Acnelec

acnelec-na-tradzik

Nazwa handlowa

Adapalen

Nazwa międzynarodowa

Adapalen

Dostępność

Na receptę

Postać

Krem, żel

Dawka

1 mg

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Adapalen

Opakowanie

30 g

Działanie

Przeciwtrądzikowe

Ciąża

Stosowanie leku Acnelec w ciąży jest przeciwwskazane

Karmienie piersią

Kobiety karmiące mogą stosować lek

Acnelec co to jest?

Acnelec to lek na trądzik dostępny na receptę. Preparat występuje w dwóch postaciach:

  • krem 1 mg/g,
  • żel 1 mg/g.

Oba warianty sprzedawane są w tubach o pojemności 30 g.

Substancją czynną leku jest adapalen - pochodna kwasu naftalenokarboksylowego. Działanie adapalenu jest podobne do retynoidów, silnych leków przeciwtrądzikowych. Preparat nakładany na skórę pomaga unormować procesy różnicowania i rogowacenia naskórka oraz zapobiega powstawaniu zaskórników otwartych i zamkniętych.

Adapalen działa także przeciwzapalnie - zmniejsza stany zapalne w postaci krostek i grudek i to większym stopniu od retynoidów. Lek nie reaguje z tlenem oraz nie ulega rozpadowi pod wpływem światła. Stosowany miejscowo nie wchłania się do organizmu w istotnych ilościach - nie był wykrywalny w surowicy krwi nawet po kilku tygodniach aplikowania na duże powierzchnie skóry.

Pełny skład preparatu

1 g Acnelec krem zawiera 1 mg adapalenu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, parahydroksybenzoesan propylu E 216, edetynian disodu, glicerol, karbomer 974 P, sześciostearynian metyloglukozy, sześciostearynian metyloglukozy makrogolu 20, skwalan, cyklometykon 5, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

1 g Acnelec żel zawiera 1 mg adapalenu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu E 218, edetynian disodu, karbomer 980, glikol propylenowy, poloksamer 182, fenoksyetanol, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania

Krem oraz żel Acnelec przeznaczone są do stosowania miejscowego na zmiany trądzikowe. Preparat wskazany jest w leczeniu osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia cierpiących na trądzik pospolity:

  • łagodny lub o średnim nasileniu,
  • trądzik grudkowo-krostkowy,
  • trądzik zaskórnikowy.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie zawsze możliwe jest stosowanie leku. Stany i choroby, przy których Acnelec jest przeciwwskazany, to:

  • nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik żelu/kremu,
  • ciąża lub starania o ciąże u kobiet,
  • ciężki trądzik pospolity lub trądzik na rozległej powierzchni skóry.

Ponadto leku nie można nakładać na skórę z widocznymi wypryskami innymi niż trądzikowe, skórę uszkodzoną lub po opalaniu.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Acnelec? Podczas terapii należy przestrzegać następujących zasad:

  • zalecane dawkowanie Acnelec to stosowanie leku 1 raz na dobę, najlepiej wieczorem
  • żel oraz krem można nakładać tylko zewnętrznie
  • przed aplikacją kremu lub żelu należy umyć i osuszyć skórę ze zmianami, a następnie po 10-15 minutach nałożyć niewielką ilość leku na zmiany trądzikowe
  • podczas aplikacji trzeba omijać okolice ust, oczu oraz fałdów nosowo-policzkowych
  • po aplikacji pacjent powinien dokładnie umyć ręce.

Należy poinformować lekarza, jeśli po 3 miesiącach leczenia nie uda się osiągnąć oczekiwanych rezultatów.

 

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Należy przestrzegać zalecanego dawkowania. Przedawkowanie Acnelec może spowodować podrażnienie skóry, złuszczanie czy silne zaczerwienienie skóry. Natomiast zwiększanie dawki nie spowoduje, że efekty leczenia będą silniejsze lub szybciej widoczne.

Jeśli lek zostanie przypadkowo przyjęty doustnie, należy skontaktować się z lekarzem. Konieczne może być płukanie żołądka. Podczas badań u myszy i szczurów zaważono, że doustne podanie powyżej 10 g leku/kg masy ciała ma działanie toksyczne.

Możliwe skutki uboczne

U szczególnie wrażliwych pacjentów stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie obrzęku naczynioruchowego lub ciężkiej reakcji alergicznej. Takie reakcje pojawiają się z częstością niemożliwą do określenia na podstawie dostępnych danych. Mogą stanowić zagrożenie dla pacjenta i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Do ich objawów należą:

  • obrzęk gardła, warg lub twarzy powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu;
  • świąd, wysypka, pokrzywka;
  • zawroty głowy.

Pozostałe skutki uboczne Acnelec obejmują:

  • często: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, suchość lub zaczerwienienie skóry (rumień);
  • niezbyt często: nasilenie trądziku, swędzenie skóry, łuszczenie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne;
  • z nieznaną częstością: obrzęk skóry, ból skóry, obrzęk powiek, swędzenie powiek, podrażnienie lub zaczerwienienie powiek, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, zmiana koloru skóry (ciemnienie jasnej lub rozjaśnienie ciemniejszej skóry), oparzenie w miejscu aplikacji.

Oparzenia w miejscu aplikacji zazwyczaj były powierzchowne, jednak zdarzały się również oparzenia II stopnia.

Środki ostrożności

Preparat można stosować wyłącznie zewnętrznie i miejscowo. Podczas aplikacji należy uważać, by nie dostał się do ust, oczu i na błony śluzowe.

Na początku stosowania Acnelec może spowodować podrażnienie, wysuszenie i/lub zaczerwienienie skóry. Jeśli dojdzie do wystąpienia takich objawów, należy odstawić preparat na kilka dni, do momentu ich ustąpienia.

Podczas leczenia pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne i inne źródła promieniowania UV, a także nie używać kosmetyków o działaniu ściągającym lub przeznaczonych do skóry z problemem trądziku. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem i odpowiedniej odzieży. Te ograniczenia wynikają z faktu, że adapalen spłyca warstwę rogową naskórka. Z tego powodu podczas terapii skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV, a także na inne leki i kosmetyki nakładane miejscowo.

Żel oraz krem Acnelec mogą wywoływać reakcje alergiczne, także typu późnego, ponieważ w ich składzie znajduje się parahydroksybenzoesan metylu, a w kremie także parahydroksybenzoesan propylu.

Żel zawiera glikol propylenowy, przez co może podrażniać skórę.

Stosowanie Acnelec u dzieci poniżej 12 roku życia nie jest zalecane.

Preparat nie oddziałuje na sprawność psychomotoryczną pacjenta i nie osłabia umiejętności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z alkoholem

Interakcje z innymi lekami

Nie należy łączyć stosowania leku i

  • retynoidów,
  • innych leków o podobnym działaniu,
  • jakichkolwiek preparatów, które mogą podrażniać skórę.

Możliwa jest terapia skojarzona z niektórym innymi lekami na trądzik, np.:

  • erytromycyną 4%,
  • fosforanem klindamycyny 1%,
  • nadtlenkiem benzoilu 10%.

Wówczas należy aplikować je rano, a żel lub krem Acnelec stosować wieczorem.

Acnelec w ciąży

tosowanie leku Acnelec w ciąży jest przeciwwskazane. Również pacjentki starające się o dziecko nie powinny go używać. Jeśli podczas leczenia pacjentka zajdzie w ciąże, lek należy odstawić.

Co prawda retynoidy do stosowania miejscowego, o ile są używane zgodnie z zaleceniami, są wchłaniane w minimalnym stopniu i powodują niewielką ekspozycję układową. Mimo to istnieje ryzyko działania teratogennego, jeśli np. lek będzie nakładany na uszkodzoną skórę lub zostanie przedawkowany.

Acnelec a karmienie piersią

Kobiety karmiące mogą stosować lek. Preparat nie należy jednak nakładać na skórę klatki piersiowej aby zminimalizować ryzyko doustnego przyjęcia przez dziecko.

Dystrybutor na terenie Polski: Bausch Health Companies Inc.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Acnelec
  • #