Advantan

advantan-opis-leku

Nazwa handlowa

Aceponian metyloprednizolonu

Nazwa międzynarodowa

Aceponian metyloprednizolonu

Dostępność

Na receptę

Postać

Krem, maść, emulsja na skórę

Dawka

1 mg

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Aceponian metyloprednizolon

Opakowanie

15 mg, 15 g, 25 g, 30g

Działanie

Przeciwświądowe, przeciwzapalne

Ciąża

Stosowanie nie jest zalecane

Karmienie piersią

Stosowanie wymaga zachowania szczególnej ostrożności

Advantan co to jest?

Advantan jest lekiem stosowanym na zmiany skórne w postaci wyprysku. Bez względu na wariant dostępny jest wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Występuje w trzech postaciach: emulsji na skórę, kremu oraz maści. Każda z nich zawiera dawkę substancji czynnej 1 mg/g. Dostępne są:

 • emulsja na skórę w tubie o pojemności 15 mg,
 • krem w tubach o pojemności 15 g, 25 g oraz 30 g,
 • maść w tubach o pojemności 15 g, 25 g oraz 30 g.

Substancją czynną zawartą w każdej postaci preparatu jest aceponian metyloprednizolonu. Lek klasyfikowany jest jako glikokortykosteroid o silnym działaniu. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego, w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry oraz reakcji alergicznych. Charakteryzuje się działaniem przeciwświądowym, przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne. Zawarte w nim substancje stosowane miejscowo na skórę powodują ustąpienie objawów, do których należą wysięk, rumień, obrzęk, ból, świąd i pieczenie. Substancja czynna wchłania się przez skórę, a jej stężenie w warstwie zrogowaciałej naskórka oraz w skórze właściwej stopniowo zmniejsza się od warstw zewnętrznych do warstw wewnętrznych. Jej metabolit silniej wiąże się z receptorem kortykosteroidowym, co dowodzi o bioaktywacji leku w skórze.

Pełny skład preparatu

1 g emulsji Advantan na skórę zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.
Pozostałe substancje: wosk biały, parafina ciekła, wazelina biała, Dehymuls E, woda oczyszczona.

1 g kremu Advantan zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.
Pozostałe substancje: oleinian decylu, monostearynian glicerolu, alkohol cetostearylowy, tłuszcz stały (Witepsol W 35), trójgliceryd mieszaniny kwasów tłuszczowych (Softisan 378), stearynian makrogolu, glicerol 85%, edetynian disodu, alkohol benzylowy, butylohydroksytoluen, woda oczyszczona.

1 g maści Advantan zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.
Pozostałe substancje: wazelina biała, parafina ciekła, wosk mikrokrystaliczny, uwodorniony olej rycynowy.

Wskazania do stosowania

Preparat stosowany jest w przebiegu następujących chorób skórnych:

 • kontaktowego zapalenie skóry,
 • wyprysku, np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry,
 • wyprysku niealergicznego,
 • wyprysku potnicowego,
 • wyprysku u dzieci.

Kiedy nie stosować tego leku

Leku Advantan nie należy stosować u osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Wśród przeciwwskazań wymieniono także:

 • zmiany skórne, które zostały wywołane chorobami wirusowymi, takimi jak ospa wietrzna lub półpasiec,
 • zakażenia grzybicze,
 • zakażenia skóry o podłożu bakteryjnym, np. zmiany kiłowe lub gruźlicze,
 • występujące na skórze owrzodzenia,
 • trądzik,
 • trądzik różowaty,
 • okołowargowe zapalenie skóry,
 • poszczepienne odczyny miejscowe,
 • zanikowe choroby skóry (atrofię).

Lek nie powinien być stosowany również u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia.

Dawkowanie preparatu

Emulsja, krem oraz maść przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zmienioną chorobowo skórę.

Osoby dorosłe

Zalecane dawkowanie Advantan u osób dorosłych to nakładanie cienkiej warstwy preparatu 1 raz na dobę. W ulotce zaznaczono, iż kuracja nie powinna być dłuższa, niż 12 tygodni.

Dzieci oraz młodzież

U młodzieży oraz dzieci, które ukończyły 2 rok życia, zalecane dawkowanie jest takie samo, jak u osób dorosłych. Maksymalny czas leczenia jest jednak zdecydowanie krótszy. U pacjentów w wieku 2-17 lat nie należy stosować leku dłużej, niż 4 tygodnie. Ponadto u dzieci należy zachować szczególną ostrożność oraz nie stosować opatrunków okluzyjnych na zmienionej chorobowo skórze, na którą nałożono preparat.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również ten preparat może u niektórych pacjentów wywoływać występowanie działań niepożądanych, które różnią się w zależności od wariantu stosowanego preparatu.

Należy mieć na uwadze, że poza wymienionymi niżej skutkami ubocznymi w trakcie stosowania kortykosteroidów miejscowych mogą wystąpić również objawy ogólnoustrojowe. Wynika to z wchłaniania leku do krwiobiegu.

Działania niepożądane dotyczące maści

U osób używających Advantan maść często obserwowano dolegliwości związane ze stanem zapalnym mieszków włosowych oraz uczuciem pieczenia w miejscu, w którym lek został naniesiony na skórę.

Niezbyt często pojawiały się problemy obejmujące: krosty, pęcherzyki, ból, świąd skóry, rumień, pęknięcia skóry, grudki w miejscu aplikacji, rozszerzenie naczyń krwionośnych powierzchownych.

Z nieznaną częstotliwością obserwowano: reakcje nadwrażliwości na preparat, reakcje nadwrażliwości skóry, nadmierne owłosienie, ścieńczenie skóry (atrofię), trądzik, rozstępy, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienia na skórze, zaburzenia widzenia - nieostre widzenie.

Działania niepożądane dotyczące kremu

W przypadku pacjentów stosujących krem Advantan często notuje się występowanie działań niepożądanych takich, jak świąd oraz uczucie pieczenia w miejscu podania.

Niezbyt często pojawiają się następujące skutki uboczne: suchość skóry, rumień, zapalenie mieszków włosowych, pęcherzyki, wysypka, uczucie mrowienia oraz drętwienia w miejscu stosowania kremu, nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie.

Wśród działań niepożądanych zgłaszanych rzadko znajdują się: obrzęk oraz podrażnienia w miejscu podania, grzybicze zapalenie skóry, zapalenie tkanki łącznej w miejscu, w którym zastosowano lek, trądzik, pęknięcia skóry, ropny stan zapalny skóry, ścieńczenie skóry (atrofia), rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych.

Zgłaszane były także przypadki nadmiernego owłosienia, nieostrego widzenia, rozstępów, odbarwienia skóry, zapalenia okołoustnego oraz reakcji nadwrażliwości skóry, jednak częstotliwość ich występowania nie jest znana.

Działania niepożądane dotyczące emulsji

W przypadku stosowania preparatu w postaci emulsji działania niepożądane występujące często są takie same, jakie mogą towarzyszyć stosowaniu preparatu w postaci kremu.

Niezbyt często pojawiają się: grudki w miejscu aplikacji, podrażnienie, wyprysk, pęcherzyki, rumień, suchość skóry, tłusta skóra, ścieńczenie skóry, liszajec, wybroczyny, obrzęki obwodowe.

Skutki uboczne o nieznanej częstości występowania, które mogą się pojawić po zastosowaniu emulsji, to trądzik, nadmierne owłosienie, zapalenie mieszków włosowych w miejscu aplikacji, reakcje nadwrażliwości na lek, teleangiektazja, zapalenie skóry wokół ust, rozstępy skórne, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości skóry i zaburzenia ostrości wzroku.

Advantan w ciąży

Stosowanie preparatu u kobiet ciężarnych nie jest zalecane, ponieważ nie uzyskano dotychczas wystarczających danych, które świadczyłyby o bezpieczeństwie terapii w okresie ciąży. W I trymestrze lek jest całkowicie przeciwwskazany, natomiast w II oraz III trymestrze może zostać wdrożony tylko wówczas, gdy w ocenie lekarza potencjalne korzyści dla matki w sposób istotny przewyższają ryzyko dla płodu. Jeśli konieczne jest podanie leku Advantan kobiecie w ciąży, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. W szczególności u ciężarnych należy unikać stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, a okres stosowania powinien być jak najkrótszy. Nie należy również aplikować leku w postaci opatrunków okluzyjnych.

Advantan a karmienie piersią

W okresie laktacji stosowanie Advantan wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ nie ma wystarczających informacji, które świadczyłyby o przenikaniu jego substancji czynnej do pokarmu kobiecego. Jednocześnie należy pamiętać, aby unikać stosowania maści na skórę piersi. Podczas karmienia piersią preparat nie powinien być stosowany na duże powierzchnie skóry, w długim okresie czasu lub pod opatrunkiem okluzyjnym.

Dystrybutor na terenie Polski: Bayer Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Advantan
 • #