Borasol

płyn-borasol

Postać

roztwór na skórę

Substancja czynna

kwas borowy

Dostępność

bez recepty

Wskazania

odkażanie zmienionej chorobowo skóry

  1. Borasol co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Borasol w ciąży i okresie laktacji
  5. Środki ostrożności
  6. Interakcje z innymi lekami

Borasol co to jest

Borasol to roztwór na skórę o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Jest sprzedawany bez recepty. Dostępne są różne wielkości opakowań leku:

  • 100 g,
  • 200 g,
  • 500 g,
  • 1000 g.

Preparat przeznaczony jest do odkażania skóry uszkodzonej, ze zmianami lub po stłuczeniach. Substancja czynna, czyli kwas borowy po miejscowym zastosowaniu na skórę lub błony śluzowe jest łatwo wchłaniana – jego przyswajalność wynosi ponad 90%. Maksymalne stężenie leku jest obserwowane po upływie 2-3 godzin od podania. Kwas borowy nie wiąże się z białkami, a jego ogólnoustrojowa dostępność po aplikacji na skórę bez uszkodzeń jest niewielka.

 

Wskazania do stosowania

Preparat ma działanie antybakteryjne i służy do odkażania:

  • skóry po oparzeniach lub stłuczeniach;
  • skóry i naskórka z uszkodzeniami;
  • wyprysków;
  • skóry ze stanami zapalnymi;
  • obrzęków zapalnych tkanek miękkich,
  • zewnętrznych narządów moczopłciowych w stanach zapalnych.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu nie należy stosować, jeśli pacjent wykazuje nadwrażliwość na kwas borowy lub nie ukończył jeszcze 11 roku życia.

Leku nie należy aplikować do oczu, na otwarte skaleczenia i rany o dużych powierzchniach. Zabronione jest również picie roztworu Borasol.

Pełny skład preparatu

W 1 g roztworu Borasol znajduje się 30 mg kwasu borowego.
Substancją pomocniczą jest woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu

Roztwór przeznaczony jest do stosowania wyłącznie zewnętrznie. Można wykonywać z niego okłady, płukania oraz przymoczki. Zalecane dawkowanie Borasol to przecieranie zmienionej chorobowo skóry od 2 do 3 razy na dobę. Czas stosowania powinien być możliwie jak najkrótszy.

Zastosowanie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli dojdzie do przedawkowania Borasol, należy jak najszybciej umyć powierzchnię skóry, na którą został zaaplikowany lek czystą wodą i zasięgnąć opinii lekarza. W przypadku połknięcia leku należy niezwłocznie udać się do lekarza lub oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Możliwe skutki uboczne

Podczas terapii mogą pojawić się działania niepożądane. Jeśli mają one silny przebieg, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Skutki uboczne Borasol mogą wystąpić np. w przypadku nanoszenia na uszkodzoną skórę. Zaliczają się do nich: biegunka, wymioty, brak apetytu, wysypka skórna, złuszczanie się naskórka, senność, gorączka, skąpomocz, uszkodzenie nerek, drgawki, zapaść, śpiączka.

Ponadto podczas długotrwałego używania kwasu borowego może dojść do zatrucia preparatem. Charakterystyczne objawy to: zapalenie skóry, niedokrwistość, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia miesiączkowania, drgawki, wyłysienie.

Borasol w ciąży i okresie laktacji

Przed rozpoczęciem stosowania roztworu kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny zapytać lekarza o opinię. Dotychczas nie wykonywano badań nad bezpieczeństwem płynu w tej grupie pacjentek.

Środki ostrożności

Lek powinien być przechowywany w zamkniętym, oryginalnym opakowaniu, w zacienionym miejscu o temperaturze nie przekraczającej 25°C. Preparat należy również chronić przed dostępem dzieci.

Jeśli po zastosowaniu kwasu borowego pojawi się podrażnienie lub zaczerwienienie skóry, lek należy odstawić. Zalecana jest również konsultacja z lekarzem.

Preparatu nie można stosować długotrwale, ponieważ niesie to ryzyko ciężkich skutków ubocznych.

Lek nie zmienia zdolności pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Zaobserwowano interakcje pomiędzy Borasol, a następującymi substancjami:

  • balsamem peruwiańskim,
  • czwartorzędowymi zasadami amoniowymi,
  • koloidalnymi roztworami srebra,
  • metenaminą,
  • taniną,
  • węglanami,
  • wodorotlenkami zasadowymi.

Dystrybutor na terenie Polski: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne "PROLAB" Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #