Allegra

Allegra

Nazwa handlowa

Feksofenadyna

Nazwa międzynarodowa

Feksofenadyna

Dostępność

Bez recepty

Postać

Tabletki

Dawka

120 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Feksofenadyna

Działanie

Przeciwhistaminowe

Ciąża

Należy skontultować się z lekarzem

Karmienie piersią

Należy skonsultować się z lekarzem

Allegra co to jest?

Allegra 120 mg to lek przeciwhistaminowy w postaci tabletek stosowany na katar sienny. Dostępny jest w aptekach bez recepty i nie podlega refundacji. Tabletki Allegra sprzedawane są w opakowaniach po 10 szt. Substancją czynną preparatu jest feksofenadyna.

Jak działa Allegra? Lek łagodzi objawy kataru siennego takie jak:

 • swędzenie nosa,
 • katar,
 • kichanie,
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Mechanizm działania preparatu polega na blokowaniu receptorów histaminowych typu I. Jednocześnie lek nie powoduje senności oraz nie ma właściwości uspokajających. Po podaniu doustnym substancja czynna jest szybko wchłaniana przez organizm. Maksymalne stężenie leku występuje w ciągu 1-3 godzin od zażycia. Feksofenadyna jest wydalana głównie z żółcią, a także w niewielkim stopniu w postaci niezmienionej wraz z moczem.

Wskazania do stosowania

Kiedy stosować lek Allegra? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, produkt jest zalecany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa takich jak:

 • katar,
 • kichanie,
 • swędzenie i uczucie zatkanego nosa,
 • zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu.

Preparat może być stosowany u osób dorosłych i dzieci po ukończeniu 12 roku życia.

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatu

Niewskazane jest stosowanie produktu Allegra u dzieci poniżej 12 lat. Kobiety w ciąży nie powinny stosować preparatu, o ile lekarz nie uzna, że jest to bezwzględnie konieczne. Zażywania leku nie zaleca się również matkom karmiącym. Ponadto przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest nadwrażliwość na chlorowodorek feksofenadyny lub jakikolwiek inny ze składników zawartych w produkcie.

Pełny skład preparatu

1 tabletka powlekana Allegra zawiera 120 mg substancji czynnej chlorowodorku feksofenadyny.
Substancje pomocnicze zawarte w rdzeniu tabletki to: stearynian magnezu, żelowana skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa.
Skład otoczki: dwutlenek tytanu, bezwodna krzemionka koloidalna, powidon, hypromeloza E-5, mieszanina tlenków żelaza, hypromeloza E-15, makrogol 400.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Allegra 120 mg? Zalecane dawkowanie leku dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia to 1 tabletka na dobę. Preparat najlepiej zażywać przed posiłkiem. Tabletki należy połykać w całości i popić szklanką wody.

Jak długo można stosować tabletki Allegra? Jeżeli po 5 dniach leczenia stan pacjenta nie ulegnie poprawie, to należy skonsultować się z lekarzem.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Stosując lek należy uważać, aby nie przekroczyć dziennej dopuszczalnej dawki. Jeśli dojdzie do  przedawkowania Allegra konieczne jest, by jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, zażycie zbyt dużej dawki leku może spowodować działania niepożądane obejmujące:

 • senność,
 • zawroty głowy,
 • suchość w jamie ustnej,
 • zmęczenie.

Pominięcie przyjęcia dawki preparatu

Jeżeli pacjent zapomniał zażyć tabletkę leku, to nie powinien jej uzupełniać poprzez podwajanie kolejnej dawki. W takim przypadku zaleca się przyjąć kolejną dawkę o ustalonej porze i kontynuowanie leczenia jak dotychczas.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak i inne leki, tak również Allegra może powodować skutki uboczne u niektórych pacjentów. Należy odstawić preparat i niezwłocznie udać się do lekarza jeżeli wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej. Mogą to być m.in.:

 • trudności w oddychaniu,
 • obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Ponadto podczas badań nad lekiem zaobserwowano następujące działania niepożądane:

Często,  u od 1 na 100 osób do mniej niż 1 na 10 osób: zawroty głowy, senność, bóle głowy, nudności, wymioty.

Niezbyt często, u od 1 na 1000 osób do mniej niż 1 na 100 osób: zmęczenie, senność.

Ponadto zgłaszano inne skutki uboczne Allegra, jednak ich częstości występowania nie da się ustalić z powodu zbyt małej liczby danych. Obejmowały one: trudności w oddychaniu; ciężkie reakcje alergiczne objawiające się poprzez obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła; trudności w zasypianiu; zaburzenia snu; koszmary senne; wyraziste sny; nerwowość; nieregularną lub przyspieszoną czynność serca; uczucie ucisku w klatce piersiowej; biegunkę; pokrzywkę; wysypkę skórną; nagłe zaczerwienienie skóry; świąd.

W przypadku nasilenia się któregokolwiek ze skutków ubocznych lub pojawienia się innych reakcji niepożądanych niż wymienione należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Należy poinformować lekarza oraz zachować szczególną ostrożność w trakcie terapii, jeśli u pacjenta występują poniższe stany lub choroby:

 • choroby układu krążenia, aktualnie lub w przeszłości – lek może powodować przyspieszenie akcji serca lub nieregularne bicie serca;
 • zaburzenia czynności wątroby;
 • zaburzenia czynności nerek;
 • podeszły wiek.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek preparatu.

Ryzyko wpływu produktu leczniczego Allegra na sprawność psychomotoryczną pacjenta jest niskie. Pacjenci podczas terapii zazwyczaj mogą prowadzić pojazdy oraz obsługiwać maszyny. Zaleca się jednak najpierw sprawdzić swoją osobniczą reakcję na lek, ponieważ wśród możliwych skutków ubocznych znajdują się m.in. zawroty głowy oraz senność. W razie pojawienia się tego typu działań niepożądanych pacjent powinien powstrzymać się od prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych będących w ruchu.

Należy zwrócić uwagę, aby przechowywać lek w miejscu będącym poza zasięgiem dzieci. Ponadto preparat powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Nie wolno stosować wyrobu po upływie terminu ważności, który oznaczony jest na opakowaniu.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem przyjmowania Allegra wskazane jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich preparatach, jakie pacjent stosuje aktualnie oraz stosował w ostatnim czasie. Zaleca się również skonsultować wdrażanie nowych leków podczas terapii.

Stopień wchłaniania feksofenadyny może się zmienić pod wpływem środków farmakologicznych taki jak:

 • leki zobojętniające,
 • leki zawierające w składzie magnez,
 • leki zawierające glin.

Z tego powodu zaleca się zachować minimum ok. 2 godziny przerwy pomiędzy zastosowaniem dawki Allegra a przyjęciem preparatu o działaniu zobojętniającym.

Allegra w ciąży

Kobiety ciężarne oraz pacjentki planujące mieć dziecko w najbliższym czasie powinny zapytać lekarza o opinię przed zastosowaniem tego preparatu. Lek Allegra w ciąży można stosować tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna, że jest to bezwzględnie konieczne. 

Allegra a karmienie piersią

W trakcie karmienia piersią stosowanie produktu Allegra jest niewskazane.

Dystrybutor na terenie Polski: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Allegra
 • #