Brodacid

lek-brodacid-na-kurzajki

Postać

płyn na skórę

Substancja czynna

kwas mlekowy, kwas salicylowy

Wskazania

brodawki

 1. Brodacid co to jest
 2. Dawkowanie preparatu
 3. Możliwe skutki uboczne
 4. Brodacid w ciąży i okresie laktacji
 5. Środki ostrożności

Brodacid co to jest

Brodacid (50,4 mg + 100 mg)/g to lek na kurzajki do stosowania miejscowego. Jest dostępny w aptekach bez recepty.  Występuje w postaci płynu do nanoszenia na skórę, w opakowaniach o pojemności  8 g.

Lek zawiera 2 substancje czynne - kwas mlekowy oraz kwas salicylowy. Kwas salicylowy działa keratolitycznie, czyli zmiękczająco i rozpulchniająco. Tym samym Brodacid ułatwia złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Z kolei kwas mlekowy posiada właściwości żrące, dzięki czemu niszczy zrogowaciały naskórek. W leku zastosowano także m.in. substancję pomocniczą dimetylosulfotlenek, która zwiększa przenikanie substancji czynnych w głąb tkanki.

Pełny skład preparatu

Jaki jest skład Brodacid? 1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego w postaci 90% roztworu kwasu mlekowego oraz 100 mg kwasu salicylowego.
Substancje pomocnicze to: nitroceluloza (2:1) + octan etylu, dimetylosulfotlenek.

Wskazania do stosowania

Zaleca się stosowanie Brodacid płyn na brodawki zwykłe, mozaikowe, brodawki stóp oraz brodawki okołopaznokciowe.

Kiedy nie stosować tego leku

Pomimo dostępności bez recepty płyn nie może być stosowany w przez niektórych pacjentów. Przeciwwskazania stanowią zwłaszcza:

 • nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik leku,
 • wiek pacjenta poniżej 2 lat,
 • u kobiet - ciąża oraz okres karmienia piersią.

Ponadto leku nie można używać:

 • na zmiany na twarzy, na zmiany zlokalizowane w okolicy oczu oraz na błonach śluzowych,
 • na zmienioną zapalnie lub zakażoną skórę,
 • w celu leczenia brodawek płaskich,
 • na znamiona, zarówno owłosione jak i nieowłosione.

Dawkowanie preparatu

Leczenie kurzajek polega na zewnętrznym zastosowaniu leku. Zalecane dawkowanie Brodacid to nakładanie płynu na powierzchnię brodawki 2 razy na dobę.

Pacjenci szukają informacji o tym, jak stosować Brodacid płyn na brodawki? Leku należy zawsze używać zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce lub zgodnie z instrukcją lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Podczas aplikacji można zastosować poniższych schemat:

 1. Odpowiednio przygotuj skórę do nałożenia leku – płyn powinien być aplikowany na czystą i osuszoną skórę, wyłącznie na powierzchnię brodawki.
 2. Odkręć butelkę, wyjmij aplikator i odczekaj chwilę, by nadmiar leku spłynął do opakowania.
 3. Posmaruj powierzchnię brodawki przy pomocy aplikatora. Unikaj kontaktu preparatu z oczami, błonami śluzowymi i zdrową skórą.
 4. Dokładnie zamknij butelkę – produkt należy chronić przed odparowaniem.
 5. Po aplikacji odczekaj, aż płyn zaschnie, tworząc białą błonkę na brodawce.

Jak długo stosować Brodacid? Czas leczenia bywa różny u różnych pacjentów. Może wynosić od kilkunastu dni do maksymalnie 6 - 8 tygodni.

Stosowanie u dzieci

Leczenie płynem Brodacid u dzieci w wieku 2-12 lat powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia preparatu nie należy stosować.

Możliwe skutki uboczne

Jak wszystkie środki farmakologiczne, tak również ten lek może powodować działania niepożądane. Skutki uboczne Brodacid mogą obejmować pieczenie skóry otaczającej brodawkę oraz powstawanie nadżerek powodujących przemijające przebarwienia.

Należy niezwłocznie odstawić preparat i skonsultować się z lekarzem, jeżeli na skutek stosowania płynu wystąpi rozległe zaczerwienienie skóry wokół kurzajki lub dojdzie do wystąpienia innych działań niepożądanych.

Czy możiwe jest przedawkowanie Brodacid?

Podczas stosowania leku w zalecanych dawkach i zgodnie ze wskazanym sposobem aplikacji nie zgłaszano przedawkowania.

Brodacid w ciąży i okresie laktacji

Dotychczas nie przeprowadzono badań, które dostarczyłyby danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania płynu u kobiet ciężarnych oraz pacjentek karmiących piersią. W związku z tym nie można stosować Brodacid w ciąży, a także podczas karmienia dziecka piersią.

Środki ostrożności

Mimo, że lek jest dostępny bez recepty, przed jego użyciem należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Preparat przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Należy aplikować go tylko na powierzchnię brodawek. Jeżeli dojdzie do doustnego przyjęcia płynu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jeśli wystąpi podrażnienie skóry należy odstawić preparat.

Preparat musi być aplikowany ostrożnie. Należy unikać kontaktu płynu i jego oparów z drogami oddechowymi, oczami i błonami śluzowym. Jeśli preparat dostanie się do oczu lub błon śluzowych, należy jak najszybciej obficie przemyć te miejsca czystą wodą.

Płyn zawiera kwas salicylowy, który wchłania się przez skórę. Nie powinien być nakładany na niezmienioną chorobowo skórę ani na skórę uszkodzoną, ponieważ kwas salicylowy może spowodować wówczas ogólnoustrojowe efekty uboczne. Jeżeli lek znajdzie się na zdrowej skórze, np. wokół brodawki, należy niezwłocznie zmyć go wodą.

Płyn Brodacid na kurzajki należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Ważne by lek znajdował się poza zasięgiem dzieci.

Produkt jest łatwopalny - nie należy używać go w pobliżu źródeł ognia i ciepła.

Dystrybucja na terenie Polski: Grupa Inco S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
 • #