Objawy ostrego WZW E
Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu E zazwyczaj przebiega bezobjawowo, ale szczególnie groźne jest dla kobiet w III trymestrze ciąży (śmiertelność 10-25%). U osób przyjmujących leki immunosupresyjne WZW E może wywoływać zakażenia przewlekłe. Przechorowanie zakażenia HEV nie pozostawia trwałej odporności, możliwe są ponowne infekcje.
Droga zakażenia ostrym WZW E
Do zakażenia dochodzi poprzez skażoną wodę pitną i niskie standardy higieniczne oraz spożywanie surowej lub niedogotowanej wieprzowiny, dziczyzny lub owoców morza.
Rozpoznanie ostrego WZW E
Podstawą rozpoznania choroby jest stwierdzenie obecności RNA wirusa w surowicy. Jest ono obecne do 3 tygodni po wystąpieniu objawów.
Leczenie ostrego WZW E
Nie ma leczenia przyczynowego, a jedynie objawowe, które stosuje się w przypadkach o ciężkim przebiegu lub przy wystąpieniu powikłań. Podstawowym celem leczenia jest utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia i nawodnienia chorego. W ciągu tygodnia od wystąpienia objawów chory nie powinien przygotowywać posiłków dla innych oraz powinien powstrzymać się od aktywności seksualnej – dzięki temu zminimalizuje ryzyko zakażenia innych ludzi.
Podczas choroby oraz w trakcie rekonwalescencji chory powinien dużo odpoczywać i ograniczyć aktywność fizyczną. Dieta powinna być lekkostrawna i odpowiednia do zapotrzebowania energetycznego. Ważnym elementem jest bezwzględne unikanie spożywania alkoholu w czasie trwania choroby i znaczne jego ograniczenie do pół roku po jej zakończeniu. W trakcie choroby i rekonwalescencji chory powinien unikać przyjmowania leków bez recepty, ziół, suplementów diety oraz leków wywołujących cholestazę (np. paracetamol, kwas acetylosalicylowy, amoksycylina z kwasem klawulanowym, metyldopa, diklofenak) bez zalecenia lekarskiego.
Rokowanie i powikłania ostrego WZW E
Powikłania zakażenia HEV to m.in.: zapalenie stawów, niedokrwistość, zapalenie kłębuszków nerkowych, zapalenie trzustki, dysfunkcje układu nerwowego. U osób z inną chorobą wątroby zakażenie HEV może doprowadzić do szybkiego pogarszania się czynności tego narządu.
Zapobieganie ostremu WZW E
W rejonach naturalnego występowania HEV metodą profilaktyki jest polepszanie standardów higienicznych, w tym zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej. W Chinach zarejestrowana jest szczepionka przeciwko HEV.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |