ACC optima

ACC optima

Nazwa handlowa

Acetylcysteinum

Nazwa międzynarodowa

Acetylcysteinum

Dostępność

Bez recepty

Postać

Tabletki musujące

Dawka

600 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Acetylocysteina

Opakowanie

10 sztuk

Działanie

Wykrztuśne

Ciąża

Przyjmowanie lęku ACC optima w ciąży należy skonsultować ze specjalistą

Karmienie piersią

Kobiety ciężarne, matki karmiące piersią, pacjentki starające się o dziecko oraz kobiety w wieku rozrodczym muszą skonsultować się z lekarzem w celu przyjmowania lęku

ACC optima co to jest?

Postać

Tabletki musujące

Substancja czynna

Acetylocysteina

Dostępność

Bez recepty

Wskazania

Zapalenie oskrzeli związane z przeziębieniem

ACC optima co to jest

ACC optima to lek wykorzystywany w leczeniu zapalenia oskrzeli związanego z przeziębieniem. Dostępny jest bez recepty. Preparat ma postać tabletek musujących i sprzedawany jest w opakowaniach po 10 sztuk.

Jak działa ACC optima? Substancją czynną leku jest acetylocysteina - pochodna aminokwasu L-cysteiny. Acetylocysteina powoduje obniżenie lepkości wydzieliny oskrzelowej, a także ułatwia jej odkrztuszanie u osób z zapaleniem oskrzeli, które może pojawić się w wyniku przeziębienia.

Pełny skład preparatu

Jedna tabletka musująca ACC optima zawiera 600 mg substancji czynnej acetylocysteiny.
Substancje pomocnicze to: laktoza, kwas askorbowy, wodorowęglan sodu, mannitol, bezwodny węglan sodu, sacharyna sodowa, aromat jeżynowy „B”, bezwodny kwas cytrynowy, cyklaminian sodu, dwuwodny cytrynian sodu.

Wskazania do stosowania

Na co stosować ACC optima? Lek stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych oraz ułatwienia odkrztuszania wydzieliny w przebiegu zapalenia oskrzeli związanego z przeziębieniem. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować ten lek. Przeciwskazania do jego stosowania stanowią:

  • nadwrażliwość na acetylocysteinę lub jakikolwiek inny składnik preparatu, która może objawiać się poprzez duszności, wysypkę, pokrzywkę, świąd, obniżone ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspieszone bicie serca;
  • nietolerancja galaktozy;
  • ostry stan astmatyczny;
  • czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować ACC optima? Zalecane dawkowanie leku to 1 tabletka musująca na dobę. Tabletkę należy rozpuścić w ½ szklanki wody i tak przygotowany roztwór spożyć od razu po sporządzeniu. ACC optima należy przyjmować po posiłku i nie później niż 4h przed snem z uwagi na problemy z odkrztuszaniem rozrzedzonej wydzieliny w czasie snu. Jeśli chodzi o czas stosowania, to leku nie powinno się przyjmować dłużej niż 4-5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Leku nie należy przygotowywać w roztworach zwierających już inne preparaty. Zgodnie z zaleceniami powinno się unikać dłuższego kontaktu rozpuszczonego leku z metalem oraz gumą. W czasie terapii zalecane jest picie zwiększonej ilości płynów – minimum 1,5 l dziennie.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli dojdzie do przyjęcia większej dawki leku, niż jest to zalecane, to należy skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie ACC optima może spowodować skutki uboczne obejmujące dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności.

Pominięcie dawki preparatu

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku, to:

  • jeśli od wyznaczonej pory zażycia leku minęło niewiele czasu, należy przyjąć pominiętą dawkę jak najszybciej;
  • jeśli zbliża się pora zażycia kolejnej dawki, to nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej tabletki, tylko zastosować standardową dawkę o zwykłej porze i kontynuować leczenie jak dotychczas.

