wymioty lub omamy zaleca się Metoklopramid.

Możliwe skutki uboczne

U części pacjentów mogą pojawić się skutki uboczne Bromergon. Możliwe działania niepożądane zostały wymienione w ulotce leku według częstości występowania.

Często w trakcie stosowania leku zdarzały się bóle głowy, zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, zaparcia oraz przekrwienie błony śluzowej nosa.

Niezbyt często pojawiały się: omamy, splątanie, dyskinezje, pobudzenie psychomotoryczne, zmęczenie, skurcze mięśni, spadek ciśnienia tętniczego, niedociśnienie ortostatyczne mogące rzadko prowadzić do omdleń, suchość w jamie ustnej, alergiczne zapalenie skóry, utrata włosów.

Rzadko u pacjentów występowały: bezsenność, zaburzenia psychiczne, parestezje, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, szumy w uszach, tachykardia, bradykardia, zaburzenia rytmu serca wysięk do osierdzia, zaciskające zapalenie osierdzia, wysięk do opłucnej, zwłóknienie opłucnej, zapalenie opłucnej, zwłóknienie płuc, bóle brzucha, biegunka, zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnowej, wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, duszność, obrzęki obwodowe.

Bardzo rzadko w trakcie terapii pojawiały się: nagłe zasypianie, zwłóknienie zastawek serca, przemijająca bladość palców dłoni i stóp wywoływana niskimi temperaturami (szczególnie u osób z zespołem Raynauda w wywiadzie), zespół przypominający złośliwy zespół neuroleptyczny po nagłym odstawieniu bromokryptyny.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeżeli wystąpi którykolwiek z poniższych wczesnych objawów:

  • duszności,
  • utrudnione oddychanie,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • bóle pleców,
  • obrzęk nóg.

Oprócz wyżej wymienionych skutków ubocznych mogą także wystąpić inne, których częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych. Należy do nich niezdolność do oparcia się pokusie lub przymusowi wykonania czynności, które mogą być szkodliwe dla pacjenta lub pozostałych osób, jak np.:

  • uprawianie hazardu pomimo poważnych konsekwencji osobistych lub rodzinnych,
  • zmiana lub nasilenie zachowań i zainteresowań seksualnych,
  • napady objadania się lub kompulsywnego jedzenia,
  • niekontrolowany zakupoholizm.

Interakcje z alkoholem

Nie należy łączyć leku Bromergon z alkoholem. W ulotce zaznaczono, że alkohol może nasilać działania uboczne preparatu. Picie napojów wyskokowych może zmniejszać tolerancję bromokryptyny.

Bromergon w ciąży

Bromokryptyna pozwala na unormowanie cyklu owulacyjnego, dzięki czemu wspomaga zajście w ciąże u pacjentek z zaburzeniami jajeczkowania. Po udanym zapłodnieniu lek należy jak najszybciej odstawić, o ile nie występują wskazania do kontynuacji terapii. Bromergon w ciąży można stosować tylko w sytuacjach, gdy jest to konieczne dla zdrowia pacjentki. W badaniach klinicznych wykazano, że przedłużenie terapii nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży lub porodu.

Po odstawieniu leku u ciężarnych pacjentek z gruczolakiem przysadki należy dokładnie monitorować przebieg ciąży. Jeśli u kobiety wystąpią objawy znacznego powiększenia gruczolaków typu prolaktynoma, jak bóle głowy czy ograniczenie pola widzenia, to zaleca się rozważyć ponowne wdrożenie bromokryptyny lub leczenie operacyjne.

Bromergon a karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku Bromergon podczas karmienia piersią, ponieważ preparat hamuje wydzielanie pokarmu kobiecego.

Dystrybucja na terenie Polski: Sandoz Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #