Usunięcie migdałków

Dolegliwości związane z migdałkami to przypadłość postrzegana jako choroba typowo dziecięca. W organizmie dziecka pełnią one istotną rolę, uczestniczą w rozwoju układu odpornościowego, który nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Migdałki, podniebienne, umiejscowione są po obu stronach gardła, trzeci migdałek, znajduje się w górnej części gardła.

Rola migdałków

Migdały to skupienie tkanki limfatycznej. Jest on pierwszą barierą dla bakterii i wirusów Zetknięcie drobnoustrojów z migdałkiem powoduje powstawanie pamięci immunologicznej, innymi słowy, organizm dziecka uczy się jak na nie reagować. Komórki te przenoszone są następnie do błon śluzowych wyściełających drogi oddechowe, dzięki czemu organizm może zwalczać groźne bakterie oraz wirusy. W momencie gdy drobnoustroje przedostają się do organizmu dziecka migdałki powiększają się, a po pokonaniu infekcji powinny wrócić do normalnego rozmiaru. Zdarza się, że do obkurczenia migdałka nie dochodzi, np. w sytuacji gdy organizm narażony był na długotrwały kontakt patogenami czy z alergenami. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem rozwija się układ immunologiczny, a rola migdałków zdecydowanie zmniejsza się.

Kiedy należy usunąć migdałki?

Kwalifikacja do zabiegu wykonywana jest przez lekarza otolaryngologa. Szczególnie w kwestii trzeciego migdała, gdzie do jego oceny należy wykorzystać endoskopowy sprzęt laryngologiczny. Obecnie coraz częściej wykonywane jest badanie endoskopowe, które pozwala na dokładną ocenę nie tylko kondycji migdała, ale również całej przestrzeni nosogardła. Wskazaniem do wykonania zabiegu operacyjnego są powiększone migdały. Istotnie powiększone migdałki podniebienne mogą stanowić przeszkodę mechaniczną, która utrudnia oddychanie i przełykanie. W przypadku powiększonego trzeciego migdałka utrudnione jest oddychanie przez nos. W takich sytuacjach lekarz może podjąć decyzję o konieczności usunięcia migdałków.

Na co zwrócić uwagę?

Problemy z migdałkami u dzieci dają pewne charakterystyczne objawy, które powinny skłonic rodziców do konsultacji ze specjalistą. Wśród najczęściej wymienianych są częste infekcje i choroby. Ponadto, objawami, które mogą sugerować konieczność leczenia operacyjnego są:

  • oddychanie przez usta,
  • stale otwarta buzia (dziecko częściowo oddycha przez usta z powodu niedrożności nosa),
  • chrapanie,
  • problemy ze słuchem,
  • nawracające choroby gardła oraz uszu,
  • przedłużające się katary.

Przerośnięte migdałki mogą także powodować występowanie tzw. Bezdechu podczas snu. Powiększone migdały mogą również dawać inne, mniej charakterystyczne objawy, jak bóle głowy, problemy z nauką i koncentracją, ale także wady zgryzu, związane z tym, że dziecko nie mogąc oddychać przez nos stale ma otwartą buzię.

Leczenie migdałków

Dobór metod leczenia uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta. Możliwe jest stosowanie farmakoterapii, jednak wyłącznie w sytuacji gdy przerost migdałków nie jest znaczny. Jeśli nie ma możliwości włączenia leczenia farmakologicznego lub gdy okazało się one nieskuteczne, wówczas konieczne jest wdrożenie zabiegu operacyjnego, które może polegać na usunięciu całego migdałka (w przypadku trzeciego migdała) bądź usunięcie częściowe, dotyczy migdałków podniebiennych.

Jak przebiega zabieg usunięcia migdałków?

Obecnie zabieg usunięcia migdałków wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Oznacza  to, że pacjent wprowadzany jest w stan narkozy. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz wykonanie podstawowych badań, obrazujących ogólny stan pacjenta. Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem sprzętu endoskopowego, co jest szczególnie istotne w przypadku usunięcia trzeciego migdałka, zlokalizowanego w nosogardle. Podgląd z kamery wprowadzonej przez nos pacjenta pozwala na dokładną ocenę pola operacyjnego, co zwiększa precyzję wykonywanego zabiegu.

Rekonwalescencja

Po zabiegu usunięcia migdałków nie są stosowane żadne szwy. Inwazyjność zabiegu nie jest duża, a rany powstałe na skutek zabiegu muszą zagoić się samoistnie. Właśnie z tego powodu tak ważne jest wykonanie badań krwi związanych z prawidłowym krzepnięciem krwi. Zabieg nie trwa długo, jednak po jego wykonaniu pacjenci muszą stosować się do wskazań lekarskich, aby proces gojenia przebiegał prawidłowo. Jak po każdym zabiegu, tak również po usunięciu migdałków należy unikać intensywnej aktywności fizycznej oraz dźwigania. W przypadku jedzenia zaznacza się, że powinno być ono chłodne o papkowatej konsystencji, pozbawione ostrych przypraw.

Gdzie wykonać zabieg?

Skontaktuj się z nami i sprawdź ceny usunięcia migdałków 500 900 900
O dostępnych pozostałych zabiegach przeczytasz także na stronie szpitala pod hasłem zabiegi i operacje


Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej
Zadzwoń 500 900 900
lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie


Szpital Medicover
Aleja Rzeczypospolitej 5
02-972 Warszawa 

Usunięcie migdałków Warszawa Szpital Medicover