Możliwe skutki uboczne

Tak jak i inne leki, tak również ACC optima może powodować skutki uboczne. Jeśli u osoby stosującej preparat pojawią się poniższe działania niepożądane, należy odstawić lek i bezzwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej:

  • obrzęk naczynioruchowy wraz z obrzękiem skóry lub błon śluzowych w okolicach twarzy, stawów oraz kończyn;
  • reakcje anafilaktyczne lub reakcje przypominające reakcję anafilaktyczną, objawiające się poprzez problemy z oddychaniem, świszczący oddech, zawroty głowy, pokrzywkę, świąd, obrzęk twarzy, powiek, warg lub gardła;
  • skurcz oskrzeli;
  • zmiany w okolicach błon śluzowych i skóry, które mogą współwystępować z bólem stawów i gorączką.

Zgodnie z ulotką leku niezbyt często, u mniej niż 1 na 100 osób występowały: bóle głowy, gorączka, reakcje alergiczne, obniżone ciśnienie tętnicze krwi, szumy uszne, wymioty, nudności, biegunka, bóle brzucha, zapalenie jamy ustnej, przyspieszone bicie serca, pokrzywka, świądwysypka, obrzęk naczynioruchowy.

Rzadko, u mniej niż 1 na 1000 osób pojawiały się: duszności, skurcz oskrzeli, niestrawność.

Bardzo rzadko, u mniej niż 1 na 10 000 osób występowały: krwotoki; reakcje anafilaktyczne lub reakcje je przypominające, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym; ciężkie reakcje skórne i błon śluzowych, które mogą wskazywać na zespół Stevensa Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.

Jeśli chodzi o inne skutki uboczne ACC optima, to zaobserwowano również obrzęk twarzy. Jednak na podstawie dostępnych danych nie można ustalić częstości występowania tego działania niepożądanego.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność oraz skonsultować przyjmowanie leku z lekarzem, jeśli pacjent:

  • choruje przewlekle na astmę oskrzelową;
  • ma trudności z odkrztuszaniem;
  • ma lub miał w przeszłości niewydolność oddechową;
  • chorował na chorobę wrzodową;
  • jest w podeszłym wieku (powyżej 65 lat);
  • ma stwierdzoną nietolerancję histaminy.

Tabletki ACC optima zawierają laktozę oraz sód. Jeżeli pacjent cierpi na nietolerancję niektórych cukrów, to przed zażyciem leku powinien zasięgnąć opinii lekarza. Ponadto 1 tabletka musującą zawiera:

  • 139 mg sodu, co odpowiada 6,95 proc. zalecanej maksymalnej dziennej dawki sodu w diecie osób dorosłych;
  • mniej niż 0,01 wymiennika węglowodanowego.

Interakcje z alkoholem

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku optima należy poinformować lekarza o wszystkich preparatach stosowanych obecnie i w ostatnim okresie oraz o tych, które pacjent planuje zacząć stosować. 

Leki, które mogą wpływać na działanie tabletek ACC to:

  • środki przeciwkaszlowe - nie powinno się ich zażywać jednocześnie z lekiem, ponieważ osłabiają odruch kaszlowy, przez co mogą utrudniać odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny;
  • węgiel aktywny (aktywowany) - w większych ilościach może zmieniać skuteczność preparatu.

Z kolei ACC optima może oddziaływać na:

  • niektóre antybiotyki, zwłaszcza aminoglikozydy, cefalosporyny, penicyliny oraz tetracykliny - lek może osłabiać ich działanie, dlatego też powinno się przyjmować go po upływie minimum 2 godzin od zażycia dawki antybiotyku;
  • nitroglicerynę i inne azotany - lek może wzmacniać ich działanie. Przy równoczesnym stosowaniu konieczne jest monitorowanie, czy u pacjenta nie występuje niedociśnienie tętniczego. Ponadto mogą pojawić się bóle głowy.

Ponadto niewskazane jest rozpuszczanie tabletek musujących ACC optima w roztworach zawierających inne preparaty.

ACC optima w ciąży

Stosowanie ACC optima w ciąży oraz w okresie laktacji jest możliwe jedynie wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna podanie leku za bezwzględnie konieczne.

 

ACC optima a karmienie piersią

Kobiety ciężarne, matki karmiące piersią, pacjentki starające się o dziecko oraz kobiety w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Dystrybutor na terenie Polski: Sandoz Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
ACC optima
  • #